Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kripto para piyasaları panik halinde! Acaba korktuğumuz başımıza mı geliyor?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kripto para piyasaları panik halinde! Acaba korktuğumuz başımıza mı geliyor?
Kripto para piyasaları panik halinde! Acaba korktuğumuz başımıza mı geliyor?


Kripto para piyasaları panik modunda, herkes düşüşün nerede nihayete ereceğini düşünüyor. Dünyanın en büyük dijital para birimi Bitcoin fiyatının başında artık 4 rakamı var!

Kripto para piyasaları panik modundaBitcoin, son 12 ay içerisindeki AHT seviyesinin neredeyse %80 altına düştü. Diğer kriğto para birimlerini hiç sormayın! İlk 20 kripto para ortalama %95 değer kaybetti. Bu bir iflas mı?

Bitcoin, 2007 Ekim’inde 5,000 dolar seviyesini geçtiği günden beri ilk defa 5,000 dolar seviyesinin altına düştü. Bu haberi hazırlarken fiyata baktığımda Bitcoinin karşısında 4,662 dolar görünüyordu.

Tüm bu felaket senaryosu uzun ayı piyasasının sona ermesini beklediğimiz günlerde gerçekleşti. Tarihsel olarak yılın sonuna doğru piyasalarda Boğalar üstün gelir ve yatırımcısının yüzünü güldürürdü.

Tarihsel olarak Kasım ayında Bitcoin tam 7 kez fiyat artışı yaşamış. Zaten piyasaların 2010’dan itibaren oluştuğu göz önünde bulundurulduğunda ilk defa bu yıl tam tersi senaryo ile karşı karşıyayız. Yoksa batıyor muyuz?

BTC’nin şu anki diplere yolculuğunu sadece piyasadaki yatırımcıların krito fonlarını ellerinden çıkarmasıyla açıklanamaz. Bu hikayenin daha yarısı, buna başka bir yazımızda değinelim.

Ayrıca bakınız: Bloomberg analistinden ürkütücü Bitcoin tahmini

Perşembenin gelişi Çarşambadan bellidir derler. Aslında Bitcoin 14 Kasımda uzun dönemdir sırtını yasladığı 6,000 dolar seviyesinin altına düşünce işaret fişeği çakmıştı.

Ayrıca bakınız: Körfez sermayesi Bitcoin’in kurtuluşu olabilir!

O günkü yazımızda piyasalardaki tüm indikatörlerin büyük ayı sezonuna girdiğimizi gösterdiğini KoinMedya olarak belirtmiştik. Okuyucularımıza pozisyonlarını gözden geçirmeleri tavsiyede bulunmuştuk.

Ayrıca bakınız: Bitcoin 6,000 Doların altına düşebilir

Bu uyarıyı yaptığımız 14 Kasımdan bugüne kadar piyasalardan 70 milyar dolar çıktı. Toplam piyasa hacmi %23 eriyerek 141 milyar dolara düştü. Bir zamanlar 820 milyar dolar olan piyasa hacmi toplam 1,191 kripto parayla tüm ekonomik gücü 141 milyar dolar! Nereden nereye…

Bu grafik, 10 büyük kripto paranın son 7 günde ne kadar değer yitirdiğini gösteriyor. Bitcoin Cash, fork dolayısıyla listeye dahil edilmedi.


Grafikte görüldüğü üzere, piyasanın tepesinde bulunan ilk 10 kripto para, ABD Doları karşısında değer kaybetmiş durumda. Bir başka dikkat çekici husus da, grafikteki 10 paranın 8’i %24 den fazla değer kaybetmiş durumda.

XRP, gözle görülür şekilde BTC’den daha iyi performans gösteriyor. Para birimi son 7 günde sadece %5 değer kaybetti. Aynı zaman diliminde BTC %24 değer kaybetti. Ancak XRP’nin piyasadaki bu olumsuz havaya karşı dayanabileceğini hiç sanmıyorum.

Ayrıca bakınız: XRP holdlerlarını sevindirecek bir haber! Binance XRP’yi

Son 24 saat içerisinde, ilk 10’daki kriptolar içerisinde en kötü performans %43 değer kaybıyla Bitcoin Cash‘e ait. BCH an itibariyle 213 dolar! Bir zamanlar 4,000 dolar seviyelerinde dolaşan bir para biriminin 213 dolar olması üzerinde ciddi düşünelecek bir konu!

Ama, son 24 saatte ilk 100 kripto içerisinde en felaket performans gösteren BCH değil. Metaverse ETP (ETP) tam %48 değer yitirerek ilk 100 kripto arasında yatırımcısını resmen iflas ettiren para birimi oldu.

Biz bunu daha önce de görmüştük!Ancak, bir konuya dikkatinizi çekmek istiyorum. Şu an karşılaştığımız uykumuzu kaçıran düşüşler, kripto piyasalarında yeni değil. Biz bunu daha önce de görmüştük.

2013 yılında, BTC fiyatları 1163 Dolara çıkmış ardından neredeyse bir yıl ayı sezonuna girerek 160 Dolara kadar gerilemişti. Aynı tarihte bugün en büyük 7. para birimi olan Litecoin, 50 Dolardan 1 dolara düşmüştü! Ama sonra BTC 20,000 Doları gördü, LTC ise 366 Doları!

Ayrıca bakınız: Ekonomik krizde rüştünü ispatlarsa kimse Bitcoini tutamaz!

Evet şu an durumlar hiç iç açıcı değil ama bu piyasa bunu hep yapıyor. Daha önce vurguladığım gibi Hodl karşıtı biriyim. Ciddi kârınız var ama satmıyorsanız, sonra ağlarsınız..

Bu yazı, bir yatırım tavsiyesi değildir. Yatırımlarınızı her zaman kendi kararınız neticesinde veriniz.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kripto para piyasaları panik halinde! Acaba korktuğumuz başımıza mı geliyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Türkiye’nin Blockchain ve Kripto Para Öncüleri 24 Ocak’ta Boğaziçi Üniversitesi’nde Buluşuyor Ünlü Araştırmacı: Bitcoin Muhtemeşem Değil, Ancak E Mail de İlk Çıktığında Eksiklere Sahipti Antonopoulos: Quadriga CX Olayı, Borsaların Güvenilmez Olduğunun Kanıtı IMF: 15 Merkez Bankası ‘Dijital Varlıkları’ Araştırıyor Stellar Top 10 İçindeki Yerini, Yüzde 8 Üzerinde Büyüme İle İyice Sabitledi BtcTurk CEO’su Özgür Güneri, Bitcoin’de yatırım stratejisini paylaştı

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır