Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kripto Paralarla Fidye İsteyen İnsan Kaçakçılarının Sayısında Artış Var

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kripto Paralarla Fidye İsteyen İnsan Kaçakçılarının Sayısında Artış Var
Kripto Paralarla Fidye İsteyen İnsan Kaçakçılarının Sayısında Artış Var

2/2


2/2


Kripto para birimleri çok fazla alanda ve sektörde kullanılmakta. Bankacılıktan, uluslararası büyük çaplı ödemelere ve hatta insan kaçakçılığına kadar kripto para birimlerinin kullanımını görmek ne yazık ki mümkün. Bu hafta içerisinde yaşanan iki kaçırma olayında kripto para birimleri ile fidye ödenmesi de bunun kanıtı olarak öne sürülebilir.


İlgili haber:
Ekim Ayından Beri Kayıp Milyoner Olayında Gelişme Var: 9 Milyon Avro Değerinde Monero Fidyesi Talep Edildi!

10.3 milyon dolarlık Monero fidyesi istenmesi olayından sonra, genel olarak geçmişteki kripto para fidyesi istenen kaçırma olaylarına bakacak olursak, bunların sayısında artış yaşandığını görmek mümkün. İlk olarak 2015 yılının Ocak ayında gündeme gelen insan kaçakçılığı sonrası kripto para ile fidye istenmesi olayı, Kosta Rika içerisinde gerçekleşti. Saldırganlar Kanada vatandaşı Ryan Piercy’nin iade edilmesi için 500.000 dolar değerinde Bitcoin talebinde bulunmuştu. Daha sonra benzer bir saldırı Hong Kong içerisinde yaşandı ve saldırganlar kripto para ödemesini aldıktan sonra gerçekten de iki kurbanı serbest bıraktı.

Bitcoin fiyatı zirveye doğru ilerlerken, Bitcoin borsası Exmo’nun yöneticisi Pavel Lerner Kiev, Ukrayna içerisindeki bir grup tarafından 27 Aralık 2017 tarihinde kaçırıldı. Grup daha sonra 1 milyon dolar değerinde Bitcoin fidyesi karşılığında Rus vatandaşını serbest bıraktı ancak bunun aile tarafından mı yoksa borsa tarafından mı ödendiği hala bilinmiyor.

İnsan kaçakçılığı konusunda kötü bir üne sahip olan Güney Afrika ise, geçtiğimiz 2018 yılının Mayıs ayında da 13 yaşında bir erkek çocuğunun kaçırılması ile gündeme gelmişti. Saldırganlar 15 Bitcoin değerinde fidye istediklerini belirtse de, durumun nasıl çözüldüğü hala bilinmiyor. Bunun yanı sıra geçtiğimiz hafta 9 yaşındaki bir kız çocuğunun daha kaçırılmasına ev sahipliği yapan Güney Afrika, saldırganlar tarafından 5 BTC’lik ödeme yapılması karşılığında kızın serbest bırakılacağı haberleri ile yeniden manşetlerdeki yerini aldı.

Londra merkezli Control Risks isimli güvenlik firması, kripto aralarla ilgili insan kaçakçılığında yıllara göre ciddi bir artış olduğunu açıkladı.

Kripto Paralarla Fidye İsteyen İnsan Kaçakçılarının Sayısında Artış Var isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kripto Paralarla Fidye İsteyen İnsan Kaçakçılarının Sayısında Artış Var - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Blockstream’den Yepyeni Madencilik Tesisi Blockchain Kusursuz mu? EOS, Coinbase, Tezos ve Monero’da 40 Bug Bulundu En az 10 BTC’li adresler tavan yaptı Ethereum’un İşlem Hacmi Aralık 2018 Tarihinde Rekor Seviyeye Ulaştı! Bitcoin Küresel Rezerv Para Olacak!!! Apple’ın Karlılık Uyarısı Bitcoin’i Frenledi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır