Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Hindistan Bitcoin’i Yasal Hale Getirmeyi Düşünüyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » Hindistan Bitcoin’i Yasal Hale Getirmeyi Düşünüyor
Hindistan Bitcoin’i Yasal Hale Getirmeyi Düşünüyor

© Reuters.  © Reuters.

Bitcoin gibi kripto para birimleri, geçmişte dijital varlıkları yasaklamak için harekete geçmiş olan ve yeni gelişmekte olan sanayiye dost olmayan yaklaşımlarıyla bilinen bir ülke olan Hindistan’da yakın bir zamanda yasal hale gelebilir. Ülkedeki kripto para toplulukları kripto paraların yasal hale gelmesi için hükümete baskı yapıyor.

Yerel haber kaynağı New India Express’e göre, Hindistan hükümetinin kurduğu disiplinlerarası bir komite, zorlu hükümler ve şartlarla birlikte kripto para birimlerini düzenlemeyi ve yasallaştırmayı hedefliyor.

“Bitcoin Tamamen Yasadışı Kabul Edilemez”
İlgili komiteye katıldığı bildirilen kıdemli bir yetkili şöyle konuşuyor:

“Şimdiden iki toplantı yaptık. Kripto para biriminin tamamen yasadışı olarak kabul edilemeyeceği konusunda genel bir fikir birliği var. Güçlü altyapıyla birlikte konunun yasallaştırılması gerekiyor. Müzakereler başladı. Yakında konuyu daha fazla netleştirmiş olacağız.”

New India Express’in raporu, aynı disiplinlerarası komitenin Hindistan’da kripto para birimlerini yasaklamaya çalıştığına dair başka bir yerel bir haber kuruluşundan gelen haberin ardından gündeme düşüyor. Bu komite, özellikle Hindistan hükümetinin kripto para birimlerini araştırmak üzere kurduğu ikinci komite. Bu komitede ülkenin Merkez Bankası olan Reserve Bank, MeitY (Elektronik ve Bilgi Teknolojileri Bakanlığı) ve diğer kurumlardan yetkililer bulunuyor.

Yapılan toplantıların ilkinde üyeler kripto para yasağının ortadan kaldırılması için tavsiye kararı aldı. Bu yılın başlarında, Hindistan merkez bankası, bankalara kripto para birimiyle işlem yapan firmalarla ilişşkilerini kesmelerini belirten bir genelge yayınlamıştı.

Böylesi bir hareket ticari kuruluşlar için felaket anlamına geliyordu. Nitekim en büyük zararı ülkenin en büyük borsalarından biri olan Zebpay gördü. Zebpay bu gelişmelerden sonra kapandı. Borsadan yapılan açıklama şu şekilde yer aldı, “banka hesaplarındaki engeller, işimizi anlamlı bir şekilde işleme koyma yeteneğimizi ve müşterilerimizi zayıflattı.”

Merkez bankasının bu kararına rağmen, kripto topluluğu mücadelesiyle geri döndü ancak daha sonra ülkenin yüksek mahkemesi tarafından gönderilen karar RBI’nin kararını onayladı. Ekim ayının sonlarında, yüksek mahkeme bile Hint hükümetinden kripto para birimleri konusundaki tutumunu tam olarak netleştirmesini istedi.

Komite Ocak ayında tekrar toplanacak. Bir yetkili açıklamasında şöyle diyor:

“Kripto para birimi borsalarından ve uzmanlarından da konu ile ilgili tavsiyeler aldık ve hukuk bakanlığıyla birlikte kripto paralarla ilgili hukuki meseleleri inceleyeceğiz. Bu karmaşık bir konu. Tüm yönleriyle karar verildiğinde, kripto paralarla ilgili konuda daha fazla netliğe ulaşmış olacağız.”

Bu yılın başlarında yetkililer ülkenin ilk Bitcoin ATM’sini yerinden kaldırıp söktüler ve Kripto Borsası Unicoin’in arkasındaki firmanın kurucu ortağını tutukladılar. Hükümetin kripto topluluğuyla olan mücadelesine rağmen, raporlar ulusal bir kripto para biriminin var olduğunu düşünüyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post Hindistan Bitcoin’i Yasal Hale Getirmeyi Düşünüyor appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Hindistan Bitcoin’i Yasal Hale Getirmeyi Düşünüyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Önümüzdeki Yıl Piyasayı Domine Edecek, Altkoinlerin Değeri Düşecek Almanya’nın İlk Bitcoin ATM’si Avusturya Sınırında Kuruldu Ünlü Analistler Bitcoin İçin Şimdiki Senaryoları Açıkladı Piyasa Hacmi Milyarlarca Dolar Kaybetti! 2019 yıl sonu Ethereum ve Ripple fiyat tahmini Çinli ‘Beyaz Şapkalı Hackerlar’, Kripto Para Platformlarına Yapılan Saldırıları Durduracağını İddia Ediyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır