Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Ethereum Geliştiricisi: ASIC Yanlısı Bir Algoritma Kullanmalıyız

Ana Sayfa » GÜNCEL » Ethereum Geliştiricisi: ASIC Yanlısı Bir Algoritma Kullanmalıyız
Ethereum Geliştiricisi: ASIC Yanlısı Bir Algoritma KullanmalıyızEthereum geliştiricilerinden biri, ağ genelindeki geliştiricilerin ASIC gibi özel madencilik cihazlarını kullanmalarını öneriyor.

Ethereum geliştiricileri bundan kısa süre önce ProgPow adlı bir proof-of-work sistemini uygulama kararı aldılar. Bu sistem ASIC ve GPU cihazları arasındaki verimlilik farkını azaltmaya yarıyor.

Ethereum geliştiricilerinden David Vorick’e göre ise bu sistem, aslında büyük çaplı ASIC madencilerinin daha çok işine yarayacak. Vorick’in bu konu hakkındaki görüşlerine başka bir geliştirici olan Alexey Akhunov’dan şöyle bir yanıt geldi:

“Aynı anda hem EtHash cihazlarını işlevsiz hale getirmek, hem de ASIC madencilerinin eline koz vermemek istiyorsak daha ASIC dostu bir algoritmaya geçiş yapmamız gerekiyor. Biz ise şu anda bunun tam tersini yapıyoruz.”

Ethereum ağındaki geliştiricilerin büyük bir kısmı ASIC gibi özel madencilik cihazlarından haz etmiyor. Bunun sebebi ise bu gibi cihazların belli bir sistem doğrultusunda dağıtılmıyor oluşları, seçkin bir ‘madenci’ sınıfına yol açmaları ve üretimin belli bir ölçekte merkezileşmesi.

Ethereum geliştiricilerinin aldığı bu karar, Linzhi gibi bazı madencilik şirketlerinden yoğun tepki aldı. Geçtiğimiz gün paylaştığımız bir haberde de belirttiğimiz üzere Linzhi, Ethereum geliştiricilerine şu çağrıda bulundu:

”Şu anda Ethereum geliştiricilerini ProgPoW güncellemelerinin ardından bir ASIC cihazın nasıl yapılacağını ve buna ilişkin kuralları açıklamaya davet ediyoruz.”

Akhunov gibi isimler, Ethereum geliştiricilerinin Linzhi gibi şirketlerle iletişime geçmeleri gerektiğini düşünüyorlar. Akhunov’a göre bu sürecin verimli bir şekilde ilerleyebilmesi için tarafların uzlaşması gerekiyor.

Ethereum Geliştiricisi: ASIC Yanlısı Bir Algoritma Kullanmalıyız isimli makale Ömer SAKMAR tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Ethereum Geliştiricisi: ASIC Yanlısı Bir Algoritma Kullanmalıyız - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

QuadrigaCX borsasının 100 milyon dolar değerinde Ethereum’u bulundu Bitcoin Madenciliği İçin Devlete Ait Bilgisayarı Kullanan Adama Hapis Şoku! Uzman görüşü: Ripple, MoneyGram işbirliği Bitcoin’i 10 bin dolara taşıyabilir Bitcoin ETF’sinde geri bildirimlerin yüzde 84’ü olumsuz Dünyanın İlk Blockchain Üniversitesi, Seneye Eğitime Başlıyor! Binance CEO’su CZ’den, Justin Sun’a Övgü

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır