Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Finans Profesörü: Bitcoin ölüm spiraline girdi

Ana Sayfa » GÜNCEL » Finans Profesörü: Bitcoin ölüm spiraline girdi
Finans Profesörü: Bitcoin ölüm spiraline girdi


Santa Clara Üniversitesi ekonomi profesörü Atulya Sarin, Marketwatch sitesi için kaleme aldığı yazısında, son düşüşlerle birlikte “Bitcoin ölüm spiraline girdi” iddiasında bulundu.

Bitcoin ölüm yolculuğuna başladı mı?Sarin, Bitcoin’in 7,000 dolardan işlem gördüğü zamanlarda kripto madenciliği maliyetinin artmakta olduğuna dikkat çekmişti. Artan maliyet, ayı piyasasının da etkisiyle madencilerin vadeli işlemlerde short poziyonda kalmasına sebep oldu.


Ardından yaşanan %45’lik düşüş ile birlikte madenciler piyasadan yavaş yavaş çekilmeye başladı. Tüm bu gelişmeler ışığında Sarin, Bitcoin’in artık dönüşü olmayan bir yola girdiğini ve yakında beş para etmeyen bir kripto para olacağını ileri sürdü. Sarin yazısında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Madencilerin, artan maliyet sebebi ile vadeli işlemlere yönelmesi BTC fiyatını iyice aşağıya çekti. Bitcoin madenciliği altın madenciliğine benzemez. Madencilik olmadan altın değerini korumaya devam eder, ancak Bitcoin sistemi madencilik olmadığında çöker. Kaldı ki altın, küresel olarak kabul görmüş bir yatırım aracı.”

Her bir Bitcoin’in üretim maliyeti yaklaşık olarak 5,000 dolar. Bundan anlaşılacağı üzere BTC fiyatı ile maliyet arasındaki fark açılmaya başladı. Bu durumda madenciler ürettikleri Bitcoinleri arbitraj yaparak vadeli işlemlerde alıp-satmaya başladı.

Madencilik biterse Bitcoin de biter mi?Madencilik ile ilgili bir meseleye dikkati çekmekte yarar var. Proof of work (PoW) yöntemi ile sistemini yürüten Bitcoin ve bazı kripto paralar, hash oranlarındaki dalgalanmalar karşısında dağıtımının devamını sağlamak için önlemini alırlar. Bu bakımdan bazı madencilerin faaliyetlerine bir süreliğine ara vermesi gayet doğaldır. İşin sonunda hash oranları ile BTC fiyatı ayın senkronu yakalayacaklardır.

(Bitcoin 2018’in sonuna kadar yükselecek mi?)

Bitcoin’in 10 yıllık geçmişine baktığımızda devasa miktarda artışlar olduğu gibi, tahmin edilemeyecek şekilde keskin düşüşler de olmuştur. Hatta bazı düşüşler Ekim 2017’den beri süren ve % 80’e varan son düşüşten bile daha keskin ve yıkıcı olmuştur.

Bu yüzden Sarin’in ifade ettiği karamsar tablo -elbette ki kripto paranın doğası gereği- yeniden düzelecektir. Bununla birlikte yeni yatırımcıların ve madencilerin piyasaya acilen dahil olması gerekiyor. Bu da göz ardı edilmemesi gereken bir gerçek.

Bitcoin ve Kripto Paraya Yatırım Yap, Çünkü

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Finans Profesörü: Bitcoin ölüm spiraline girdi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

SEC, Wilshire Phoenix’in Bitcoin ETF başvurusunu reddetti Nisan ayında en çok kazandıran 10 kripto para Uzman Analist Neden Bitcoin’de 2.000 Doların Altına İşaret Ediyor? Bitcoin 5% artışla 5.527,0 seviyesinin üzerine çıktı Çin’in Blockchain Atağı Sürüyor Milyar Dolarlık Şirket: Bitcoin Fiyatının Düşüşü, Kurumsal İlgiyi Geri Getirdi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır