Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

IOTA Bosch ile birlikte piyasa modeli geliştiriyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » IOTA Bosch ile birlikte piyasa modeli geliştiriyor
IOTA Bosch ile birlikte piyasa modeli geliştiriyor

© Reuters.  © Reuters.

IOTA Bosch ile birlikte geleceğin veri işleme sistemini kurmak için ortaklık kurma yoluna gitti. Çokuluslu mühendislik ve elektronik devi Bosch geçtiğimiz günlerde IOT (nesnelerin interneti) piyasasında çalışacak bir cihaz bağlantı metodu tanıttı. Bu metod diğer özellikleri yanında gerçek zamanlı IOT veri toplama ve satış modüllerini de içerecek.

IOTA Piyasasında Veri ToplamaSon yayınladıkları blog gönderilerinde 1999 yılında Nobel ödülünü kazanan Milton Friedman’in yaptığı ödül konuşmasındaki bir cümlesine atıf yaptı. Friedman ödül töreninde “kaynakların internet üzerinden anonim olarak aktarılmasını” övmüştü. Bu aslında kripto paralar daha piyasaya çıkmadan evvel bu teknolojinin ana felsefesinin başkaları tarafından da düşünüldüğünü gösterir.

IOTA’nın yaptığı bu felsefeyi detaylandırmaktan ibaret. Yani IOT ekosistemini genişletmek ve geliştirmek gibi bir amacı var. Bu perspektiften bakıldığında neden Bosch’un IOTA’yı seçtiği ve bu konuda Bitcoin’den üstünlüklerini dikkate almak gerek.

“IOTA’nın yenilikçi Tangle teknolojisi yüksek ölçekleme kapasitesini beraberinde getiriyor. Öyle ki ağ üzerinde etkinlik ne kadar çok olursa güvenlik ve hız da o derece artıyor. Bu yüzden işlemlerin üzerinde gerçekleştirileceği sağlam bir ağ yapısı ve nesnelerin interneti için sağlıklı bir veri transfer katmanı oluşturur.”

Bosch’un yaptığı araştırmaya göre 2020 yılı itibariyle Dünya üzerinde birbirine bağlı olan cihaz sayısı 20 milyarı bulacak. Bu cihazların birbirleri ile olan iletişiminden hesaplanamayacak kadar veri çıkacak. Veri ise geleceğin yakıtıdır. Bu ibare firmanın reklam filmerinde aynen bu şekilde geçer. Geleceğin dünyasını veriyi üreten ve işleyenler şekillendirecek.

IOTA’nın merkeziyetsiz altyapısı bu veri bütününü toplamayı ve anlamlı çıktılara dönüştürmeyi hedefliyor. Sistemin kullanıcıları bu veriyi Masked Authenticated Messaging (MAM – Gizlenmiş/Örtük Doğrulanmış Mesajlaşma) sayesinde alıp satabilir hale gelecekler.

Firmanın programlanabilir sensör cihazı olan Cross Domain Development Kit’e (XDK) katkısı IOT verilerinin gerçek zamanlı olarak toplanması olacak. Neredeyse her türlü IoT kurulumu için bir dizi sensör teknolojisi, WiFi ve yazılım gibi bağlantı standartlarını bir araya getirilecek. Kısaca söylemek gerekirse; “Bosch XDK, belirli gerçek zamanlı verileri toplamak ve bunları IOTA veri pazarında satmak için kullanılacak.”

IOTA Bosch ile birlikte işte böyle önemli bir mevzuda güçlerini birleştirmiş oldu. Bir çok bilim kurgu filmde yada futuristik romanda geleceğin dünyasında nesnelerin interneti konseptinin ne kadar ileri boyutlara vardırıldığını görürsünüz. Bugün hayal edilenler yarın sıradan hayatın bir parçası olacak.

Haberin Fiyatlara EtkisiHaber ortaya çıktıktan sonra IOTA’nın kripto parası olan MIOTA %4 artış gösterek 0.50 doların üstüne çıktı. Lakin sonradan gelen kar satışları ve piyasanın genel gidişatındaki olumsuzluklara paralel olarak 0.488 dolara geriledi. Yazı yayına hazırladığında MIOTA bu değerdeydi.

Günlük işlem hacmi ise 4 milyon dolardan 13 milyon dolara fırladı. Bu işlem hacimlerinin büyük kısmı Binance ve Bitfinex borsalarında gerçekleştiriliyor. MIOTA’nın son iki ayda 0.45 dolar ile 0.60 dolar arasında salınım yaptığını da belirtelim.

IOTA hakkında daha fazlası için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

IOTA Bosch ile birlikte piyasa modeli geliştiriyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Galaxy: Bitcoin Asla 3.000 Dolara Düşmeyecek! Dev ortaklık: Ripple (XRP), Avrupa’nın en büyük ödeme sistemi Mollie’ye eklenebilir Büyük İddia: Bitcoin 100 Bin Dolar Olacak Bitcoin Kasım Ayında Çok Farklı Bir Trend Gösterebilir. Venezuelalılar Bitcoin’in bankalardan daha iyi olduğunu iddia ediyor; Karartmaya rağmen BTC ayakta kaldı Milyonlarca Geleneksel ATM’yi Kripto Para ATM’sine Dönüştürecek Gelişme!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır