Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Nasdaq: ”Bitcoin ve kripto para çöküşü devam edecek mi?” sorusuna cevap veriyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Nasdaq: ”Bitcoin ve kripto para çöküşü devam edecek mi?” sorusuna cevap veriyor
Nasdaq: ”Bitcoin ve kripto para çöküşü devam edecek mi?” sorusuna cevap veriyor

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin ve kripto para çöküşü bir haftadır tüm şiddetiyle devam ediyor. Bitcoin 12 Ekim 2017’den bu yana ilk kez 5.000 doların altında işlem gördü. Kriptopara piyasası neden çöküyor? Bu çöküş daha ne kadar devam edecek?

Bitcoin ve kripto para çöküşü ne zamana kadar devam edecek?Kripto para piyasasının ilk dijital parası Bitcoin, 12 Ekim 2017’den bu yana ilk kez 5.000 doların altında işlem görüyor. İkinci ve üçüncü sıradaki kriptolar Ripple ve Ethereum da ağır kayıplar veriyor. Makro ölçekte, CoinWatch.com‘a bakıldığında, kripto para birimi sektörünün Ocak ayında 828 milyar dolar olan toplam piyasa hacminin şu an 148 milyar dolara düştüğü görülüyor. Kripto piyasasında neler oluyor?

Bu süreçte, Bitcoin ve kripto para çöküşü üzerinde etkili olan bir çok gelişme yaşandı. Düşüşlerin en önemli sebeplerinden biri Bitcoin Cash hard fork’u olduğu düşünülüyor. Tabi ki bu düşüşlerde, ABD Adalet bakanlığı ve SEC tarafından yürütülen denetim soruşturmalarının yanı sıra kripto madencilik ile ilgili ekipman üreticilerinin sayısının azalması da etkili oldu. Tüm bunlar Bitcoin ve kripto para çöküşü üzerinde etkili olabilir, fakat bu iddialar ne derece doğru?

Kripto piyasasında neler oldu?İşte detaylar: 13 ve 14 Kasım’da Bitcoin (BTC) 6,300 $ ‘dan 5.700 $’ a düştü. (ilgili haber için tıklayınız.) Aynı zamanda, Ethereum (ETH) 206 $ ‘dan 182 $’ a düştü. BTC 18 Kasım’a kadar 5.600 $ seviyesindeydi.

Yazının yayınlandığı sırada BTC 4,552 $ ‘dan işlem görüyor. Etherum, 135,38 dolardan işlem görürken, Ripple (XRP) ise 6 Kasım’da 0,55 dolarlık zirve fiyatından 0,44 dolar’a kadar düştü. Bitcoin ve kripto para çöküşü derinleşti.

Piyasa kapitalizasyonu bakımından, en büyük üç kripto para birimi önemli ölçüde değer kaybetti. BTC’nin 79 milyar dolarlık piyasa değeri Ekim 2017’den bu yana gördüğü en düşük seviyedir. XRP’nin 17 milyar dolarlık piyasa değeri ise Aralık 2017’den bu yana gördüğü en düşük seviyedir. ETH ise 18 ayın en düşük seviyesi olan 13,99 dolara kadar düştü. Bu devasa düşüşler ile kripto para birimlerinin çok ciddi bir krizle karşı karşıya olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin ve kripto para çöküşü nedenlerini açıklarken ilk başta Bitcoin Cash hard forkundan bahsediliyor. Geçtiğimiz haftaki Bitcoin’deki % 10’luk düşüş, Bitcoin Cash’in Bitcoin Cash ABC ve Bitcoin Cash SV‘ye bölünmesiyle aynı zamana denk geldiği doğrudur. Ancak bu durumun böyle bir çöküşe neden olması hiç de mantıklı değil. Asıl bölünme, kripto madencileri ve kod yazarları arasındaki teknik anlaşmazlıklara dayanıyordu. Bu konunun diğer kripto paralarla hiçbir bağlantısı yoktu.

Bitcoin ve kripto para çöküşü için ikinci bir teori, Nvidia (NVDA) ve Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) tarafından yapılan son raporlar, kripto madencilik ekipmanlarının satışlarında düşüş yaşandığını gösteriyor. Kripto madenciliğindeki düşüşün, fiyatları son zamanlarda gördüğümüz boyutlara kadar etkilemesi pek mümkün değildir.

ABD hükümetinin kripto paralara yönelik sert tutumu:Bitcoin ve kripto para çöküşü ‘nün bir diğer sebebi ise, ABD hükümetin kripto sektörüne yönelik tutumudur. Hem Adalet Departmanı hem de Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto sektörüne yönelik tutumu piyasayı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Adalet bakanlığı yürüttüğü soruşturmalar ile, piyasa manipülasyonunun Bitcoin’in devasa artışından (2017 yılı Aralık ayında, 20.000 $‘a kadar çıkmıştı) sorumlu olup olmadığı konusuna odaklandı. Ve Piyasa bir kez de SEC tarafından iki ICO’ya verilen ceza ile sarsıldı.

Her iki gelişme de kripto para piyasası için iyi olmasa da, her ikisi de henüz başlangıç ​​aşamasındadır. Ve Washington bürokrasisinin hızı göz önüne alındığında, muhtemelen en az bir yıl içinde sonuçlanmayacaktır. Öyleyse bu gelişmeler neden önemlidir? Çünkü, ABD mali düzenleyicilerinin kripto sektörüne daha yakından bakmaya başladığını göstermektir.

Peki asıl sorun ne? Bitcoin ve kripto para çöküşü neden gerçekleşti?Bugün size Bitcoin ve kripto para çöküşü üzerinde etkili olan nedenleri açıklayan iki yeni yorumdan bahsetmek istiyorum. Birincisi, Big Four muhasebe devi KPMG’den geldi ve diğeri ise teknoloji rehberi Sam Gellman’nın bir tweetine dayanıyor. Birbiriyle bağlantılı görünmeyebilir ama birlikte değerlendirildiğinde kriptoparaların işlem fiyatındaki keskin düşüşün nedeni açıklıyor.

KPMG’nin baş ekonomisti Constance Hunter, geçtiğimiz günlerde bir röportajda şunları söyledi:

“Bir kişiyi veya kurumu bir kripto para birimleri ile borç aldığını düşünün. Ödemenin yapılması gereken zamanda değerler çok volatil olabilir. Bu şartlar altında, borç verenler de borçlular da kripto para birimleriyle işlem yapma riskini göze almak istemez. ”

Gellman’ın attığı tweet ise söyleydi:

“Son iki yılda ICO’lara 30 milyar dolar yatırıldı Fakat hala kripto üzerine spekülasyon yapmaktan başka bir şey yapmayan gerçek kullanıcı tabanına sahip tek bir kripto uygulaması yok. BTC fiyat hareketi oldukça volatil ancak gerçek kullanıcı tabanının olmaması volatiliteyi daha da artırıyor. ”

Bu iki yorum, kripto paraların en büyük problemine değiniyor. Sadece kriptopara spekülatörleri tarafından kullanıldığı iddia ediliyor. Hunter, ekonomik kullanım için bu para biriminin istikrara sahip olması gerektiğine işaret ediyor; Gellman ise ekonomideki istikrarın kritik bir gerçek kullanıcı kitlesine ihtiyaç duyduğuna dikkat çekiyor. Kripto piyasaları şu anda her iki konuda da sorunlar yaşıyor. Bu sorunlar devam ettikçe Bitcoin ve kripto para çöküşü devam edecek gibi görünüyor.

Kripto piyasasındaki volatiliteye bir çözüm var mı?Aslında bir çıkış yolu var: Kripto paraları stabil olarak bilinen istikrarlı bir varlığa bağlamak. Ancak tüm kriptoları stabilcoin yapmak kripto paraların doğasına ne derece uygundur tartışılır. Volatilitesiz dijital para isteyenler stabil coinleri tercih edebilir. Ki zaten ABD dolarına sabitlenmiş bir çok “stablecoin” seçeneği var. Tether (USDT), Paxos (PAX) ve Dai (DAI) bunlardan birkaçı. Hepsi bire bir olarak ABD doları ile bağlantılıdır ve dolara dönüştürülebilir. Son beş gün içinde, Bitcoin ve diğer kriptolar müthiş bir düşüş yaşarken, PAX 1 $ ile 1.02 $ arasında değişti. DAI 1 $ ile 1.04 $ arasında kaldı. USDT ise, günden güne daha fazla volatilite sergilemesine karşın, işlem aralığı oldukça dardır: 10 Kasım’dan bu yana 0.98 ile 0.96 dolar arasında işlem görüyor.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Nasdaq: ”Bitcoin ve kripto para çöküşü devam edecek mi?” sorusuna cevap veriyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bir Bitcoin ve kripto para borsası daha kapanacağını açıkladı! Kripto Twitter’da bugün: Crypto Engineering, paylaşımlarıyla ülke sınırlarını aşan Türk trader Binance CEO’su CZ, Bitcoin’in İvmelenmesi ve Bitfinex Bakımı Hakkında Konuştu Ünlü Kripto Para Borsası OKEx’ten Türkiye Lansmanı ve TL Desteği! Ethereum ETH/USD Paritesi Teknik Analizi En Zengin 3. Ripple Adresi 25.000.000 XRP’yi Transfer Etti

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır