Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Japonya’da Kripto Para Üzerinden Gelir Beyanı Yapmak Çok Daha Kolay Olacak

Ana Sayfa » GÜNCEL » Japonya’da Kripto Para Üzerinden Gelir Beyanı Yapmak Çok Daha Kolay Olacak
Japonya’da Kripto Para Üzerinden Gelir Beyanı Yapmak Çok Daha Kolay OlacakJaponya‘daki vergi komisyonu, kripto para piyasasında gelir elde eden yatırımcılara gelir beyanı konusunda yardımcı olabilmek için yeni ve eskisine kıyasla daha basit bir beyan sistemi geliştirmeyi planlıyor.

Japonya’da vergi politikaları hakkında danışmanlık yapan ve doğrudan başbakana hizmet veren vergi komisyonu, kripto para vergileri hakkında yeni bir toplantı düzenledi.

Ülkedeki kripto para yatırımcıları, piyasada elde ettikleri gelirleri hükümete bildirmek durumundalar. Ancak bu sürecin en azından şu an için pek kullanıcı dostu olduğu söylenemez. Söz konusu vergi komitesi de bu süreci kolaylaştırmak için yeni bir sistem üstünde çalışıyor. Yatırımcılar, komisyonun oluşturacağı yeni sistem sayesinde yaptıkları kripto para satışları karşılığında tam olarak ne kadar gelir elde ettiklerini hesaplayabilecekler.

Japonya’daki yatırımcıların bu alanda zorluk yaşıyor olmalarının en büyük sebeplerinden biri kripto para borsalarındaki fiyatların farklılık gösteriyor olması. Ayrıca borsalardaki işlem geçmişi de diğerlerinden farklı olabiliyor. Vergi komitesinin başkanı olan Minoru Nakazato konu hakkında şu yorumu yaptı:

“Vergi sistemi ve şirket faaliyetleri gibi konuların dışındaki şeyleri de göz önünde bulundurmak zorunda olduğumuz için uzmanlarla birlikte farklı görüşlerin de dillendirilebileceği bir toplantı düzenleyeceğiz.”

Japonya’daki yasalara göre kripto paralardan elde edilen gelirler şu anda ‘çeşitli gelir’ olarak sınıflandırılıyorlar. Yasalara göre kripto para gelirlerine uygulanan vergilerin oranı yüzde 15 ile yüzde 55 arasında değişebiliyor. Bu vergi oranı, kripto para piyasasında elde edilen gelirin boyutuna göre değişiyor.

Japonya’da Kripto Para Üzerinden Gelir Beyanı Yapmak Çok Daha Kolay Olacak isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Japonya’da Kripto Para Üzerinden Gelir Beyanı Yapmak Çok Daha Kolay Olacak - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

OneAlpha CEO’su: Fidelity’nin Sektöre Girişi, Yılın En Büyük Haberi Bitcoin’de son durum: FED’in faiz indirimi, koronavirüs, işlem hacmi ve daha fazlası Ethereum (ETH) ekibi kötü gidişata dur diyecek! Litecoin, Lee’nin 20 dolar hedefine ulaştıktan sonra %50 arttı Kripto Para Piyasası Düşüş Yaşarken, Yeni Kullanıcı Sayısında Artış Var Bitcoin işlem hacminde neler oluyor? Yüzde 30 azalan işlemler endişe oluşturdu

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır