Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Kırmızı Alarm: Bitcoin düştü ve piyasadan 24 saatte 20 milyar dolar çıktı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Kırmızı Alarm: Bitcoin düştü ve piyasadan 24 saatte 20 milyar dolar çıktı
Kırmızı Alarm: Bitcoin düştü ve piyasadan 24 saatte 20 milyar dolar çıktı

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin düştü hem de çok hızlı düştü. Piyasaya aylardır volatilitesizlik hakimdi ve 2019’a girmeden büyük bir boğa koşusu bekleniyordu. Peki tüm kripto paralar bir anda neden ayı piyasasının etkisine girdi?

Bitcoin düştü! Piyasada neler oluyor? Kripto piyasasında bir Noel baba rallisi beklenirken neredeyse piyasanın tamamı kan ağlıyor. Piyasadan son 24 saatte 20 milyar dolar çıktı. Bitcoin düştü ve ardından altcoinler de düştü. Kripto piyasaları aylardır volatilitesiz bir şekilde devam ederken bir anda en düşük seviyeleri gördü. Sadece Bitcoin değil, neredeyse tüm önde gelen para birimleri çok sert bir şekilde düştü. Gerçek neden hala tam olarak bilinmese de, nedenlerden birinin bugün gerçekleşmesi planlanan Bitcoin Cash hard fork olayı olduğu düşünülüyor.

Bir gün öncesine kadar Bitcoin de dahil olmak üzere tüm kripto paralar istikrarlı bir şekilde devam ediyordu. Hatta bu volatilitesizliği kripto piyasasının olgunlaştığının işareti sayanlar da vardı. Fakat tüm bu durağan ve istikrarlı piyasa yerini bir anda müthiş bir patlamaya bıraktı. Herkes yukarı yönlü bir patlama beklerken fiyatlar son bir yılın en düşük seviyelerini gördü. Piyasada ani bir dump yapıldığı ve 1 saat içinde 10 milyar doların üzerindeki bir paranın piyasadan çıktığı haberiyle gündem çalkalandı.

Bitcoin düştü hem de çok hızlı. Oysa, Bitcoin bu yıl boyunca sadece Haziran ve Temmuz ayında bir kaç günlüğüne 6.000 doların altına inmişti. Ki o zamanlarda dahi 5.800 doların altını görmemişti. Bitcoin sadece bir kaç saat içinde 2018 yılının en düşük seviyesi olan 5600 seviyesine kadar geriledi.

Ethereum, XRP, BCH ve hemen hemen her para birimi, tüm mantıksal destek seviyelerini kırarak yaklaşık % 10’luk bir düşüş ile son zamanların en düşük seviyelerini gördü. Diğerlerini bir kenara bırakalım, stable coin olan Tether bile, piyasadan etkilenerek % 3 civarında düştü.

BCH Hard Fork’u nedir? Bitcoin düştü , bitcoinle birlikte tüm piyasa düştü! Peki bu düşüşün sebebi ne? Bu düşüşün arkasındaki nedenler hala bilinmese de, pek çok kişi bu düşüşlerin, 15 Kasım’da gerçekleşecek olan Bitcoin Cash Fork‘una bağlı olduğunu düşünüyor. Henüz BCH Fork’u gerçekleşmemişken piyasada bazı oyuncular ve bölünmüş Bitcoin Cash topluluğu panik ve belirsizlik durumu yaratarak böyle bir şok dalgası göndermiş olabilir diye düşünülüyor.

Geçen yıl çok tartışılan bir hard fork gerçekleştiren Bitcoin, ağında güncelleme yaparak yeni bir blockchain ve yeni bir para ortaya çıkarmıştı. Bu hard fork sonucu ortaya Bitcoin Cash adında yeni bir para birimi ortaya çıkmıştı. Tartışmalı hard fork hadisesini devam ettiren Bitcoin Cash (BCH) yeni bir hard fork gerçekleştireceğini Temmuz ayında duyurmuştu. Hard fork haberlerinin ardından piyasada ani dalgalanmalar yaşanmıştı.

En büyük düşüş Btcoin Cash’de görülüyor!BCH Hard fork’unun 15 kasım yani bugün gerçekleşmesi bekleniyor. Piyasadaki düşüşün en önemli sebebi olarak bu yaklaşan hard fork görülüyor. BCH, şu anda (yazının hazırlandığı esnada) yaklaşık % 17 oranında düşüşle 433.20 $‘dan işlem görüyor. İlk sıradaki 10 kripto arasında en fazla düşüşe uğrayan para Bitcoin Cash oldu. Bu durumda, BCH hard fork haberlerinin ardından elde ettiği kazançları neredeyse sıfırlamış oldu. Bu çatallanma haberlerinin gündeme gelmesinin ardından BCH, Ekim ayı sonlarında 415 $ gibi düşük bir seviyeden Kasım ayının başlarında 635 dolara kadar yükselmişti.

Hard Fork olayından hemen önceki yüksek satış hacmi, yatırımcıların sert çatal olayı sonucu ortaya çıkarılan yeni kripto birimleriyle ilgilenmediğinin bir işareti olarak görülüyor.

CBOE Bitcoin vadelilerinin sona erme günü de piyasayı etkilediBu düşüşle bağlantılı bir başka sebep ise bugün CBOE Bitcoin vadelilerinin sona erme günüydü. Daha önce de bir kaç kez CBOE vadelilerinin kapanış tarihine yakın piyasada sert dalgalanmalar görülmüştü.

Ayrıca, kripto piyasalarındaki en son ani artış ile, birçok yatırımcının piyasada uzun pozisyon almak zorunda kaldığına inanılıyor. Ve bu yatırımcıların çoğunun da piyasanın daha yüksek seviyeleri göremeyeceğini düşündüğü için kriptolarını sattıkları düşünülüyor. Asıl sebep tam net olmasa da, bu düşüş kesinlikle iyiye işaret değil.

Sizce piyasadaki bu düşüşün sebebi nedir? Görüşlerinizi bizimle paylaşabilirsiniz.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Kırmızı Alarm: Bitcoin düştü ve piyasadan 24 saatte 20 milyar dolar çıktı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Dev borsa Bitfinex Planlı Bakım Çalışmasına Gidiyor: 7 Saat Erişim Yok Bitcoin ölmüyor! Binance CEO’su: “Bitcoin düşmanları boğa koşusunda meçhul olacak.” Ethereum %10,66 Düşüş Yaşadı Bitcoin 10. Yılını Kutladı: 140journos Belgeselinin Dikkat Çeken Noktaları Kripto Para ile Mülk Satın Almak Sanılandan Daha Zor Ripple (XRP) mi Stellar (XLM) mi? İşte Weiss Ratings’in Yorumu

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır