Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

SEC merkezi olmayan Bitcoin borsalarını uyardı

Ana Sayfa » GÜNCEL » SEC merkezi olmayan Bitcoin borsalarını uyardı
SEC merkezi olmayan Bitcoin borsalarını uyardı

© Reuters.  © Reuters.

SEC merkezi olmayan Bitcoin borsalarını sıkı bir şekilde izlemeye devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde SEC bazı borsaların faaliyetlerini durdurmuştu.

SEC merkezi olmayan Bitcoin borsalarını sıkı takip altında tutuyorMerkezi olmayan bir borsa oluşturmak için herhangi bir blokzincir kullanmak, işlemi yapanların sorumluluğunu ortadan kaldırmaz. Bu, SEC’in yeni oluşturulan siber biriminin şefi Robert Cohen’in, ABD’li menkul kıymetler düzenleyicisinin, Ethereum tabanlı merkezi olmayan bir borsa olan EtherDelta‘nın kurucusu Zachary Coburn’a karşı açtığı suçlama dosyası sonrasında yapılan uyarısıydı.

Coinbase gibi geleneksel merkezi borsalar bireyler tarafından yönetilirken, merkezi olmayan borsalar otomatik bir kod tarafından yürütülür. Alıcılar ile satıcılar arasında bağlantı kurulması yerine, bu borsalar doğrudan kişileri bağlamak için akıllı sözleşmeler kullanan bir aracı olarak hareket etmektedir.

Ancak, Robert Cohen’in vurguladığı gibi, bu kodları oluşturan kişiler hala onlar için sorumludur. Cohen, Forbes’e şöyle konuştu:

“Odaklandığımız şey kullandığınız teknoloji ya da bir şey üzerine koyduğunuz etiket değil. Odaklandığımız şey, işlevdir ve platformun ne yaptığıdır. Merkezi olmayan olsun veya olmasın, akıllı bir sözleşmede olsun ya da olmasın, önemli olan bir borsa olmasıdır.”

Geçtiğimiz haftaki SEC’in suçlamalarının hala operasyonel olan borsaya karşı değil, kurucusu Zachary Coburn’a karşı olması dikkat çekicidir. Kayıtdışı menkul kıymetler borsası işletmekle suçlandı.

EtherDelta, ERC-20 token ticareti için ikincil bir pazar olarak hareket ediyor. EtherDelda, Ethereum tokenlerinin ticaretinin yapılması için alıcı ve satıcılara pazar ortamı sağlıyor. SEC bu tokenleri, dijital menkul kıymetler olarak kabul ediyor.

SEC şöyle bir açıklama yaptı:

“EtherDelta’nın akıllı sözleşmesi, sipariş mesajlarını doğrulamak, siparişlerin şartlarını ve koşullarını teyit etmek, emirleri yerine getirmek ve dağıtık defterin ticareti yansıtacak şekilde güncellenmesi için kodlandı.”

EtherDelta kullanıcıları, açıklamalara göre, federal menkul kıymetler yasası kapsamındaki menkul kıymet olarak kabul edilen tokenler dahil ERC-20 tokenleri için 18 aylık bir süre boyunca 3.6 milyondan fazla işlem gerçekleştirdi.

EtherDelta platformu aracılığıyla verilen emirlerin hemen hemen hepsi, komisyonun 2017 tarihli DAO Raporu’nu yayınladıktan sonra gerçekleştirildi. DAO raporunda, DAO tokenleri gibi dijital varlıkların menkul kıymetler olduğu ve bu dijital menkul kıymetlerinin alım satımının teklif edildiği platformların SEC’in şartlarına tabi olacağı sonucuna varılmıştı. SEC’in şartları, borsanın kayıt yaptırması ve muafiyete uygun işlem yapmasıydı.

Coburn SEC ile işbirliği yaparak cezasının inmesini sağladıSEC’in belirttiğine göre söz konusu platform, kayıt yaptırmadı ve muafiyet için dosya hazırlamadı. Ajans, Coburn’a yapılan suçlamaların sabit olduğunu da ekledi. Suçlamayı kabul etmemesine ya da yalanlamasına rağmen, EtherDelta kurucusu 300,000 $’lık kesinti, 13,000 $’lık ön yargılama masrafı ve 75,000 $’lık bir ceza ödedi. SEC, Coburn’un regülatörle işbirliği yaptığını ve bunun aksi takdirde uygulanabilecek olandan daha düşük bir cezaya neden olduğunu belirtti.

Bu arada Robert Cohen, kamuoyuna SEC’in ABD’deki borsaların uyumlu olmasını sağlamak için yoğun çalıştığını söyledi. Ancak, anonim kuruculara sahip olan merkezi olmayan borsaları nasıl ele almayı planladıklarını açıklamadı. SEC‘in niyeti temizdir. Ancak blokzincir teknolojisine dayalı borsaların doğasının onları pratik olarak kapatmayı imkânsız kıldığı gerçeği ortada durmaktadır. Merkezi sunucular söz konusu olduğunda, erişim kolayca iptal edilebilir. Ancak durum giderek yaygınlaşan merkezi olmayan borsalar için aynı değildir.

SEC merkezi olmayan Bitcoin borsalarını sıkı bir şekilde inceliyor ve gerektiğinde uygun cezayı veriyor.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

SEC merkezi olmayan Bitcoin borsalarını uyardı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Starbucks’ta Bitcoin ile ödeme yapılabilecek Ünlü Analist Ethereum’da Güçlü Sıçramaya İşaret Etti Ethereum’un Bitcoin Paritesine Karşı Düşüşü Devam Edecek mi? İsviçre Merkezli SIX Group, Ethereum ETP’sini Trade’e Açtı Yobit Borsası mı? Dikkat!!! 26 Haziran kripto para piyasaları özeti: Bitcoin büyük adımlar atıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır