Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Japonya’nın Devlerinden Fujitsu Bankalara Özel Bir Blockchain Platformu Geliştiriyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Japonya’nın Devlerinden Fujitsu Bankalara Özel Bir Blockchain Platformu Geliştiriyor
Japonya’nın Devlerinden Fujitsu Bankalara Özel Bir Blockchain Platformu GeliştiriyorJaponya merkezli bilgi teknolojileri devlerinden olan Fujitsu, Blockchain teknolojisini kullanarak bankalararası yeni bir platform oluşturacak. Bankalararası ödemeleri kolaylaştırmak için Blockchain teknolojisinden faydalanmayı düşünen Fujitsu, bu amaç doğrultusunda dokuz yerel bankayla işbirliği yapmaya başladı.

Bankalara Blockchain Platformu

Blockchain teknolojisinin ne kadar verimli olduğunu test etmek isteyen Fujitsu, yepyeni bir platform oluşturmayı planlıyor. Japonya’da kısaca Zengin-Net olarak bilinen ve bankalararası ödemelerle ilgilenen bir kuruluş da Fujitsu’ya bu projede yardımcı olacak.

Blockchain teknolojisiyle desteklenecek olan bu platformda, bankalararası ödemeler henüz ‘adlandırılmamış’ bir dijital token ile gerçekleştirilecek.

Fujitsu, bundan bir sene önce üç farklı banka ile işbirliği yapmaya başlamış ve P2P tabanlı bir para aktarım platformu oluşturmuştu. Fujitsu, şimdi oluşturacağı platformla ilgili paylaştığı basın duyurusunda geçtiğimiz yıl oluşturduğu bu sistemden de faydalanacağını söyledi.

Fujitsu, bankalararası ödemeleri kolaylaştırmanın yanı sıra genel olarak ‘nakit’ paranın kullanılmadığı bir sisteme geçiş yapmayı da hedefliyor. Şirketin en büyük amaçlarından biri, Japonya halkının yavaş yavaş ‘nakitsiz bir toplum’ haline gelmesini sağlamak:

“Fujitsu bu projeyle birlikte üst düzey bir teknolojiden faydalanarak nakitsiz bir toplumun gelişimine katkıda bulunmayı hedefliyor.”

Fujitsu, Blockchain teknolojisiyle ilgili bundan önce de çeşitli çalışmalar yürütmüştü. Şirket geçtiğimiz yıl Hyperledger Fabric üzerindeki işlemleri hızlandıran özel bir araç geliştirmişti. Şirket bunun yanı sıra birkaç ay önce Blockchain tabanlı bir veri depolama sistemi geliştirmiş, bu sistemi özellikle bireysel kullanımlara göre tasarlamıştı.

Japonya’nın Devlerinden Fujitsu Bankalara Özel Bir Blockchain Platformu Geliştiriyor isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Japonya’nın Devlerinden Fujitsu Bankalara Özel Bir Blockchain Platformu Geliştiriyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Çin’in Merkez Bankası Kripto Paralarla İlgili Yeni Bir Uyarı Metni Yayınladı Bitcoin’de net uzun pozisyonlar sıçradı: İyiye işaret değil CME Group: Bitcoin Sözleşmeleri Rekor Kırıyor EOS 21% oranında düştü Bitcoin Düşerken Nasıl Para Kazanılır? Adım Adım Anlatım “Kripto Para Piyasası 2025’te 6,7 Milyar Dolar Değere Ulaşabilir Mi?”

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır