Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

‘Hırpalanmış’ Bitcoin Madencileri, Orta Doğuya Mı Göç Ediyor?

Ana Sayfa » GÜNCEL » ‘Hırpalanmış’ Bitcoin Madencileri, Orta Doğuya Mı Göç Ediyor?
‘Hırpalanmış’ Bitcoin Madencileri, Orta Doğuya Mı Göç Ediyor?

2/2


2/2


Kripto para piyasasında yaşanan son düşüş, sadece kripto para birimlerini değil, bunun madenciliğini yapanları da ciddi bir şekilde etkiledi ve Giga Watt gibi dev madencilik firmaları bile iflas bayrağını kaldırdı.


İlgili haber:
ABD’nin Önde Gelen Kripto Para Madencilik Firması Giga Watt, İflasını Verdi!

Madencilerin yaptıkları etkinliğin maliyetini çıkartması için ucuz olması gereken en büyük unsur şüphesiz enerji masrafı olarak biliniyor. Özellikle Çin’in kurak bir bahar dönemi geçirmesi sonrası elektrik ücretlerinin arttırılması, bir çok madencinin cihazlarını kapatmasına bile neden olmuştu. CoinDesk kaynağının aktardığı haber göre ise, Orta Doğu ve özellikle İran şu sıralar inanılmaz düşük elektrik ücretleri (kilowatt başına 0.006 dolar civarına kadar inebilmekte) ile popüler bir yer haline gelmeye başladı.

Ancak mevcut ABD yaptırımları ve İran’ın kendi kuralları yüzünden bunu yapmak oldukça basit değil. Tahran tabanlı bir kripto para startup firması Areatak’ın blockchain araştırmacısı olarak çalışan Nima Dehqan, konu hakkında bir çok yabancı yatırımcının ülkeyi araştırdığını ve şimdiden bazılarının girişimlerde bulunduğunu bile aktardı:

”İspanya, Ukrayna, Ermenistan ve Fransa’dan bile tesislerimizi ziyaret eden yatırımcılar oldu.”

Dehqan kendi firmasının yerel madencilik tesisleri kurmak için İspanyalı bir yatırımcı ile anlaşma yaptığını ve girişimlerin artık meyve vermeye başladığını belirtti. İran içerisindeki elektrik ücretinin zaten çok ucuz olduğunu belirten Dehqan, İran Rialinin küresel piyasada değer kaybetmesi sonrası bunun çok ama çok daha ucuz bir hal aldığını ve yatırımcıları temel olarak bunun çektiğini vurguladı.

Kim bilir, belki ileride Türkiye de bu konuda yabancı yatırımcı çeken ülkelerden birisi haline gelir.

‘Hırpalanmış’ Bitcoin Madencileri, Orta Doğuya Mı Göç Ediyor? isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

‘Hırpalanmış’ Bitcoin Madencileri, Orta Doğuya Mı Göç Ediyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Rusya’daki Devlet Komitesi Ruble Destekli Dijital Para Fikrine Sıcak Yaklaşıyor SEC’ten beklenen adım – ICO yapma kılavuzu geliyor Hindistan’daki Bankalar Blockchain’i Araştırıyorlar “2019 Yılında Bitcoin ve Kripto Paralar İle Geleceğin Temelleri İnşa Edilecek” Ethereum Yükselişte! ETH, XRP’yi Geçti ve İkinciliğe Yerleşti Neden nakit kullanmayı bırakıp Bitcoin almalısın?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır