Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Günlük Kullanıma Uyum İçin Maaşlar Bitcoin Olarak Mı Ödenmeli?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Günlük Kullanıma Uyum İçin Maaşlar Bitcoin Olarak Mı Ödenmeli?
Günlük Kullanıma Uyum İçin Maaşlar Bitcoin Olarak Mı Ödenmeli?Kanada tabanlı Bitcoin şirketi Bylls’in CEO’su Francis Pouliot’un attığı tweet, topluluk içinde tartışmalara sebep oldu;

“Bitcoin ile maaş alan insanlar alışverişlerini Bitcoin harcayarak yapıyor ve faturalarını, borçlarını Bitcoin ile ödüyorlar.

İtibari para ile Bitcoin alan insanlar yatırım amacıyla ellerinde Bitcoin tutuyorlar (hodl) veya yine itibari para karşılığında satıyorlar.

Bylls’in “gerçek” kullanıcılarından edinilen gözlemler bu yönde.

Maaşlar Bitcoin ile ödenmediği sürece Bitcoin’in günlük ticarete uyumu gerçekleşmeyecek.”

Bitcoin: Bir Yatırım Aracı Mı? Bir Para Mı?

Alanda gerçekleşen tartışmanın temelinde Bitcoin’in bir tür para olarak değerlendirip değerlendirilmediği sorusu yatıyor. Kripto paraların hareketli piyasası, 20 doları bulan işlem ücretleri gibi sebepler, 2017 senesinde Steam gibi sitelerin Bitcoin desteğini çekmesiyle sonuçlandı. Bu ve benzeri olayların Bitcoin’in para yerine hisse ya da altın gibi bir yatırım aracı olarak görülmesinde rol oynadığı düşünülüyor.

Buna karşın Bitcoin’in erken dönemlerinde Bitcoin satın almış madenciler, tüccarlar, serbest girişimciler ve geliştiriciler, Bitcoin’i bir para olarak görüyor. Bu insanlar hizmetleri karşılığı Bitcoin ile ödeme almayı kabul ederler ve günlük hayatlarında da Bitcoin kullanmayı tercih edebilirler.

Ne düşünülürse düşünülsün, maaşların Bitcoin ile ödenmesi ve perakende hizmet sunan şirketlerin Bitcoin’i kabul etmesi, Bitcoin’in bir para birimi olarak kabulünü kolaylaştıracaktır. Fakat bunun da önünde Bitcoin’i itibari paraya dönüştüren platformların daha yeni sayılması, maaş ödemelerinin Bitcoin ile yapılması takdirinde doğacak vergi yapılandırmaları gibi teknik engeller bulunuyor.

2018 Yılında Durum

Uber, Expedia (NASDAQ:EXPE), Overstock, Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve diğer birçok çevrimiçi satış yapan firma Bitcoin ödeme servisleri sunmakta. Houston’da bulunan bir lüks araç galerisi, ödeme olarak Bitcoin’i kabul eden ilk galeri oldu. Çin’in en eski teknoloji dergisi 2019’dan itibaren Bitcoin ile abonelik satışı yapacak. Bütün bu gelişmeler, birçok insanın beklediğinden daha yavaş olsa da 2018 senesinde Bitcoin’in para olarak kabulünde sağlam adımlar atıldığını kanıtlar nitelikte.

Günlük Kullanıma Uyum İçin Maaşlar Bitcoin Olarak Mı Ödenmeli? isimli makale Mert KARAGÖZOĞLU tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Günlük Kullanıma Uyum İçin Maaşlar Bitcoin Olarak Mı Ödenmeli? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Max Keiser: Türkiye’nin Çöken Ekonomisi İnsanları Bitcoin’e İtecek Stellar 0,13% düşüşle 0,06814 seviyesinin altına geriledi Başarılı analist: “Bitcoin sadece bir gecede 1 milyon dolara ulaşabilir.” Binance Labs’den Üç Projeye 15’er Bin Dolarlık Bağış Ünlü analist: “Ripple, çok yakında 50x yapacak!” Gelecek Olan Monero Hard Fork’unun En Büyük Özellikleri Neler?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır