Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

En Büyük Bitcoin Balinası Konuştu: Piyasayı Endişelendiren Kripto Para Transferlerinin Arka Perdesi

Ana Sayfa » GÜNCEL » En Büyük Bitcoin Balinası Konuştu: Piyasayı Endişelendiren Kripto Para Transferlerinin Arka Perdesi
En Büyük Bitcoin Balinası Konuştu: Piyasayı Endişelendiren Kripto Para Transferlerinin Arka Perdesi

2/2


2/2

Çarşamba günü, en büyük Bitcoin balinası Coinbase Borsası’nın güvenlik başkan yardımcısı Philip Martin, borsanın son dönemde piyasayı tedirgin eden neredeyse dünyanın en büyük kripto para göçünü nasıl gerçekleştiği konusunda açıklamalar yaptı. Philip Martin, diğer birçok varlığın arasında Coinbase Borsası tarafından taşınan kripto para miktarının tüm Bitcoin’lerin yüzde 5’ini, tüm Ethereum’ların yüzde 8’ini ve tüm Litecoin’lerin yüzde 25’ini oluşturduğunu vurguluyor.

Coinbase Borsası, dünyanın en büyük kripto para göçünü gerçekleştirdi
Coinbase Borsası tarafından yapılan zincir üstü kripto para birimi göçü, geçen hafta tamamlandı. Coinbase Borsası yetkilisi konuya yönelik şu açıklamayı yapıyor:

Geçtiğimiz hafta yaklaşık 5 milyar dolarlık kripto para biriminin soğuk depolama altyapımızın üçüncü neslinden dördüncü nesline geçişini bir blok içi göçüyle başarıyla tamamladık. Bildiğimiz kadarıyla bu şimdiye kadar gerçekleştirilen en büyük kripto para hareketi (kesinlikle ABD doları cinsinden, potansiyel olarak mutlak anlamda).

Blog yazısında Coinbase Borsası yetkilisi, Coinbase Borsası’nın müşterilerinin kripto para varlıklarının yüzde 98 veya daha fazlasını soğuk depolama -yani çevrimdışı- yöntemiyle, sakladığını belirtiyor. Ayrıca Philip Martin’a göre, Coinbase Borsası’nın soğuk depolama sistemi, kripto para sektörü yıllar içinde değişip olgunlaştıkça bir dizi evrim geçirdi.


Coinbase yetkilisi, borsanın soğuk depolama yöntemini açıklıyor
Daha sonra Coinbase Borsası yetkilisi, soğuk depolama ile ne demek istediğini şu sözlerle açıklıyor:

Soğuk depolama, HSM’lerden İsviçre Alpleri’ndeki sığınaklara kadar bir dizi depolama tekniğini kapsayabilir. Soğuk depoya yerleştirilen varlıklar tamamen çevrimdışı ve herhangi bir otomatik sistemden ayrılır. Kripto para birimi gibi hızla gelişen bir sektörde olduğu gibi, soğuk hava deposu için net bir standart yok.

Philip Martin açıklamalarına şu sözlerle devam ediyor:

Coinbase’in soğuk depolama standardında gerçek dünyada birden çok coğrafi bölgeye ayrılmış insanların işlem ayrıntılarını inceledikten sonra bir işlemi etkinleştirmek için fiziksel eylemler gerçekleştirmesi zorunlu. Bu doğru değilse, aslında soğuk depolama olduğunu düşünmüyoruz.

En büyük Bitcoin balinası, soğuk depolama çözümünü dört defa değiştirdi
Geçtiğimiz altı yılda Coinbase’in soğuk depolama çözümü dört defa değişti. İlk nesil olan Generation One, sadece yerel bir bankada bir kasada saklanan bazı USB sürücüleri ve kağıt yedeklerden oluşuyordu. Coinbase Custody ile aynı anda piyasaya sürülen son nesil Generation Four ise “son derece kontrollü, denetlenmiş bir anahtar oluşturma süreci ve bir güvenlik temeli” ile başlıyor. Ayrıca küresel olarak dağıtılmış bir anahtar depolama ve işlem onay sistemi ile devam ediyor. Philip Martin, bu sistemin iki ana faydası şu sözlerle anlatıyor:

Birincisi, kötüye kullanım tehdidi ve uygulama düzeyi saldırıları dahil kayıplara karşı koruma. İkincisi, Dünya çapında anahtar yönetimi ve denetimi için destek.

Kripto para göç sürecinin planlanması neden aylarca sürdü?
Daha sonra Coinbase Borsası yetkilisi, kripto para göç sürecinin planlanmasının neden aylarca sürdüğünü açıkladı:

Gerçek hareket tarihinden aylar önce planlamaya başladık ve bu sürece Coinbase Borsası’ndaki neredeyse her ekibi dahil ettik. Kripto para göçünün herhangi bir aksama olmaksızın tamanlanacağından emin olana kadar risk değerlendirmeleri yaptık, izleme planları yürüttük ve test geçişleri gerçekleştirdik.

Coinbase yetkilisi, bu noktada en büyük endişelerinden birinin kripto para göçünün bir borsa saldırısı veya önemli miktarda kripto para satmaya hazırlanan büyük bir yatırımcı ile karıştırılması mümkün olduğunu söyledi. Ayrıca Philip Martin, bir diğer endişelerinin ise göç sırasında saldırı planlayıp yapabilecek potansiyel saldırganları harekete geçirmek olduğunu öne sürüyor.


Bitcoin balinası
Coinbase Borsası’nın kripto para transferi öncesinde yaptığı açıklamalar
Coinbase Borsası yetkilisi, bu son endişe nedeniyle duyuruyu 29 Kasım 2018’de transfer başlamadan dört gün önce yaptıklarını belirtiyor. Coinbase Borsası konuya yönelik o dönemde şu açıklamayı yaptı:

Önümüzdeki yedi gün boyunca Coinbase Borsası, tüm Coinbase destekli uygulamalarda harekete neden olabilecek, platformumuzda zamanlanmış bir bakım yapıyor olacak. Bunlar, müşterilerimiz için daha fazla güvenlik ve koruma sağlamak amacıyla gerçekleştirilen kontrollü, yakından izlenen hareketler. Güncellemeler status.coinbase.com, status.pro.coinbase.com ve status.prime.coinbase.com adreslerine gönderilecek.

Coinbase Borsası yetkilisi, buradaki fikrin, “çok fazla bilgi vermeden korkuları yatıştırmak” olduğunu vurguluyor. Son olarak Philip Martin, yukarıdaki blog yazısı yayınlandıktan sonra neler olduğunu şu sözlerle açıklıyor:

Mevcut soğuk depo adreslerimizi birer birer geri yüklemeyi sürdürdük ve bir sonraki adresin taşınmasından önce önceki adresin yeni soğuk depoya çekilmesini bekledik.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post En Büyük Bitcoin Balinası Konuştu: Piyasayı Endişelendiren Kripto Para Transferlerinin Arka Perdesi appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

En Büyük Bitcoin Balinası Konuştu: Piyasayı Endişelendiren Kripto Para Transferlerinin Arka Perdesi - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ünlü Milyarder Elon Musk, Bitcoin Hakkında Önemli Açıklamalarda Bulundu! Wall Street Bitcoin’i Rogers Eğrisinin Bir Sonraki Evresine Taşıyabilir Bitfinex‘in Kripto Parası LEO’yla İlgili Kritik Rapor! Ethereum (ETH) gözünü 300 dolara dikti: Yükseliş sürüyor Bitcoin Futures’ın yeni seviyeleri ne anlama geliyor, CNBC uzmanları açıklıyor Bitcoin’de 2014’ten beri görülmeyen olay: Yeni blok tam iki saat gecikti

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır