Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

İddia: Komisyon Almayan Kripto Para Borsası Robinhood, Kullanıcı Verilerini Yüksek Fiyattan Satıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » İddia: Komisyon Almayan Kripto Para Borsası Robinhood, Kullanıcı Verilerini Yüksek Fiyattan Satıyor
İddia: Komisyon Almayan Kripto Para Borsası Robinhood, Kullanıcı Verilerini Yüksek Fiyattan Satıyor

© Reuters.  © Reuters.

İşlemlerden komisyon almayan ve bu özelliğiyle pek çok kişinin ilgisini çeken Robinhood adlı kripto para borsası, sektördeki bazı kişiler tarafından yeteri kadar ‘şeffaf’ olmadığı için eleştiriliyor. 2013 yılında kurulan ve şu anda 5.6 milyar dolar gibi bir değere sahip olan Robinhood’un, yüksek frekanslı ticaret şirketlerine (YFT) diğer borsalara kıyasla 10 kat daha fazla ücret kestiği iddia ediliyor.

Robinhood’un kurucuları, platformda herhangi bir işlem komisyonu almayarak alışılagelmiş düzeni değiştirmeye çalışıyorlar. Ancak ABD’deki Menkul Kıymet ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) araştırmalarına göre Robinhood, asıl gelirini kullanıcı verilerini satarak elde ediyor.

Fahiş Fiyata Kullanıcı Verisi

SEC’in yaptığı araştırmalara göre Robinhood, platformdaki kullanıcıların alım-satım emirlerini diğer borsalara kıyaslara 10 kat daha fazla bir ücretten satıyor.

Günümüzde kullanıcılara ait işlem verilerini satmayan Vanguard, Interactive Brokers gibi borsalar ve ticaret platformları da bulunuyor. Robinhood’un kullanıcılara ait verileri satarak gelir elde ettiği zaten biliniyordu ancak şirketin bu verileri böylesi yüksek fiyatlardan sattığı pek bilinmiyordu.

SEC, kullanıcıların verilerini satan her borsaya yaptıkları satış hakkında detay verme zorunluluğu yüklüyor. Yani platformdaki kullanıcıların yaptıkları işlemlere dair veri satışı yapan bir borsa bu verileri kimin, ne kadar para karşılığında aldığını SEC’e bildirmek zorunda.

Şüpheli Müşteriler

Robinhood’un veri satışı yaptığı şirketlerin pek tekin olduklarını söyleyemiyoruz. Robinhood’dan veri satan şirketler ve bu şirketlerin geçmişleri hakkında kısaca şu bilgileri verebiliriz:

-Citadel Securities LLC, OCak 2017’de SEC’ten 22 milyon dolarlık para cezası aldı

-Two Sigma Investments, 2014 yılında SEC’ten celp kağıdı aldı

Wolverine Securities, 2017 yılında SEC’ten 1 milyon dolarlık para cezası aldı

Robinhood en başta da belirttiğimiz gibi kripto para sektöründeki pek çok kişinin ilgisini çekmeyi başardı. Ancak eğer ortaya çıkan bu iddialar doğruysa Robinhood kullanacak kişilerin, mali verilerinin açığa sızma ihtimalini de göz önünde bulundurmaları gerekiyor.

İddia: Komisyon Almayan Kripto Para Borsası Robinhood, Kullanıcı Verilerini Yüksek Fiyattan Satıyor isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

İddia: Komisyon Almayan Kripto Para Borsası Robinhood, Kullanıcı Verilerini Yüksek Fiyattan Satıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin boğası 2019 yılına kadar ertelenecek mi? Bakkt ürünü Bitcoin patlamasının ortasında ertelendi Binance Kripto Para Borsası da ”Modaya Uyup”, Yeni Ortaklığını Açıkladı Ünlü uzmandan devasa Bitcoin tahmini geldi Yaklaşan Consensus Etkinliği, Kripto Para Piyasasını Nasıl Etkileyecek? Türk Bitcoin borsasında 13 milyon TL’lik soygun! Nasdaq CEO’su: Bitcoin “Geleceğin Küresel Para Birimi” Haline Gelebilir

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır