Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Hindistan Hükümeti Bitcoini Neden Boğmak İstiyor?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Hindistan Hükümeti Bitcoini Neden Boğmak İstiyor?
Hindistan Hükümeti Bitcoini Neden Boğmak İstiyor?

© Reuters.  © Reuters.

Hindistan hükümeti Bitcoini neden boğmak istiyor, bu konu kripto medyasında bolca yer aldı. Bazı yorumcular Bitcoin talebini yok edip kendi kripto parasını piyasaya vermeye çalıştığı görüşünde.

Hindistan Hükümeti Bitcoini Neden Boğmak İstiyor?

Hindistan maliye bakanlığının yakında hükümetinde desteklediği bir kripto para üretme tavsiyesinde bulunabileceği konuşuluyor. Geçen yıl (Aralık 2017) bir araştırma gurubu kurulmuştu. Araştırma gurubundan bir hükümet yetkilisi;

“Hükümetin desteklediği kripto para birimini ve kripto-tokenini değerlendiriyoruz” dedi.

Kripto para birimlerinin dayandığı dijital altyapıya atıfta bulunan yetkili;

“Kendi araştırma ve blockchain teknolojimizi geliştirmeyi amaçlıyoruz” dedi.

Finans bakanlığının desteklediği araştırma gurubu, Aralık 2017’de kripto para birimlerini düzenlemek için tedbirler önermek üzere, ekonomi bölümü sekreteri Subhash Chandra Garg tarafından kuruldu. Gurubun, Temmuz ayına kadar raporunu sunması bekleniyordu.

Devreye daha sonra Hindistan Rezervler Bankası (RBI) önerisi ile daha kapsamlı araştırma yapılabilmesi için yeni bir araştırma gurubu oluşturdu. Banka Hükümet destekli kripto paranın fizibilite çalışmalarını yürütüyor. Diğer yandan, hükümet ve RBI bir süredir kripto para borsalarının sayısını azaltmak ve borsaları etkisiz hale getirmek için ortak hareket ediyor.

Bu Duruma Ne sebep oldu?Hükümet yetkilileri Bitcoin borsalarıyla yaptığı önceki toplantılarda bile, devlet destekli bir dijital paranın nasıl çalışacağını anlamaya çalışıyorlardı, kripto para konusunda bir kişi toplantıların detaylarına ulaştı.

Toplantının belkide en kritik noktası ise;

“Eğer bir kripto para hükümet tarafından desteklenecekse, bu kripto paranın doğasına aykırıdır. Bu şekilde tasarlanan bir para, esasen desantralize edilmemiş olur. Eğer hükümet veya RBI bunu kontrol etmeye çalışıyorsa, bu girişim anlamını yitirir.”

En kötüsü ise hükümetin destekli bir kripto paranın varlığı, hükümetin attığı adımlara bakıldığında, diğer kripto paraların da Hindistanlı yatırımcılar için ölü hükmünde olmasına neden olacak.

Diğer yandan bir başka Hükümet yetkilisi ise,

“Araştırma gurubu aynı zamanda, hükümet tarafından onaylanmayan herhangi bir kripto para birimine sahip olmak için Para Birimi Yasası’nda değişiklik yapılmasını tartışacak,” dedi.

Hükümetin Aldığı Sert Tedbirler Nasıl Sonuç Verdi?Geçen yıl, ayda 300 bin yeni yatırımcı borsalarda işlem yapmak için hesap açarken, bu sayı 1.500 ile 3.000’lere kadar geriledi. Hindistan kripto para piyasası üzerinde etkili bir topluluğa sahipti. Şu anda bu ekosistem bu topluluğun katılımından mahrum görünüyor. Borsalar RBI’nin aldığı karara karşı savaş başlattı ancak her hangi bir sonuç alınamadı.

Peki no oldu?

Hindistanın en büyük borsası Zebpay kapısına kilit vurdu.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Hindistan Hükümeti Bitcoini Neden Boğmak İstiyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Dolar’dan daha mı iyi? Bitcoin’de Blok Başına Düşen İşlem Sayısı Rekor Seviyelere Ulaştı Zcash, ilk dost forku Ycash için hazır Araştırmaya Göre Bitcoin ve Kripto Paralar Popüler Yatırım Aracı Değil İşte Lord Ripple’ın saflarına kattığı banka ve şirketler 23 Ocak Ripple analizi: XRP fiyatı için sıradaki durak, anahtar seviyeler, destek ve direnç noktaları

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır