Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Reddit Bitcoin ve Kripto Para Tahmininde Yardımcı Olabilir mi?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Reddit Bitcoin ve Kripto Para Tahmininde Yardımcı Olabilir mi?
Reddit Bitcoin ve Kripto Para Tahmininde Yardımcı Olabilir mi?

© Reuters.  © Reuters.

Reddit Bitcoin ve Kripto para tahmininde bize yardımcı olabilir mi? PLOS One’da yayınlanan bir bilimsel yazı ile UCL Financial Computing and Analytics Group’tan Dr. Denise Gorse ve arkadaşları kripto oranları ve sosyal medya ile ilgisi hakkındaki araştırma sonuçlarını yayınladılar.

Reddit Bitcoin ve Kripto Para Tahminindeki RolüDaha önceki bilimsel bir araştırma, bazı zaman aralıklarında kripto para oranları ve online sosyal medya arasında doğrudan bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştı. Ancak bu korelasyonun neden ‘bazı durumlarda’ olduğu konusu açıklık kazanmış değildi.

2010-2017 arasında tüm kripto paralardan elde edilmiş veriler incelendiğinde böyle bir korelasyonun gerçekten var olduğu ancak piyasa yönetimine bağlı olduğu açığa çıktı. Wavelet coherence analizini Supremum Augmented Dickey Fuller (SADF) ile birlikte kullanan Gorse ve arkadaşları kripto fiyatları ve online aktivite arasındaki pozitif korelasyonun orta dönem (8-32 gün)’deki balonsu büyüme periyodunda ortaya çıktığını belirlediler.

Diğer bir deyimle market yükselmeye başladığında online aktivite bir haftadan bir aya kadar değişen bir periyodda destek veriyor.

Daha kararsız olan 2-8. günlerde online aktivite ve kripto oranları arasında negatif korelasyon görülüyor. Bu da güvenlik ihlalleri ve ’Blockchain bug’ları gibi belirli market olayları ile bağlantılı.

Diğer bir deyimle potansiyel güvenlik ihlalleri nedeniyle kırmızı bayraklar yükselince kripto fiyatları ilk bir haftada düşebiliyor. Genel konuşmak gerekirse ani ortaya çıkan bu faktörlerin muhtemel etkileri dışında, sosyal medya ve kripto arasındaki korelasyon zayıf. Ayrıca araştırmacılar bunun güvenilir bir tahminci olarak kullanılmasını doğru bulmuyorlar.

Uzun dönemde(32-512 gün), bulgular Reddit adlı sosyal medya aktivitesi ve kripto fiyatları arasında balonsu büyüme görülmese bile pozitif bir korelasyon olduğunu işaret ediyor. Yazarlar bunun bir şekilde beklenen bir durum olduğunu söylüyorlar: Sosyal networklara daha çok açılması nedeniyle topluluk büyürken kripto para güç kazanmaya devam ediyor. İlginç olan, Reddit üç ana belirleyicisi(günlük yayınlar, üye artışı ve yeni yazarlar) ile kripto oranlarını tahminde gerçekten iyi ve zaten doğrulanmış bir tahminci olan Twitter’a göre daha fazla ümit vadediyor.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Reddit Bitcoin ve Kripto Para Tahmininde Yardımcı Olabilir mi? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

18 Ekim 2019 Günlük Kripto Para Analizi Avrupa’da Kripto Paraların Geleceği Asya’ya Göre İyileşebilir Belçika 21 İnternet Sitesini Kara Listeye Aldı! Değişim rüzgarlarını hissedebiliyor musunuz? Ohio’lular vergilerini Bitcoin ile ödeyebilecek! ABD’li 2 Senatör Yasa Taslağı Hazırladı Ethereum 20% oranında düştü

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır