Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

SEC: ICO Reklamları Yapanlara Ceza Uygulayacak – Gelir Kapısı Kapanıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » SEC: ICO Reklamları Yapanlara Ceza Uygulayacak – Gelir Kapısı Kapanıyor
SEC: ICO Reklamları Yapanlara Ceza Uygulayacak – Gelir Kapısı Kapanıyor

© Reuters.  © Reuters.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), kripto paralardan hemen sonra ICO’lar konusunda açıklamalar yapmaya başladı ki bu açıklamaların büyük bir kısmı ülke topraklarındaki ICO projelerinin risk altında olduğuna işaret ediyor. Bir süre önce SEC, ICO’ların ülke ekonomisi ve vatandaşlar için büyük tehditler içermesinin mümkün olmayacak olduğunu açıklamış ve ICO projelerinin kendileri tarafından takip edilerek gerekli yasal önlemlerin dolandırıcılık amacı ve kötü faaliyetler amacı ile oluşturulmuş ICO’lara uygulanmaya devam ettiği açıklamasında bulunmuştu.

ICO’lar hakkında ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) tarafından yapılan en son açıklamadan bir önceki açıklamada ise Rusya merkezli ve diğer ülkelerde merkezi bulunan ICO’lar konusunda çok dikkatli olmak gerektiği, aksi durumda ise dolandırıcılık, güvenlik ve benzer konularda problemler ile karşı karşıya kalmanın çok fazla mümkün olabilecek olduğu uyarısı yapılmıştı. SEC, yayınladığı uyarı mesajında ise ICO’ların güvenilir olamayabilecek olduklarını, ICO yatırımı yaparken mutlaka kontrol etmek ve güvenilir olup olmadığı konusunda kesin karara varmadan yatırımcıların kendi kendilerini sorgulaması gerektiğini açıklamıştı. ICO’lar konusunda sadece SEC değil, FED tarafından da senatörlere yapılan açıklamalarda gerekli yasal önlemlerin alınmaya devam ediyor olunduğu, bu konunun SEC ve FED tarafından yetki sahibi yetkililerin değerlendirmeye devam ettiğini açıklamıştı. Kripto paralardan öte ICO’lar konusunda ciddi adımlar atan SEC, FED tarafından ise atılan kripto para adımlarını izliyor ve takip ederek kripto paraların nasıl yasalar ile vatandaşlar için güvenilir ve güvenli hale gelebilecek olduğunu araştırıyor.

Yasal olarak bugüne kadar ABD’de SEC tarafından ICO’lar engellenmedi ancak yasal bazı kararlar uygulandı. Uygulanan bu yasal kararlar diğer birçok farklı ülkeye göre çok fazla gelişmiş önlemler ve yasak olmaması ayrı bir avantaj olarak ABD’yi ”güvenilir ICO projeleri” merkezi yapma fikrinin en iyi ülke olduğunu düşündürüyor.

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), bugün ise sosyal medya hesabından ICO reklamlarında bulunan ve sosyal medya kullanıcılarını ICO yatırımı yapmaya yönlendiren kişiler hakkında yasal uyarıda bulundu ve bundan sonraki süreçte bir takım reklamların takip edilecek olduğunu, bir sonraki aşamada ise ICO reklamları yapan kişilere ciddi cezalar verilecek olduğunu açıkladı. SEC, verilecek cezaların boyutları konusunda henüz resmi bir rakam belirtmeme nedeni olarak ise reklama göre ve kişiye göre cezanın boyutunun değişebilecek olduğu açıklamasında bulunarak, ICO reklamları yapan sosyal medya hesaplarının hepsinin takip altında olacak olduğunu açıkladı. ICO’lar hakkında yasal olarak düzenlemelerin gelecek yıl uygulamaya geçmesi beklenirken, 2019 yılında ICO yasalarının nasıl olacağı ve ne kadar güçlü yasalar olacak olduğu konusundaki merak henüz giderilemedi.

Amerikan Yatırımcılar Yasal Önlem İstiyor
Amerikan yatırımcılar ise ICO’lar hakkında yasal önlemlerin üretilmesini ve üretilecek bu yasal önlemler sayesinde ülkelerinin daha güvenilir olabilecek olduğunu düşünüyor. Aksi durumda mevcut ICO yasalarının çok yetersiz ve düzensiz olduğunu düşünen ABD’li yatırımcılar, SEC’in önerileri ve uyarılarına uysalar bile haklarının koruma altında olmadığından eminler.

Bununla ilgili nedeni ise yasal olarak kendilerini koruyan bir kurum olan SEC kurumunun kripto paralar konusunda uyguladığından daha az oranda ICO’lar hakkında yasal kararlar uygulaması gösteriliyor. Yasal kararların gelecek yıl alınması ile güvenilir ICO projelerinin daha çok artması, güvenilir olmayan ICO projelerinin ise ABD’de faaliyet yapmasının imkansız olacağı düşünülmekte.

SEC Sadece ABD Değil, Tüm Dünyada Önlem Almış Olacak
SEC, ABD’de ICO yasalarını güçlendirmesinin ardından sadece ABD için değil, Avrupa ülkeleri dahil tüm ülkeler için ICO yasalarının nasıl güvenle uygulanabilecek olduğunu belirlemiş olacak. ICO yasalarının henüz birçok Avrupa ülkesinde (Türkiye dahil) uygulanmıyor olması ve bir takım yasal eksikliklerin giderilmesinde önemli bir yeri olması bekleniyor. Türkiye’nin ICO yasalarını uygulamıyor olması ve mevcut ICO kararlarının olmamasının bir nedeni de diğer Avrupa ülkeleri ile ABD tarafından bu kategori için yasal önlemlerin olmayışı, henüz bu yasaların gerekli olup olmadığı konusunda yarattığı bir takım endişelerden kaynaklı olarak gösteriliyor. Kripto para yasalarının uygulanmasına daha büyük önem veren ülkelerin sayısı ICO yasalarına önem veren ülkelerin sayısından çok fazla iken, kripto para yasalarının bile tüm dünyada henüz radikal olarak işlememesi eksikliklerin olduğuna işaret ediyor.

Bu içerik Bitcoinsistemi.com‘da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

SEC: ICO Reklamları Yapanlara Ceza Uygulayacak – Gelir Kapısı Kapanıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

R3 Üyesi Nordea Bank CEO’su: Ripple’ın Teknolojisi ”Bizim İçin Devasa Öneme Sahip” Avrupa ve Güney Amerika Piyasalarında, LocalBitcoins Hareketliliği! Stephen Innes: Kripto Paraların Maskaralığı, Lale Çılgınlığını Geçti 2019’da Bitcoin’in yükselmesinin 5 sebebi Petrol Destekli Kripto Para Petro, Dash’ten Kopyalanmış Olabilir Ethereum’daki Constantinople ve St. Petersburg Güncellemeleri Artık Aktif!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır