Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Japon FSA: Stablecoin Kriptopara Değildir!!! Sadece…

Ana Sayfa » GÜNCEL » Japon FSA: Stablecoin Kriptopara Değildir!!! Sadece…
Japon FSA: Stablecoin Kriptopara Değildir!!! Sadece…

© Reuters.  © Reuters.

Stablecoin kriptopara olarak kabul edilmemektedir. Zira, Japonya’nın ekonomik kuralları ve mevcut sistemine göre iki ayrı kuruluş tarafından benzer açıklamalar yakın zamanda iki ayrı açıklama yapıldı.

Stablecoin Kriptopara Olarak Niye Kabul Edilmiyor!!!Japonya’nın finans düzenleyicisi Finansal Hizmetler Dairesi (FSA), Stablecoin kriptopara olarak kabul edilmesi için gereken kriterleri kriterlere sahip olmadığını söyledi. Diğer yandan Japonya’nın kendi kendini düzenleyici kuruluşu olan Sanal Para Borsası Derneği (JVCEA) Stablecoin’i düzenlemeye yetkili olmadığı ifade edildi.

Şu anda, Japonya’da faaliyet gösteren kripto firmalarının uyması gereken iki özel yasal düzenleme ya da yasa vardır. Bunlar, yerel Ödeme Hizmetleri Yasası ve Fon Uzlaştırma Yasası’dır.

Japonya’nın Fon Uzlaşma Kanununa göre, kriptopara birimleri bir ödeme yöntemi veya değişim aracı olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kullanıcılarının vergi ödemesine de gerek yoktur. Ödeme Hizmetleri Yasası, yerel dijital varlık borsalarını FSA’ya kayıt olmasını sağlamaktadır.

Stablecoin “Sanal Para Birimi” Değildir…Ödeme Hizmet Yasası’na göre, Stablecoin “sanal para birimi” kriterlerini taşımamaktadır. Ayrıca sanal para tanımına da uymamaktadır. Bir FSA temsilcisi Bitcoin News’e şunları söyledi: “İlkesel olarak, yasal para birimleri tarafından belirlenen Stablecoin, Ödeme Hizmetleri Yasası’na göre sanal kategoriye girmemektedir.”

Dahası, FSA, dolaşımdaki tüm farklı Stablecoin değişken özelliklere sahip olduğunu fark etti. Bu nedenle bunları kategorize etmek için kullanılabilecek tek bir kriter maalesef ki yok. Bu da ayrıca Stablecoin’in yasal olarak nasıl kaydedileceğini belirlerken uygulanabilecek standart veya ortak kural olmadığı anlamına da gelmektedir.

FSA sözcüsü şunları ifade etti:

“Değişken karakteristik yapılarından dolayı; şirketlerin Stablecoin kriptopara çıkarabilmeleri için hangi prosedürlere uymaları gerektiğini ifade edebilmek çok zor.”

Japonya’nın Finansal Hizmet Ajansı…CryptoGlobe’nun 24 Ekim’de ifade ettiği gibi, Japonya’nın Sanal Para Değişim Derneği (JVCEA), FSA tarafından kendi kendini düzenleyici bir kurum olarak faaliyet gösterme yetkisine kavuştu. Bu, yerel kripto borsalarının takip edilmesi için düzenleyici kurallar oluşturabileceği ve ayrıca cezaların uygulanmasını da sağlayacağı anlamına geliyor.

JVCEA Stablecoin Düzenleyemez…FSA’nın şu an Stabilcoin’nin kriptopara olmadığını kabul ettiği için, JVCEA bunları düzenleyemeyecektir. Japonya’nın mali düzenleyicisi, her bir Stablecoin’ nin özellikleriyle birlikte nasıl düzenleneceğini açıklamalıdır.

CryptoGlobe’un savunduğu gibi, dijital paraların karşılaştığı en büyük sorunlardan biri de aşırı derecede volatilite olma özelliğine sahip olmalarıdır. Bitcoin(BTC) volatilite endeksi 2016 Aralık ayından bu yana en düşük seviyededir. Diğer önemli kriptoların fiyatları da nispeten daha az oynaklık göstermiş olabilir. Ancak, birçok kurumsal yatırımcı dijital para birimlerinin hala yüksek seviyeleri görebileceği umudu taşımaktadırlar. Bu yüzden riskli bir yatırım yapmaktan korkuyorlar haliyle de temkinli davranıp beklemede kalmaktadırlar.

Piyasaya pek çok yeni Stablecoin’nin sürülmesiyle yatırımcı üzerinde olumlu etki oluşturacaktır. Yatırımcılar artık yüksek volatilitenin (belli bir dereceye kadar) olumsuz etkilerini yaşamak zorunda kalmayacaklarını anlayacaklardır. Sonrasında ise muhakkak kripto borsasına girmenin bir yolunu bulmak isteyeceklerdir.

Stablecoin Hakkında Daha Fazla Habere Ulaşmak için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Japon FSA: Stablecoin Kriptopara Değildir!!! Sadece… - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Binance’de Dev Geri Sayım Başladı! Son Dakika Bitcoin, Ripple (XRP), Ethereum, TRON, LTC, IOTA, VET ve XLM Haberleri Piyasa Hacmi 128 Milyar Dolara Geriledi Bitcoin yatırımcılarına yardımcı olacak 3 adım Dogecoin geliştiricisi tüm sosyal medya hesaplarını kapatıyor Litecoin Kurucusu Lee: ‘Elimdeki LTC’leri İyi Ki Satmışım’ Pantera Capital CEO’sundan ilginç ifade ”Bitcoin seri bir katil”

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır