Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ripple’dan David Schwartrz: Bitcoin Cash Topluluğu’nu uyardı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ripple’dan David Schwartrz: Bitcoin Cash Topluluğu’nu uyardı
Ripple’dan David Schwartrz: Bitcoin Cash Topluluğu’nu uyardı

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin Cash topluluğu son zamanlarda oldukça ciddi bir çekilde tartışmalar ve çalkantılar yaşıyor. Aslında biraz geriye gidince bugünlere dair ipucu içeren Ripple CTO’su David Schwartrz’ın oldukça ilginç bir yazısı ve yazıda yer alan iddia akla geliyor.

Bitcoin Cash topluluğu karışıklık yaşıyor Roger VerSon dönemde Bitcoin Cash topluluğunda bir Hash savaşı yaşanıyor. Biraz geriye gittiğimizde Ripple’ın merkeziyetli olduğu iddiaları üzerine yazı yazan Ripple CTO’su David Schwartrz bugünlere dair ipucu anlamın gelen önemli bir cümle kullanmıştı. Ripple CTO’su net bir şekilde aslında Bitcoin ve Ethereum’un XRP’den çok daha merkezi olduğu çünkü hash gücünün belli ellerde toplandığını söylemişti.

David yazısında 4 madencilik grubunun Bitcoin hash gücünün %58’inin kontrol ettiğini yazmıştı. Ethereum’da ise bu rakamın 3 gruba ait %57’lik bir payla benzer bir durum gösterdiğini söylemiş hem Bitcoin hem de Ethereum’un bu nedenle yeterince merkeziyetsiz olmadığını açıklamıştı.

Bu konuyla ilgili olarak David;

Bitcoin hash gücünün %80’i Çin tarafından kontrol ediliyor. Bu durum Çin’de kripto paraya karşı etkili bir yasak olmasına rağmen bu durumda olduğunu söylemişti. Bunun da Bitcoin ve ethereum dilediği ve ihtiyacı olduğu zaman tek bir hükümet tarafından manipülasyona açık duruma getirdiğini söylemişti.

Bazı uzmanlar bu madencilik merkezileşmesi durumunun kendi avantajlarına olacak şekilde madenciler tarafından suistimal edileceğini söylüyorlar. Bakıldığında blockchain tarihinde %51 saldırısı ile fraud işlemlerin onaylandığı ve dolandırıcılık yapıldığını görüyoruz.

Bitcoin Cash savaşı tam gaz

Her ne kadar bu ifadeler doğrudan Bitcoin Cash’e yönelik olmasa da aynı durumun onun için de geçerli olduğu açık. Ki bugünlerde yaşanan Bitcoin Cash Hash savaşı bu iddianın ne kadar gerçekçi olduğunu göstermiş durumda. Bu yazı açıkça madencilerin Bitcoin’in tarihini ve kaderini belirleyebileceğini ifade ediyor ki bugünlerde yaşananlar bunu doğrular nitelikte.

Craig Wright Bitcoin Cash SV’yi destekliyor ve Roger Ver’in Bitcoin.com‘unun hash gücünü Bitcoin Cash’e çevirmesinin illegal olduğunu iddia ediyor.

Premined coinler ve konsensus protokolleri önem kazandıBitcoin Cash topluluğunda tüm bu tartışmalar devam ederken tartışmalar POW onay mekanizmasının da sorgulanmasına neden oluyor. POW onay mekanizması ile çalışan Bitcoin, Bitcoin Cash ve Ethereum gibi coinler madenciliğe ve madencilere verilen coin ödüllerine dayanıyor. XRP’de ise böyle bir madencilik mevcut değil ve onaylayıcıların %80’inin son iki hafta boyunca ağda bulunanlar arasından olmasını zorunlu kılıyor.

Stellar da farklı bir onay mekanizması kullanıyor. Bu mekanizma Delegated Proof of Stake olarak adlandırılıyor ve onay için anlık bir oylama ile ağdaki itibara dayalı bir sistem kullanıyor.

Bu nedenle bazılarına göre XRP, XLM ve TRX gibi coinler BTC, BCH ve ETH’ye göre daha güvenilir bir onay mekanizması sunuyor. Yani son yaşananlar aslında BTC, BCH ve ETH gibi coinlere bir darbe vururken diğer onay mekanizlarına ve coinlere güç veriyor.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ripple’dan David Schwartrz: Bitcoin Cash Topluluğu’nu uyardı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bu Yılın Dördüncü Çeyreğinde Eskiye Kıyasla Daha Çok ICO Düzenlendi ShapeShift CEO’su: Bitcoin ayıları hiç olmadıkları kadar keyifli! En ‘Aktif’ Şekilde Geliştirici Katkısı Alan Proje Ethereum Oldu: Bitcoin İkinci Sırada Amerikan Demans Vakfından Kripto Para Hamlesi Yeni Kripto Para Hacim Bilgisi Ölçütü Kullanıma Sunuldu Arjantin Hükümeti Kripto Para Kullanacak

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır