Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Facebook Blokzincir Geliştiricilerini İşe Almaya Devam Ediyor: Peki Ama Neden?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Facebook Blokzincir Geliştiricilerini İşe Almaya Devam Ediyor: Peki Ama Neden?
Facebook Blokzincir Geliştiricilerini İşe Almaya Devam Ediyor: Peki Ama Neden?

© Reuters.  © Reuters.

Facebook (NASDAQ:FB), son zamanlarda o kadar çok blokzincir geliştiricisini işe alıyor ki akıllara “Acaba sosyal medya üzerindeki tekelini yeni bir kripto para oluşturarak bu sektöre de mi yaymaya çalışıyor?” sorusu geliyor.

Dev sosyal medya şirketi blokzincir birimini Nisan 2018’de eski PayPal başkanı ve Messenger başkan yardımcısı David Marcua ile kurmuştu. Marcus, uzun zamandan beridir kripto para savunucusu ve ABD merkezli dev kripto borsası Coinbase’in eski yönetim kurulu üyesi.

Cheddar’ın raporuna göre Facebook’un blokzincir biriminin şu anda -altı eski PayPal yöneticisi dahil- 40 çalışanı bulunuyor.

Facebook’un Gözü Blokzincir Temelli Ödeme Ürününde Mi?
Birimde geçmişte Samsung (KS:005930) Pay ve Google (NASDAQ:GOOGL) Pay’de çalışmış insanlar da bulunmakta ve Cheddar’dan Alex Heath’a göre Facebook’un blokzincir birimi, bir kripto ödeme ürünü yapmaya çalışıyor:

“Çalıştıkları şey hakkında çok sessizler, çok gizli çalışıyorlar. Ama bence kesinlikle blokzincir tabanlı bir kripto para ödeme ürünü peşindeler.”

Facebook aynı zamanda dünya çapındaki 2 milyar kullanıcısına geleneksel bir bankaya ihtiyaç duymadan elektronik ödeme yapmaya imkan veren bir kripto para birimi oluşturmayı düşünmekte.

“Daha şimdiden Washington’dan politikacı ayarlamış durumdalar.”

Heath’e göre Facebook’un blokzincir birimini genişletmek için kripto meraklısı mühendisleri, ürün yöneticilerini, akademisyenleri ve hukuk uzmanlarını işe almasının temel nedenleri bunlar.

“İşe alımı aktif olarak sürdürüyorlar. Ayrıca henüz white paper aşamasında olan kripto girişimlerini toplamaya çalışıyorlar. Yani henüz ortada bir ürünleri de yok.”

Facebook’un işe alımları oldukça yakından takip ettiğini belirten Heath, bunun sebebini kripto ekosistemindeki yetenek havuzunun oldukça sığ olmasına bağlıyor:

“Bu sektördeki yetenek sayısı çok az ve bu yetenekli kriptografları ve akademisyenleri isteyen çok fazla sayıda büyük oyuncu var. Bu yüzden Facebook bunun üzerine yoğun çaba harcıyor, ve zorluk çekiyor.”

Facebook’a Güvenmeyen İnsan Sayısı Çok Fazla
Heath’e göre Facebook markasına olan güvenin inanılmaz ölçüde azaldığı su götürmez bir gerçek; özellikle kripto ve blokzincir dünyasının güveni çok azalmış durumda;

“Blokzincir ve kripto sektörüne girenlerin birçoğu, Facebook gibi şirketlerin merkeziyeti ve verileri kötüye kullanması sebebiyle bu tercihi yaptı.”

Facebook’un kullanıcı verilerini herhangi bir rıza olmaksızın kâr amacıyla üçüncü taraflara sattığı öğrenildikten sonra birçok kullanıcı sosyal medya devine öfkelerini göstermişti.

Her ne kadar dev şirketin CEO’su Mark Zuckerberg, bu durumdan dolayı özür dilese de onun güvenilirliği ve Facebook markasının itibarına verdiği zarar yankılanmaya devam etmekte.

Heath’e göre Facebook’un blokzincir birimini kurmasının temelinde de bu yatıyor;

“Yani Facebook’un ekosisteminde bir kripto para birimi ve dijital ekonomi yaratması fikri -birilerine göre- inanılmaz heyecan verici -birilerine göre ise- dünyanın en korkutucu şeylerinden biri. Çok kutuplaştırıcı, ancak bunu aktif olarak yapıyorlar. Bence Facebook’un önümüzdeki sene kripto alanında bazı şirketleri satın aldığını görmeyi bekleyebiliriz.”

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için Telegram kanalımıza katılın ve bizi Twitter’da takip edin!

The post Facebook Blokzincir Geliştiricilerini İşe Almaya Devam Ediyor: Peki Ama Neden? appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Facebook Blokzincir Geliştiricilerini İşe Almaya Devam Ediyor: Peki Ama Neden? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

BtcTurk Kullanım Rehberi Malezya Merkez Bankası İle Menkul Kıymetler Regülatörü, Kripto Paralar Konusunda İş Birliği Yapacak Bitcoin girişimi, 30 milyon kullanıcılı sosyal medya devini satın aldı Bitcoin İçin 2018 Yılında Yapılan En Kötü 5 Tahmin! Harvardlı Bilim Adamları: Bitcoin Fiyatlarındaki Yüksek Volatilite Düşüşü Tetikliyor ABB Blockchain’i Enerji Sektöründe Kullanacak

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır