Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

 SEC 2019’da ETF’leri Onaylamalı!  CCN’e Göre İşte 5 Neden!

Ana Sayfa » GÜNCEL »  SEC 2019’da ETF’leri Onaylamalı!  CCN’e Göre İşte 5 Neden!
 SEC 2019’da ETF’leri Onaylamalı!  CCN’e Göre İşte 5 Neden!

© Reuters.  © Reuters.

SEC 2019’da ETF’leri onaylamalı ve bunu çok sağlam beş nedeni var diye CCN’in bir yazısında bu konu ele alındı. SEC’in kararlarının ne kadar etkileyici ve merakla beklendiği, düşünülürse bu yazının da ne kadar önemli olduğu anlaşılır. Biz de sizin için kısaca özetledik.

SEC 2019’da ETF’leri Onaylamalı Ama Neden?SEC 2019’da ETF’leri onaylamalı ve bunun beş önemli nedeni var. Geçtiğimiz günlerde SEC’in en yeni üyesi Elad L.Roisman ile VanEck, SolidX ve CBOE temsilcileri bir görüşme yapmıştı. Bu görüşme ile ilgili Koinmedya’da da daha önce haberler yayınlandı. Biz bu yazımızda kısaca CCN’in bu görüşme ile ilgili yazısına istinaden ne öneriler getirildi ele alacağız. Temsilciler, SEC’in neden ETF’lere onay vermesi gerekitğini görüşmede 5 madde ile açıkladılar.

Açıklamayı yapan şirketlerden VanEck bir yatırım yönetim şirketi ve merkezi New york’da. Yıllardır geleneksel finans sektöründe faaliyet gösteren şirketin kendi adıyla dosyalanmış yüzlerce ETF’si var. Şirket SEC’in neden ETF’leri onaylaması gerektiğini 5 madde ile özetliyor:

  • Bitcoin için artık önemli ölçüde düzenlenmiş türevler piyasası var.
  • İlgili pazarlar -CBOE, bitcoin vadeliler,OTC masaları- düzenlendi
  • ETP ler e bağlı-ilk baştaki emtia onayıyla uyumlu olarak, fiyat manipülasyonu hakkındaki endişeler giderildi.
  • CBOE, tröst hisselerinin olası manipülasyonunu denetlemek için kurallar geliştirdi.
  • Yatırımcı korumasını da teşvik eder

Vadeliler Piyasasında Artan İşlem Hacmi ve Yatırım FaaliyetleriSEC daha önce Winklevoss Bitcoin ETF’lerini reddettiği zaman, kripto para borsalarının düzenlenmesinin ve ETF’ler için likiditesinin yetersiz olduğunu sebeb göstermişti. Winkloss Bitcoin ETF’lerinin reddine karşılık, Prosehares ve iki ayrı şirket, CBOE ve CME GRup tarafından işletilen vadeliler piyasasındaki ETF’lerin BTC fiyatına dayanarak, 9 ETF’yi dosyalamıştı. O sırada, üç şirket tarafından ETF’lerin dosyalanması, SEC’in kripto para borsaları ile ilgili endişelerini dikkate aldığı için aklııca bir hareket olarak yorumlanmıştı.

Ancak SEC bu 9 dosyayı reddetti ve vadeliler piyasasının bir ETF’yi destekleyecek ölçüde büyük olmadığını sebeb gösterdi.

SEC’e yaptıkları sunum sırasında, temsilciler DTCC (Depo Güven ve Takas Kurumu) vasıtasıyla, vadeliler borsasının ETF’yi ele alabileceğini söylediler. Bu durum dosyalama işine CBOE da dahil olduğu için çok daha önem arz ediyor.

VanEck özellike, ETF onayıyla, yatırımcılar için karşı taraf rsikinin de azalacağını vurguladı. Ve bu durumun piyasasın dengesini arttıracağını böylelikle fiyat artışı arayan yatırımcılara basit çözümler sunacağını da ekledi.

VanEck’in bu iddiaları aslında SEC üyesi Hester Price’ın daha önce ki vurgularını destekler nitelikte. Price, piyasanın şu anki durumunun sadece seçili belli bir grup yatırımcıya imkan sağladığını söylemişti

“Piyasadaki bu karmaşıklık ve düzensizlik, sadece özel bir grup yatırımcıya, bu varlıkların sağladığı çeşitli fırsatları takip etme imkanı veriyor. Girişimciler, kripto para birimlerine dolaylı olarak erişebilecekleri ya da kripto para birimlerini hedge edebilecekleri yeni ürünler geliştiriyorlar. Örneğin, Bitcoin vadeli işlemler ticarete başladı,”

Toplantıda ele alınanlar bu şekilde umarız kripto para dünyasına olumlu şekilde yansır.

SEC kararları ile ilgili haberlerimiz için tıklayınız

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

 SEC 2019’da ETF’leri Onaylamalı!  CCN’e Göre İşte 5 Neden! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin fiyatı 10 bin doların altında! İşte analistlerin yeni tahminleri Tayland Borsası: Kripto Para Lisansı İçin Başvuruda Bulunduk! Bitcoin’deki düşüş fiyat boşluğunu doldurdu – Yükseliş işareti olabilir mi? Bitcoin 4.000 Doları Gözlüyor; Quadriga’nın Cold Wallet’ları Boş Bulundu Atlantis İsimli Hard Fork, Ethereum Classic’i Şahlandırdı! Binance araştırdı: Yarılanma, Litecoin’i nasıl etkileyecek?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır