Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Merkezi olmayan Bitcoin borsaları ateş altında – SEC son kez uyardı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Merkezi olmayan Bitcoin borsaları ateş altında – SEC son kez uyardı
Merkezi olmayan Bitcoin borsaları ateş altında – SEC son kez uyardı

© Reuters.  © Reuters.

Merkezi olmayan Bitcoin borsaları zor durumda kalabilir. Merkezi olmayan borsalar, geleceğin dalgası olabilir. Ancak, düzenleyici faaliyeti bunun için bir gösterge ise, giderek uzak bir geleceğe benziyor.

Merkezi olmayan Bitcoin borsaları SEC kıskacındaMenkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC)’nun Ethereum ve Ethereum tabanlı tokenler için akıllı sözleşme destekli EtherDelta‘ya ceza vermesi, kripto endüstrisine ABD’den olumsuz bir sinyal oldu.

EtherDelta kod üzerinde çalışır, bu da borsaya karşı herhangi bir suçlama yapmayı zorlaştırıyor. Bu da, 2016 yılında EtherDelta’yı faaliyete geçiren Zachary Coburn’u hedef tahtası yapıyor. Komisyon, Coburn’u, borsayı ulusal menkul kıymetler borsası olarak kayıt altına alınmadığı için suçluyordu.

SEC zafer kazandı mı?Merkezi olmayan bir şekilde, EtherDelta, ETH tabanlı kripto para işlemlerine olanak sağlamaya devam ediyor. Bununla birlikte, daha büyük endişe, çatışmayı kazanmak ama savaşı kaybetmekle ilgilidir.

Neyse ki kripto topluluğu için Satoshi Nakamoto’nun başlattığı işi devam ettiren generaller bunun olmasına izin vermez. Bir blokzincir öncüsü, Crypto Briefing’e şunları söyledi:

“Özellikle belirli yetki alanlarında merkezi olmayan borsalar konusu karmaşık. Bir stratejimiz var.”

Diğerleri de aynı fikirde. IDEX yönetimindeki Alex Wearn, yeni bir tartışma sırasında müşterini tanı (KYC) standartlarını benimseyen DEX’lerden bahsetti:

“Tam olarak ne olacağını tahmin etmek zor. Yargının yetki alanı özel olacak ve belirli zamanlarda olacak. Bence ABD kesinlikle düzenleyici bakış açısı ile öncülük yapıyor ve bence başka pek çok ülke de bu durumu takip edecek.”

Kripto borsa manzarası değişmeye başlıyorNeredeyse tüm kripto işlemleri, arayüz kullanımının kolay olduğu ve işlevlerin daha karmaşık olduğu Binance ve Coinbase gibi merkezi borsalarda yapılıyor. Ama Binance bile ticaret platformunun merkezi olmayan bir versiyonunu geliştiriyor. CEO Changpeng Zhao, 2019’da faaliyete geçmesini bekliyor. TRON, geçen ay merkezi olmayan (DEX) TronWatch Market‘in beta sürümünü faaliyete geçirdi.

Bu arada, Coinbase en popüler ABD tabanlı kripto borsası ve düzenleyicilerle iyi ilişkiler içnde. Coinbase, daha sık kripto para eklenmesi beklentisiyle listeleme modelini revize ediyor. Bu alan, merkezi değişimlerin merkezi olmayan benzerleriyle rekabet edemediği bir alan. Belki de bu yüzden Coinbase, kullanıcıların cüzdanlarından işlem yapabilecekleri yüzlerce ERC20 tokenini destekleyen merkezi olmayan borsa Paradex’i satın aldı.

Everbloom, SEC kaydını ve FINRA’dan lisans almayı sürdüren merkezi olmayan kripto borsa örneğidir. Everbloom, yasal düzenlemelere uymanın maliyetinin buna değdiğine karar verdi. Bu, ABD’deki diğer DEX’lerin izlemesi için bir model olabilir.

Ancak, EtherDelta üzerindeki düzenleyici baskısının yankıları, yönetmelikle uyumlu yaklaşıma rağmen Everbloom’un sanal salonlarında duyulabilir. Bunun nedeni Everbloom’un, ilk lansmanının, EtherDelta akıllı sözleşmesini destekleyen mevcut akıllı sözleşmeler ve protokoller üzerine kurulmasından kaynaklanıyor. Everbloom da 0x V2 dahil olmak üzere 0x protokolünü hedefliyor.

Merkezi olmayan Bitcoin borsaları için güvenlikBununla birlikte, merkezi olmayan borsalarda güvenlik ağı veya FDIC garantisi yoktur. Akıllı sözleşmeler özel anahtarları komut ettiği sürece asla olmayacaktır. Ancak, IDEX‘in Wearn ile yaptığı tartışmada Bancor’daki ürün mimarı Eyal Hertzog’un işaret ettiği gibi, kötü amaçlı yazılım bulaşmış bir bilgisayar gibi kullanıcı hatası güvenlik ihlalleri meydana getirebilir. DEX’in, hırsızlar ve korsanlar tarafından çalınan paraları geri ödeme olasılığı daha düşük olabilir.

Sonuç olarak, ABD’de faaliyet göstermek için merkezi olmayan borsaların mantıklı olup olmadığı sorusu çok gündemde değil. Asıl soru, akıllı sözleşme ile çalışan DEX’lerin üstünlüğü nedir?

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Merkezi olmayan Bitcoin borsaları ateş altında – SEC son kez uyardı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Şili’deki Mahkeme Kripto Para Borsalarının Lehine Bir Karar Aldı Tecrübeli analist: Bitcoin’i daha karanlık günler bekliyor Bitcoin Madenciliği Global Yıllık Enerji Tüketiminin Binde 22’sine Denk Gelen Bir Enerji Tüketiyor Yine altcoin delisti! Bir Bitcoin borsası daha 4 altcoin’i liste dışı ediyor Telegram’ın Kripto Parası Gram’ın Satış Fiyatı Belli Oldu! “Avrupa Merkez Bankası’nın politikası, Bitcoin’e roket yakıtı olacak”

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır