Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan Türkiye’deki Kripto Para Kullanıcılarına Uyarı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Sermaye Piyasası Kurulu’ndan Türkiye’deki Kripto Para Kullanıcılarına Uyarı
Sermaye Piyasası Kurulu’ndan Türkiye’deki Kripto Para Kullanıcılarına Uyarı

© Reuters.  © Reuters.

Türkiye’nin Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), düzenleyici ve denetleyici bir kamu kurumudur. SPK, sermaye piyasalarında yatırım ve işlem yapan kuruluşlar ve şirketlerin faaliyet alanları ile ilgili kural ve esasları belirler, gerekli izinleri verir ve gerekirse çeşitli yaptırımlar uygulayabilir. SPK, sabah erken saatlerde önemli bir duyuru yaptı. Kripto para birimi sektörünün de çözüm bulmaya çalıştığı yatırım danışmanlığı başka bir deyişle pump grupları konusunda uyarıda bulundu.

Sermaye Piyasası Kurulu, pump gruplarını uyarıyor
SPK, pump grupları konusunda Twitter aracılığıyla yaptığı duyuruda; Facebook (NASDAQ:FB), Twitter vb. sosyal medya hesapları üzerinden yapılan yatırım danışmanlığı faaliyetine kurum olarak izin vermediklerini belirtiyor. SPK, konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Kurulumuzca yapılan gözetim ve denetim faaliyetleri neticesinde, son dönemde Facebook, Twitter vb. sosyal medya hesapları üzerinden, Kurulumuzca yetkilendirilmiş yatırım danışmanlığı ve benzeri sermaye piyasası faaliyet izni olmadan yatırımcıların yönlendirilerek mağdur edilmeye çalışıldığı görülüyor.

Düzenleyici kurum, yatırım danışmanlığı konusunda sert önlemler alıyor
Düzenleyici kurum, bu tür faaliyetleri önlemek için gereken düzenlemelerin yapıldığı ve izinsiz yatırım danışmanlığı yapan grupların cezalandırılacağını şu sözlerle ifade ediyor:

Herhangi bir makul ekonomik ve finansal gerekçeye dayanmayan, tamamıyla yatırımcıların aldatılmasına ve mağdur edilmesine yönelik olduğuna dair ciddi emareler bulunan söz konusu fiilleri işleyenler ve bunlarla birlikte hareket edenler hakkında gerekli hukuki işlemler yapılıyor.

SPK, yatırımcıları bu tarz gruplara karşı uyarıyor
SPK açıklamasında son olarak, yatırımcıları bu tarz gruplara karşı uyarıyor ve dikkatli olunmasını tavsiye ediyor. SPK, konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Yatırımcıların herhangi bir hak kaybına ve mağduriyete uğramamasını teminen, gerek sosyal medya gerekse diğer iletişim ve haberleşme kanalları üzerinden, bu nitelikte faaliyetlerde bulunan kişilere itibar edilmemesi önem arz ediyor. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post Sermaye Piyasası Kurulu’ndan Türkiye’deki Kripto Para Kullanıcılarına Uyarı appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan Türkiye’deki Kripto Para Kullanıcılarına Uyarı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Litecoin’deki Halving Heyecanı, Bitcoin’in Sıradaki Boğa Koşusunu Tetikleyebilir Ripple Fiyat Analizi: XRP Hangi Yönde İlerleyecek? Bitfinex Hack Olayında Yeni Gelişmeler Bitcoin Tekrar 6500 Doların Üzerine Çıktı Beklenen Oldu! Litecoin ve Bu MimbleWimble Altcoini İş Birliğine Gidiyor Bitcoin Fiyatı Zor Bir Haftadan Sonra 11.000 Dolar

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır