Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ripple’a açılan, XRP tahvil davası Federal Mahkemeye taşınıyor!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ripple’a açılan, XRP tahvil davası Federal Mahkemeye taşınıyor!
Ripple’a açılan, XRP tahvil davası Federal Mahkemeye taşınıyor!

© Reuters.  © Reuters.

XRP tahvil davası bitmek bilmiyor. XRP yatırımcıları ile Ripple arasındaki dava yeni bir aşamaya giriyor. Bir üst mahkeme olan Federal Mahkemeye taşınan dava ne yönde ilerleyecek?

XRP tahvil davası yeni bir aşamadaXRP tahvil davası yeni bir aşamaya geçiyor. Geçen Çarşamba yayınlanan belgelere göre, Ripple avukatları San Mateo üst mahkemesinde açılan davayı, Kaliforniyadaki bölge mahkemesine konsolide toplu dava olarak taşımaya karar vermişler.

Avukatlar böyle bir konsolide toplu davanın ancak daha yüksek bir mahkemede görülmesi gerektiğini ifade ediyorlar. Mahkeme değişikliğine ek olarak avukatlar, Ripple’ın XRP nin bir tahvil olduğu yönündeki savunmasına da dikkat çekiyorlar. Değişim talebi süreci ile ilgili olarak şöyle yazmış avukatlar:

“Davacılar işlemler ile ilgili olarak bilgi sahibi olmadıklarını iddia etmiyorlar. Ancak onlar, sanıkların Ripple’ın, XRP’yi bir tahvil olarak SEC bünyesinde kayıt edeceklerini söylediğini ve bunu başaramadıkları için zarar gördüklerini iddia ediyorlar”

Konsolide toplu dava önceki toplu davayı da içine alıyor. Önceki dava, davacılar Avner Greenwald, David Oconer ve Vladi Zakinov tarafından açılmıştı. Ryan Coffey tarafından açılan dördüncü dava Ağustos ayında davacılar tarafından dosyadan çıkarılmıştı ama Ripple avukatları onu da dosyaya dahil etmişler.

Dosyada sanıklar arasında Ripple Labratuarları, alt birim XRPII’nin yanı sıra Bradley Garlinghouse, Christian Larsen, Ron Will, Antoinette O’Gorman, Eric van Miltenburg, Susan Athey, Zoe Cruz, Ken Kurson, Ben Lawsky, Anja Manuel ve Takashi Okita da var.

Peki neden yeni mahkeme?Ripple avukatlarına göre Amerikada yürülükte olan Toplu Dava Adalet Yasası (CAFA)’na göre, dava artık federal mahkemeye aktarılabilir. Özellikle dava açanların sayısının 100 den fazla olması, sanıklardan daha fazla bir oran, en az bir davacının yabancı ülke vatandaşı olması ve dava miktarının 5 milyon doları aşması gibi özellikler gerekçe gösteriliyor.

Davalardan birisi İsrail vatandaşı Avner Greenwald tarafından açılmış. Greenwald iddiasında XRP yüzünden binlerce kişinin para kaybettiğini söylüyor. Davacılar ayrıca 167,7 milyon dolar tazminat talep ediyor.

Anderson Kill hukuk firmasından Stephen Palley, davanın artık Federal Mahkemenin önünde olduğunu söylüyor. Palley davacıların davanın tekrar yerel mahkemeye geri çekilmesini talep etiklerini de ekliyor. Davacıların bu yöndeki talepleri kabul ya da ret alırsa iki hafta içinde Ripple gerekçesini bildirmek zorunda.

Palley toplu davalarla ilgili olarak şunları söylüyor:

“Genelde yerel mahkemelerde jüriler ve hakimler davacılara karşı daha anlayışlı olma eğilimindeler. Ancak bu mahkemelerin daha çok siyasi davrandığı yönünde bir algı da var. Öte yandan Federal Hahkemenin daha adil olacağı düşüncesi sanıklar arasında yaygın bir kanaat”

Kripto para dünyasının gözdesi Ripple bu badireleri de atlatacak mı dersiniz? Federal Mahkeme ne yönde karar verecek? Sonuçlar XRP fiyatlarına nasıl yansır? Sorularımızın yanıtları ilerleyen günlerde.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ripple’a açılan, XRP tahvil davası Federal Mahkemeye taşınıyor! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin ve Altcoinlere yatırım yapan şirketler SOS veriyor! NASA, Blockchain Bilen Eleman İstiyor Bitfinex Olayı, Bitcoin’de ve Diğer Kripto Paralarda Ciddi Düşüşe Yol Açtı 31 Temmuz bekleniyor: Bitcoin’de en yüksek aylık kapanışa geri sayım Kriptolar Çakılırken … Reddit Kurucusundan Kripto Para Yorumu: ‘Atılım Yapmaları Lazım’

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır