Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

KriptoMetre’de Konuşan Serdar Kuzuloğlu: “Kripto paralar kökenini anarşizmden alır”

Ana Sayfa » GÜNCEL » KriptoMetre’de Konuşan Serdar Kuzuloğlu: “Kripto paralar kökenini anarşizmden alır”
KriptoMetre’de Konuşan Serdar Kuzuloğlu: “Kripto paralar kökenini anarşizmden alır”BtcTürk YouTube kanalında yayınlanmaya geçtiğimiz hafta 5 Ekim Cuma günü başlayan KriptoMetre’nin ilk konuğu Serdar Kuzuloğlu ve BtcTurk Ceo’su Özgür Güneri kripto paralar hakkında konuştu.
KriptoMetre’nin ilk konuğu olan gazeteci ve teknoloji yazarı Serdar Kuzuloğlu, başta bitcoin olmak üzere kripto paraların nereden geldiğini ve ne olduğundan başlayarak konuyu ayrıntılarıyla BtcTurk Ceo’su Özgür Güneri ile birlikte tartıştı.

Kripto paraların nereden geldiğine ve neye doğru gittiğine yönelik açıklamalar yapan Kuzuloğlu, kripto paraların şeffaflığını vurgulayarak:

“Piyasalara bir reddiye olarak çıkmış bir sistem kripto paralar. Bambaşka bir şey olarak yola çıkıp bambaşka bir şeye evrilen bir konu. Ayrıca da şeffaf. Kuyumcudan altın aldığınızda kuyumcu size soruyor mu? Sen bana pasaportunu ver, ben bunu bir yazayım benden aldı sandığının altına koydu. Başka yere koyarsa da onu gelip haber vereceksin.” seklinde konuştu.

BtcTurk Ceo’su Güneri’nin kripto paraların günümüz parasının yerini alacağı iddiası üzerine Kuzuloğlu:

“Bunun gelecekte para birimlerinin yerini alması büyük bir iddia. Çünkü mesela 2 tane noktaya bakalım, ne dedi biraz önce Özgür Bey insanlar altınlarını bankaya verdiler bankalar da insanlara karşılığında para verdi bugün hiçbir karşılığı olmayan paraları bize veriyorlar artık böyle bir yükümlülükleri de kalmadı. Bugün banka diyor ki kaç para lazım? 1 milyon. 1 milyon yok. O zaman basalım.” dedi.

Yatırıldığı fonda dilediği gibi kullanılamaması kripto paraların türev piyasalarda oyuncu olmasının önündeki engellerden biri olduğunu söyleyen Güneri,

“Bugün türev piyasaları ne yapıyor sizin paranızı sizin güveninize dayanarak başka piyasalarda kullanıyor. Blockchain yapısı yüzünden kripto paralarda bu mümkün değil. Bu da kripto paraların mevcut piyasada oyuncu olmasının önündeki engellerden biri pek konuşulmamakla birlikte.” şeklinde yorumlarda bulundu.

Para mı? Yatırım Aracı mı?
Kuzuloğlu tarafından Güneri’ye iletilen “Para mı yatırım aracı mı?” sorusuna Güneri,

“Bence ikisi de bizde olaya şöyle yaklaşıyoruz: İnternet. İnternet bir televizyon mu? Radyo mu? Ya da internet bir kitap mı? İnternet bunların hiçbiri değil. Biz mevcut bilgilerimizle geleceğe yönelik ürünleri adlandırmaya çalıştığımızda problem yaşıyoruz. Bitcoin para diyenlerin haklı olduğu noktalar var. Bitcoin bir emtia diyenlerin de haklı yerleri var.”dedi.

Programın ortalarında kendisine yöneltilen sorulara Kuzuloğlu, kripto paralar hakkında yazı yazdığı için herhangi bir kripto paraya sahip olmadığını, Satoshi Nakamoto’nun BTC kuru buralara kadar gelmişken nasıl bitcoinlerini bozmadığını anlamadığına yönelik cevaplar verdi.

Yasal olarak BtcTurk’ün hangi düzenlemelere tabii olduğuna yönelik soruya ise Güneri,

“Biz bir sanal Pazar yeriyiz. Kullanıcılar bisiklet, tshirt alıp satmıyorlar ama bitcoinlerini takas ediyorlar. Dolayısıyla ana regülasyon alt yapısı bu. Zaten regüle değilsiniz kafanıza göre takılıyorsunuz diye üzerimize gelinen noktalardan bir tanesi de müşterilerin kimlik bilgileri. Bunları alıyor musunuz satıyor musunuz diye yorumlar geliyor bize.”

“Bitcoin’in yükseldiğini değil, doların düştüğünü düşünüyorum”
Son olarak programı Güneri,

“Ben bitcoin’in değerinin yükseldiğini düşünmüyorum doların değerinin düştüğünü düşünüyorum. Önümüzdeki günlerde bitcoin’in satın alma gücünün yükseleceğini çünkü doların değerinin düşeceğini düşünüyorum.”

derken Kuzul oğlu ise:

“Ben bunun teknolojisiyle felsefesi ile ilgili bir sürü şey konuşabilirim ama bana deseniz bu ne olur bilemem. Dolayısıyla bu biraz deve kuşu gibi. Ne deve ne kuş. Yeni bir yetkinlik yeni bir uzmanlık doğuruyor. Kimleri referans aldıklarına dikkat etsinler. Bunların ikisini bilenlerin sayısı az. İkisini bilenlerden tahlil yapsınlar para zor kazanılıyor kolay kaybediliyor.” şeklinde yorumlayarak bitirdi.

KriptoMetre’nin yeni bölümü İsmail Hakkı Polat’ın katılımıyla yarın sizlerle olacak.

KriptoMetre’de Konuşan Serdar Kuzuloğlu: “Kripto paralar kökenini anarşizmden alır” isimli makale Fatih TAŞDEMİR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

KriptoMetre’de Konuşan Serdar Kuzuloğlu: “Kripto paralar kökenini anarşizmden alır” - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bu Bitcoin ve Kripto Para Borsası Artık Sigortalı Bitcoin dip seviyesi bu nedenlerden dolayı görülmüş olabilir Jackson Palmerden ilginç iddia: Tüm LTC’lerin yüzde 25’i o ünlü borsaya ait! 10,5 Milyon Bitcoin Öldü Mü? Pompliano: Servetimin Yarısı Bitcoin’de Duruyor Yıl Başından Bu Yana Bitcoin 2.5 Kat Arttı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır