Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kripto para piyasalarının en hızlı büyüyen parası ile tanışın

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kripto para piyasalarının en hızlı büyüyen parası ile tanışın
Kripto para piyasalarının en hızlı büyüyen parası ile tanışın

© Reuters.  © Reuters.

Kripto para piyasalarının en hızlı büyüyen parası hangisidir? Bugün sizlere, toplam piyasa değeri 186 milyar dolar olan Kripto para piyasalarının en hızlı büyüyen ve aynı zamanda en düşük volatiliteye sahip olan paralardan bahsedeceğiz.

Kripto para piyasalarının en hızlı büyüyen parası hangisidir?Stablecoin’ler şu anda Kripto para piyasalarının en hızlı büyüyen sektörüdür. Toplam piyasa değeri 186 milyar dolar olan bu stablecoinler, altın veya ABD doları gibi gerçek emtialara sabitlenen kripto para birimleridir. Bu özelliği ile, çok değişken olan ve birkaç saat içinde yüzde 10-20 oranında fiyat değişikliği görülebilen Bitcoin veya Etherum gibi kripto paralardan farklıdır.

Stablecoin TürleriPiyasada, üç ana kategoriye giren çok sayıda istikrarlı Stablecoin bulunmaktadır: Tamamen teminata dayanan, kısmen teminata dayanan ve teminata dayanmayan Stablecoin’lerdir. Bir bankanın satın alma gücünü dengede tutmak için borç alıp sattığı gibi teminata dayanmayan Stablecoinler de, arzın artırılması ve azaltılması için ortaya çıkmıştır.

En güvenilir Stablecoin’ler altın veya ABD doları gibi istikrarlı değer birimleriyle tam olarak teminatlandırılmış olanlardır. Piyasadaki en büyük Stablecoin ise, ABD doları tarafından desteklenen Tether‘dır. Eleştirmenler, bunun kesin olarak kanıtlanmadığını iddia etseler de, Tether tamamen teminatlandırılmış bir Stablecoin olarak biliniyor. (ilgili haber için tıklayınız)

(bknz:Bitcoin Borsaları Tether’dan Vazgeçmek İsterken Yatırımcı Aynı Fikirde Değil!)

Stablecoin’lerde volatilite çok düşüktür İsveç’in merkez bankası Sveriges Riksbank, e-krona adında bir Stablecoin geliştiriyor. İsveç Kron’una sabitlenen bu Stablecoin, ülkenin fiat para biriminin dijital eşdeğeri olarak piyasaya sürülecek. 2019’da Avustralya‘nın kendi dijital parasını piyasaya süreceğini duyurmasının ardından küresel merkez bankalarının yüzde 87’si, kendi paraları ile desteklenen Stablecoinler ile ilgili araştırma içerisindeler. Ayrıca, yüzde 30 oranında Çin hükümeti tarafından finanse edilen milyon dolarlık blockchain fonu Xiong’An, Japon Yeni destekli bir Stablecoin piyasaya çıkarmayı planlıyor.

Kripto para piyasalarının en hızlı büyüyen paraları olan Stablecoin’ler, dünya çapında tanınan birçok şirketten milyonlarca dolarlık yatırım çekmeye devam ediyor. Stablecoinler, hatasız ve güvenilir yazılımlarından dolayı geleneksel bankacılık sistemine önemli bir alternatif olarak kabul ediliyor. Kar sistemine sahip olan Stablecoin’ler, bir yandan da paranın kullanımını destekliyor. Stablecoinler gelecekteki asıl başarıyı ise şeffalığı sayesinde elde edecektir. Ayrıca Stablecoin’ler, kripto para birimlerini ve blockchain teknolojisini ana akıma taşıma potansiyeline sahiptir.

Sabit değerleri sayesinde kripto ödeme uygulamalarının kullanımını teşvik edebilirler. Ve bu da alışverişte günlük olarak kullanılabilecekleri anlamına geliyor. Şu anda yüksek volatiliteye sahip diğer kripto para birimleri için ise bu imkansız görünüyor. Tüm bu özellikleri sayesinde stablecoinler, Kripto para piyasalarının en hızlı gelişen paraları olarak görülüyor.

Ayrıca stablecoinler, dijital paralar ve fiat para birimleri arasında, enflasyon risklerinden arınmış ve potansiyel yatırımcılar için daha az risk taşıyan önemli bir bağlantı sunuyor. Ve finansal kurumları yakın gelecekte tamamen dönüştürme potansiyeline sahip olduğu düşünülüyor.

Bununla birlikte, çoğu insan hala kripto paralarının güvenliği ve meşruiyeti konusunda endişe duymaya devam ediyor. Bu noktada, Stablecoin’lerin de gelişmesi için gerekli olan hayati bir unsur karşımıza çıkıyor. Bu da, iyileştirilmesi gereken piyasa düzenlemeleridir. Dünya çapında hükümetler ve uluslararası kuruluşlar, çok uluslu muhasebe şirketleri ve Elliptic gibi teknoloji girişimleri de dahil olmak üzere zaten bu konuyla mücadele ediyorlar.

Kaynak

Ayrıca bknz:

2019 da hangi kripto paralara yatırım yapılmalı, Ripple banko

XRP ile Bitcoin farkına değinen Ripple CEO’suna göre neden XRP?

Bitcoin Kasım ayı raporu: Yüzde 36’lık yıkım

Ripple (XRP) ikincilik koltuğundaki yerini sağlamlaştırıyor

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kripto para piyasalarının en hızlı büyüyen parası ile tanışın - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

19 Kasım Ethereum fiyat analizi: ETH erimeye devam ediyor Kripto oyuncular bu hafta tam 1 milyon dolar harcadı “Bitcoin 8,000 dolar altında alım bölgesinde” Waves yükseliş trendi sürer mi? Son 1 ayda yüzde 73 artan Waves’in geleceği. Sıcak Gelişme: Bitcoin ETF’si Piyasaya mı Sürüldü? Belarus, Blockchain’e İlgi Duyan Koreli Yatırımcıları Ülkeye Kabul Etmek İstiyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır