Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

‘Saniyede 500 İşlem’ Vitalik ZK-Snark’ın Ethereum’un En Büyük Derdini Çözebileceğini Düşünüyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » ‘Saniyede 500 İşlem’ Vitalik ZK-Snark’ın Ethereum’un En Büyük Derdini Çözebileceğini Düşünüyor
‘Saniyede 500 İşlem’ Vitalik ZK-Snark’ın Ethereum’un En Büyük Derdini Çözebileceğini Düşünüyor

2/2


2/2


Ethereum kurucularından ve platform üzerinde en büyük emeği geçenlerden birisi olan Vitalik Buterin, sonunda ağın en çok ihtiyaç duyduğu şeyi bulmuş gibi duruyor. Buterin Cumartesi günü bir araştırma forumunda yaptığı açıklamada, Zcash önderliğinde geliştirilen özel bir kriptografi tekniğinin Ethereum ağının ölçeklenmesini çözebileceğini iddia etti.

Zk-snarks isimli bu uygulama, Buterin’e göre adeta bir çıkış kapısı. Vitalik söz konusu teknolojiyi kullanarak Ethereum’un saniyede 500 işleme kadar ”büyük bir miktarda” ölçeklenebileceğini iddia etti. Daha önce Plasma ve Raiden gibi yeni gelişmeler de tam olarak bu amaç ile geliştirilmekte ve uygulanmaya çalışılmaktaydı. Zk-snarks sayesinde büyük yığınlardan oluşan bilgi, kısa ve özel ispatlara (iş ispatı vb. gibi) dönüştürülebiliyor ve girilen verilerin boyutu ne olursa olsun herhangi bir artış yaşamıyor.

Buterin bu metodun içerisinde işlem ücreti karşılığında toplu işlemleri yapan bir tür bilgisayar olduğunu da vurguladı. Sonuç olarak Buterin’e göre bu teknoloji ”ETH işlemleri için 24 kat, ERC-20 transferleri için ise 50 kat” bir ölçeklenme sağlayabilir.

Söz konusu gelişmenin özellikle ağın dolma noktasına geldiği tartışmalarının gün yüzüne çıktığı bir dönemde gelmesi de müjde maiyetinde oldu.

Geçtiğimiz günlerde Parity geliştiricisi Afri Schoedon, ağın artık dolma noktasına geldiğini ve daha fazla merkeziyetsiz uygulama geliştirilmemesi gerektiğini vurgulamıştı.

‘Saniyede 500 İşlem’ Vitalik ZK-Snark’ın Ethereum’un En Büyük Derdini Çözebileceğini Düşünüyor isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

‘Saniyede 500 İşlem’ Vitalik ZK-Snark’ın Ethereum’un En Büyük Derdini Çözebileceğini Düşünüyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Craig Wright: Geleecekte, Bitcoin ile Otomatik Ödeme Talimatları Verilebilir Sirin Labs’ın Blockchain telefonu ilginç bir pazarlama tekniği ile sunuluyor Bu Gelişmelerle Wall Street’te Ripple Rüzgarı Esebilir ve XRP Fırlayabilir! Tecrübeli Analist: Akıllı Para, Altın Yerine Bitcoin’e Akacak! Çin, Facebook’un Parasına Büyük İlgi Duyuyor Fundstrat’a göre Bitcoin bu 3 faktörle 2020’de %100’e hazırlanıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır