Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Morgan Stanley: Bitcoin Bir Varlıktır

Ana Sayfa » GÜNCEL » Morgan Stanley: Bitcoin Bir Varlıktır
Morgan Stanley: Bitcoin Bir Varlıktır

© Reuters.  © Reuters.

Küresel yatırım bankası Morgan Stanley (NYSE:MS), birçok kişinin kendince fikir beyan ettiği Bitcoin nedir tartışmalarına son noktayı koydu ve Bitcoin bir varlıktır dedi.

Bitcoin’in Sınıfı Ne Tartışması SürüyorBirçok kurum ve hükumet, Bitcoin’in tam olarak ne olduğunu bildikleri halde, BTC’nin nasıl sınıflandırılması gerektiği konusunda epey bir zaman kaybettiler. Bu konuda her kafadan bir sesin çıkması, sürecin ve değerlendirmelerin bu kadar uzamasına sebep oldu.

Küresel yatırım bankası Morgan Stanley de nihayet uzaktan gazel okuma yarışmasına(!) dâhil oldu. Banka Coindesk verilerine dayanarak yaptığı açıklamasında Bitcoin’in kurumsal bir yatırım sınıfı haline geldiğini iddia etti. Şirkete göre, küresel olarak kabul görmüş ve kurumlar tarafından yatırım aracı olarak görülen bir para biriminin varlık olup olamayacağı hakkındaki tartışmalar gereksiz.

Bitcoin Bir Varlıktır, çünkü…Yapılan açıklamadan varılmak istenen yerin şu olduğu kolayca anlaşılıyor. Bitcoin bir varlıktır, çünkü aynı özellik ve işleve sahip hisse senedi, tahvil, emlak, emtia veya nakit para herkes tarafından mal varlığı olarak kabul ediliyor. Bu açıklama, bankanın araştırma bölümü tarafından yürütülen son 6 aylık Bitcoin kullanım verileriyle ilgili bir incelemeden sonra geldi.

Araştırmayı yapan yetkililere göre, Bitcoin’in sahip olduğu kalıcı defter teknolojileri, hard-forklar ve piyasada rekabet ettiği rakipler tam biir varlık olduğunu kanıtlıyor. Buna ek olarak kripto piyasada var olan volatilite ise Bitcoin’in bir varlık olma özelliğini perçinliyor.

Morgan Stanley tarafından geniş kapsamlı bir şekilde yapılan çalışmanın değerlendirme bölümünde şu sonuca varılıyor: Bitcoin sadece bir ödeme veya finansal sistem değil, kendi başına bir varlık sınıfıdır.

Stanley, Bitcoin ETF Onayı Sonrası için Hazırlık mı Yapıyor?Yankı uyandıran araştırma ve yapılan açıklamadan sonra analistler ve yatırımcılar ilk değerlendirmelerini yazmaya başladılar. Yapılan yorumlara göre Küresel çapta faaliyet gösteren banka, bir süredir Bitcoin’i yakından takip ediyor. Bu açıklama da, yakında açıklanması beklenen Bitcoin ETF kararı ile yakında ilgili.

Aslında şu anda varılmak istenen nokta, ilk başta Bitcoin’in sınıflandırılması ile ilgili Satoshi tarafından yapılan açıklamanın aynısı. Ancak Satoshi yaptığı açıklama ile geleneksel şekilde çalışan bankalarda kripto varlığın da olması gerektiğini mi kastetmişti? Veya Bitcoin bir varlık olarak değerlendirilse bile bankalar bunu hemen kabullenebilecek mi? Soruların cevabını Bitcoin ETF onayından sonraki süreçte göreceğiz.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Morgan Stanley: Bitcoin Bir Varlıktır - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Üst düzey analist Mati Greenspan: “Bitcoin 250 bin dolara yükselecek.” CFTC’nin Açtığı Dava Sonuçlandı – Bitcoin Hedge Fonu ve CEO’suna 2.5 Milyon Dolarlık Ceza Bir Kripto Para Firması Daha Hong Kong’u Bırakıp İsviçre’ye Taşınıyor! Binance CEO’su: Binance Üzerindeki Bitcoin ve Ethereum Varlıkları İstikrarlı Bir Şekilde Arttı Coinbase ABD için banka kartı çıkardı Winklevoss İkizlerinin Borsası Gemini, Mobil Uygulamasını Piyasaya Sürdü

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır