Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Newdex Merkeziyetsiz Kripto Para Borsası Hacklendi! Hem de Sahte EOS Tokenleri Kullanılarak

Ana Sayfa » GÜNCEL » Newdex Merkeziyetsiz Kripto Para Borsası Hacklendi! Hem de Sahte EOS Tokenleri Kullanılarak
Newdex Merkeziyetsiz Kripto Para Borsası Hacklendi! Hem de Sahte EOS Tokenleri Kullanılarak

2/2


2/2


Son günlerde özellikle merkeziyetsiz kripto para borsalarına karşı yapılan hack saldırıları, ciddi oranda artış göstermeye başladı. Bundan yaklaşık 1 yıl önce çoğu uzmana göre hacklenemez olarak düşünülen merkeziyetsiz borsalar, neredeyse aynı hafta içerisinde bile ikinci saldırıya maruz kaldı.


İlgili haber:
Hackerlar 200.000 Dolarlık EOS Çaldı! Merkeziyetsiz Uygulamalar O Kadar Güvenli Değil Mi?

Hackerlar Newdex kripto para borsasının güvenliğinde bir boşluk bulunca, borsayı sahte EOS  tokenleri ile doldurdu. Hackerların işleminin sonunda, borsa kullanıcılarından direkt olarak 58.000 dolar çalarak ortadan kayboldular.

Merkeziyetsiz Borsalar Saldırıların Hedefinde
Merkeziyetsiz borsalar hacklenme olaylarına karşı yükselişte olsa da, bu olay diğerlerinden biraz farklıydı. Newdex isimli bu kripto para borsasına yapılan saldırı, genellikle yapılan ve tokenlerin çalınmasını içeren olayın yerine, hackerların kendisi tarafından üretilen sahte 1 milyar EOS tokeni ile gerçekleştirildi.

Tokenler EOS platformunda üretildi ve hiçbir fark olmaksızın EOS adına sahipti. Hackerlar sahte EOS tokenlerini kullanarak IQ, BLACK ve ADD isimli tokenleri satın aldı. Borsa da olayı doğruladı ve saldırıyı yapan hesabın ”001122334455” üyelik adına sahip hesap olduğunu belirtti. Borsa buna ek olarak sahte EOS koinleri kullanılarak 11.800 adet sahte emir verildiğini de açıkladı.

Sahte EOS Tokeni Nasıl Üretildi?
Yapılan ilk incelemelere göre, söz konusu açık iki unsurdan oluşmakta. İlk olarak şu an isteyen herkes EOS blockchain ağı üzerinde kendi tokenini oluşturabilmekte ve buna istediği ismi verebilmekte ki bunlara ‘EOS’ da dahil. İkinci unsur ise Newdex’in akıllı kontratlara gerek duymuyor olmasından kaynaklanıyor. Akıllı kontrat olmadığı için, sisteme pompalanan tokenlerin aslında ne olduklarını anlamak biraz dikkat istemekteydi ve bazı kullanıcılar buna dikkat etmedi.

Newdex Merkeziyetsiz Kripto Para Borsası Hacklendi! Hem de Sahte EOS Tokenleri Kullanılarak isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Newdex Merkeziyetsiz Kripto Para Borsası Hacklendi! Hem de Sahte EOS Tokenleri Kullanılarak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Coinflux Kripto Para Borsasının Sahibi, Suçlu İadesi İle ABD’ye Gönderilecek Düzenlenen Operasyon ile Dev Örgüt Çökertildi! Bitcoin Ödemesi Alıyorlardı Binance Beklentileri Karşılamayan Kripto Paraları Liste Dışı Etmeye Devam Edecek Ünlü Figür: “XRP, Bitcoin’den Daha İyi Bir Seçim” Wall Street Devi 7 Milyar Dolarlık Bitcoin Kârından Oldu, BTC, Ripple (XRP), Tron, Ethereum, Cardano, IOTA ve VeChain’e Dair Son Dakika Gelişmeleri Bitcoin 10.000$ Seviyesinin Üzerinde Kalabilmek İçin Çabalıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır