Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Hangisiyle İşlem Yapmak Daha Ucuz: 30$ Alan Bank of America’ya Karşı Bitcoin

Ana Sayfa » GÜNCEL » Hangisiyle İşlem Yapmak Daha Ucuz: 30$ Alan Bank of America’ya Karşı Bitcoin
Hangisiyle İşlem Yapmak Daha Ucuz: 30$ Alan Bank of America’ya Karşı Bitcoin

3/3


2/3


Bitcoin‘deki işlem ücretlerinin zaman zaman aşırı pahalı olması hakkında çeşitli tartışmalar yapılıyor. Ancak yakın zamanda yayınlanan bir rapora bakacak olursak bankaların havale işlemlerinden yüzde 83 oranında kar elde ettiklerini söyleyebiliriz.

Bank of America’nın resmi verilerine göre banka yurt içi havale işlemi yapmak isteyen kişilerden 30$ gibi bir ücret kesiyor. Eğer kullanıcılar yurt dışına döviz göndermek isterlerse 35$ ödemek zorundalar.


İlginç olan şey ise ABD’deki Federal Rezerv Bankası tarafından yönetilen Fedwire adlı sistemin kestiği ücret. Federal bankanın yönettiği Fedwire’ı kısaca bir fon aktarım sistemi olarak tanımlayabiliriz. Bu sistemin işlem başına kestiği ücret de 0.25$.


Bu da şu anlama geliyor: Havaleyle para gönderen kişilerden 30$ alan Bank of America (NYSE:BAC), bu ücretin 29.75$’lık kısmını tamamen kendi alıyor.

Kripto Para İşlemleri Ucuzlayacak

Bitcoin geçtiğimiz yılın sonlarına doğru 20 bin dolar sınırına ulaştığında işlem ücretlerinde ciddi bir artış görülmüştü. Ancak biliyoruz ki bu sorunu çözmek için Lightning Network gibi çeşitli çözümler üretiliyor.

Ayrıca kripto para işlemlerinin ücreti, işlemin hacmine göre değişmiyor. Kripto para aracılığıyla bir milyon lira para aktarmak isteyen kişi de 10 liralık harcama yapmak isteyen kişi de (işlem girdisi ve çıktısı paralel ise) aynı işlem ücretini ödüyor.

Ancak banka aracılığıyla büyük çaplı işlemler yapmak isteyen kişiler epey yüklü bir işlem ücreti ödemek zorunda kalıyorlar. Cambridge Üniversitesi’nde yer alan Dr. Garrick Hileman, Bitcoin işlem ücretleri hakkında şu yorumu yapıyor:

“Eğer on binlerce dolarlık bir sanat eserini satın alırken sadece 2$’lık işlem ücreti ödüyorsanız, işlem ücreti ödüyor sayılmazsınız bile. Ama eğer aldığınız sanat eserinin değerinin yüzde 2’sini, 3’ünü işlem ücreti olarak veriyorsanız bu sayı epey artar.”

Hangisiyle İşlem Yapmak Daha Ucuz: 30$ Alan Bank of America’ya Karşı Bitcoin isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Hangisiyle İşlem Yapmak Daha Ucuz: 30$ Alan Bank of America’ya Karşı Bitcoin - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin Dolar’dan daha mı iyi? Bitcoin’de Blok Başına Düşen İşlem Sayısı Rekor Seviyelere Ulaştı Zcash, ilk dost forku Ycash için hazır Araştırmaya Göre Bitcoin ve Kripto Paralar Popüler Yatırım Aracı Değil İşte Lord Ripple’ın saflarına kattığı banka ve şirketler 23 Ocak Ripple analizi: XRP fiyatı için sıradaki durak, anahtar seviyeler, destek ve direnç noktaları

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır