Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kripto Yatırım Fonu Yöneticileri Düşündüğünüz Kadar Zeki Değiller!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kripto Yatırım Fonu Yöneticileri Düşündüğünüz Kadar Zeki Değiller!
Kripto Yatırım Fonu Yöneticileri Düşündüğünüz Kadar Zeki Değiller!

© Reuters.  © Reuters.

Piyasanın genelinde kendini beğenmiş uzmanları toplumsal olarak baş tacı etme eğilimi var. Eğer bir profesyonelin iş unvanı yeterince etkileyiciyse ve özgeçmişleri uygun bir şekilde parlatılmışsa, kesinlikle övgüye layık kişiler olarak görülürler. Bununla beraber onların her söylediği kısa söz alıntılanmaya ve sonrasında bir görüş parçasına dönüşmeye uygundur. Kripto para dünyasında, bu olgu serbest fon yöneticilerine gösterilen saygıyla gözlemlenebilir. Bununla birlikte bu yılki olayları gösteriyor ki kripto fon yöneticileri diğerlerimiz gibi hatalı olabiliyorlar.

Tatlı Dilli Yatırım Fonu Yöneticilerine Dikkat!
Ne demişler, herkes fiyatların yükseldiği boğa piyasasında para kazanabilir. 2017 yılında kripto yatırım fonları, öylesine üç haneli kâr oranı getirdi. Bu girişimlerin yatırımcılara sağladığı en iyi olanaklardan bir tanesi, ellerinde sadece BTC tutarak kazanabilecekleri getiriden çok daha fazlasını vermek oldu. Fonlar söz konusu stratejiyi uygulayarak, kendi yatırımcılarını veya yöneticilerini adeta ”hiç yanlış yapmayan” birer kahine çevirmeyi başardı. En azından kripto para topluluğunun bazı üyelerinin gözünde.

Sonra 2018 yılı geldi.

Olağanüstü olarak adlandırılan Olaf Carlson-Wee tarafından yönetilen Polychain Capital, geçen yıl % 2,303‘lük bir paya sahip oldu. Bu yıl ise 800 milyon dolarlık % 40 zarar etti. Bu durum yatırımcıların bütün bu kayıplar ve eski yatırımcılar yüzünden çekilmelerine sebep oldu. Daha çok tartışmaya yol açan etmenlerden bir tanesi ise, Wall Street Journal‘ın da haberinde yer verdiği üzre, PolyChain Capital’in 30 yaşındaki kurucusunun, elindeki varlıkların belirgin kısmını, şuan büyük bir kısmı itibari para olacak şekilde, birkaç ay önce nakde çevirmeyi seçmesi olmuştu.  Ardından Wall Street Journal, Polychain’in eski yatırımcısı Fred Ehrsam‘ın sözlerini bir zamanlar çokça övülen Olaf Carlson-Wee’yi hedef alarak kullanıyor:

“Ne kadar şans, ne kadar beceri ve ne kadar şanssızlık?” diye merak ediyor.

Kripto Fon Yöneticileri Özel Yatırımcılardan Daha İyi Olmaz
Kripto sermaye fonları elbette piyasa güçleri tarafından kısıtlanmaktadır. Bitcoin’in yüzde 55 düştüğü bir yılda, en zeki yöneticiler bile getiri sağlama derdine düştüler. Yine de bu aşağı yönlü koşulların gösterdiği gibi, kripto fonları genellikle özel yatırımcıların verdiği “aptal” kararlardan daha akıllıca değildir.  Birkaç ay öncesinde Pantera Capital, şu anda olması mümkün olmayan 21.000 $’lık Bitcoin yıl sonu öngörüsünü savunuyordu.

Kripto fonlarının performansını takip ettiği Eurekahedge Kripto Para Yatırım Fonu Endeksinin, 2018 için topladığı sonuçları iyi gözükmüyor. Bu fonlar ortalama % 51,58 oranında azaldı, yani bu neredeyse temel bir satın al ve tut bitcoin stratejisinden daha iyi performans gösterdiği anlamına geliyor. Ethereum‘un devam eden çöküşü göz önünde bulundurulduğunda, Eylül ayının bu elden çıkarılan fonlarla daha ağır kayıplardan bile ağır olması mümkün.

Hedge Fonları Üç Ayda Yüzde 25 Düştü
Yukarıda bahsedilen Eurekahedge Endeksi geçtiğimiz son üç ay içerisinde %25’in üzerinde rekor ortalama düşüşleri kaydetti.

2017 yılında aynı hedge fonları ortalama olarak yıllık %1.708 oranında etkileyici bir kazanç elde etmişti. Ne kadar etkileyici de olsa, söz konusu rakamlar BTC’nin de aynı yıl %1318’lik bir artış elde ettiği ve bunun yanı sıra 13 başka kripto para biriminin – ki bunların arasında %9.162’lik bir artışla Ethereum, %36.000’lik artışla da Ripple yer alıyor – hedge fonlarının elde ettiği ortalamaları adeta yıkıp geçtiği göz önünde bulundurulduğunda, söz konusu rakamlar çok da muazzam olarak nitelendirilmekten uzak kalıyor. Yöneticiler kendi yatırımcıları için fonlarının yüzde 80‘ini bitcoin’de satış için hazır tutup, geri kalan yüzde 20’si ile de ilk 10 kripto parada kolaylıkla 1,700% getiri sağlıyor.

Kripto Yatırım Fonu Yöneticileri Düşündüğünüz Kadar Zeki Değiller! isimli makale Ecem ÖZYURT tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kripto Yatırım Fonu Yöneticileri Düşündüğünüz Kadar Zeki Değiller! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Coinbase Başkanı’nın Bitcoin Yorumu, Gizemli Bitcoin Balinası, Ripple Yetkilisinin Açıklaması: Öne Çıkan: ETH, TRON, NEO ve Stellar Haberleri Ripple ağı RippleNet’e 14 yeni banka ve finansal kurum daha katıldı Ethereum Kritik Seviyeye Yaklaşıyor 200 Doların Altına Düşer Mi? IMF’den çok önemli Bitcoin ve altcoin raporu Bitcoin’de 2019 Yılı Rekoru Kırıldı: Yeni Rekor Kapıda Mı? Rusya’daki Kripto Para Düzenlemeleri Birkaç Aya Hazır

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır