Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kripto Para Piyasası, Dünyanın En Büyük Ekonomik Balonlarından Dot-Com’u Geride Bıraktı!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kripto Para Piyasası, Dünyanın En Büyük Ekonomik Balonlarından Dot-Com’u Geride Bıraktı!
Kripto Para Piyasası, Dünyanın En Büyük Ekonomik Balonlarından Dot-Com’u Geride Bıraktı!

2/2


2/2

Kripto para piyasası özellikle Eylül ayının başlangıcından beri yaşadığı düşüşün de etkisi ile, toplam piyasa hacminde devasa  kayıplar yaşadı. Kripto para sektörü, bugün yaşanan düşüşler ile birlikte %80 oranında kayıp yaşadı ve değer kaybı konusunda internet’in ilk çıktığı zamanlardaki dot-com ekonomik balonunu bile geçti.

Dot-com balonu, 10 Mart 2000 tarihinde patlamış olsa da, aslında yıllar süren bir sürecin parçasıydı ve dünyanın en büyük ekonomik balonları arasında sağlam bir üne sahip. Bloomberg‘in bugün yayınladığı bir haber göre, Çarşamba günü yaşanan düşüşlerin daha da artması sonucu, şu an top 10 arasında yer alan kripto para birimlerini izleyen MVIS CryptoCompare Digital Assets 10 Endeksi, kripto para piyasasının senenin başından beri %80 oranında gerilediğini kaydetti. Dünyanın en büyük ekonomik balonlarından birisi olarak görülen ve ekonomi piyasasında neredeyse çoğu kişinin adını illa ki duyduğu dot-com balonu bile, patlama sonrası Nasdaq Composite Endeksini %78 oranında değer kaybına uğratmıştı.

Yine de, kaybedilen miktarın sayısal verilerine baktığımızda, kripto para piyasası 640 milyar dolar civarında bir piyasa hacmi kaybederken, Nasdaq Composite ise trilyonlarca dolar gibi bir meblağ kaybı yaşadı. Yani oransal olarak kripto para birimleri daha yüksek kayıp yaşasa da, bu oranlar sayılara vurulduğunda dot-com balonunun yaşattığı zarar yine bir nebze önde gözüküyor.


Uzmanlara göre bugünkü kayıplar, Ethereum‘un kripto para birimi Ether tarafından tetiklendi. Bunun yanı sıra Litecoin de çok fazla değer kayıp yaşayıp 12 ay sonra en düşük seviyesine gerileyen kripto para birimleri arasında yer alıyor.

Kripto Para Piyasası, Dünyanın En Büyük Ekonomik Balonlarından Dot-Com’u Geride Bıraktı! isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kripto Para Piyasası, Dünyanın En Büyük Ekonomik Balonlarından Dot-Com’u Geride Bıraktı! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

21 Ekim 2019 Günlük Kripto Para Analizi Bitcoin, aylar sonra 10,000 dolara geri döndü Bitcoin’de yukarıda 9 bin aşağıda ise 8 bin dolar en kritik noktalar Kripto borsaları Kakao Klaytn blockchain’ine katılıyor EOS Ağı Sakinleşmeye Başladı – Hesap Üretme Ücreti Yüzde 25 Düşüşte Bitcoin’i bir sigorta olarak gördü ve uyardı…

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır