Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Dünyada Yeni Risk Olarak Kripto Paralar

Ana Sayfa » GÜNCEL » Dünyada Yeni Risk Olarak Kripto Paralar
Dünyada Yeni Risk Olarak Kripto Paralar

© Reuters.  © Reuters.

Dünyada sürekli olarak yeni riskler ortaya çıkıyor ve devletler için bu riskler oldukça büyük riskler olabiliyor. Kripto paralar, ekonomik olarak gerilemeler ve kara para aklama olayları dünyada bazı devletler için en büyük sorunlar arasında bulunuyor. Güney Kore hükümetine göre kripto paralar oldukça ciddi bir tehdit olabilecek potansiyelde iken, ABD için kara para aklama olayları daha büyük bir tehdit olarak görülüyor.

Türkiye’de ve dünyadaki her ülkenin kendisine özel bazı sorunları olduğundan dolayı insanların kripto paralara yaklaşırken düşündüğü tek şey ”acaba devlet bu konuda ne düşünüyor?” yönünde olmakta. Türkiye açısından bakılırsa kripto paralar henüz büyük bir risk olarak değerlendirilmiyor ancak hükümete bu konuda bazı yetkililer tarafından bilgi veriliyor ve kripto para yasaları konusunda gelecekte nasıl adımlar atılabilecek olduğu yavaş yavaş başlamışa benziyor. Bitcoin konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz aylarda yurtdışı ziyaretinde ”elektronik para” ifadelerini kullanmış ve diğer bazı ülkeler ile elektronik para kullanarak ticaret yapabilecek oldukları bir sistem üzerinde çalışmalara başlayabilecek olduklarını açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözleri sonrasında hükümetin bu konuda daha fazla bilgi edinmesi ve bu konuda daha fazla çalışmalar yapması konusunda bazı beklentiler ortaya çıkmış ve Erdoğan’ın elektronik para ifadelerinin önemine değinilmişti.

Türkiye’nin dışında Hindistan hükümeti tarafından da ticaret alanında kripto paraların kullanılabilecek olduğu o dönem belirtilmiş olsa da daha sonra ülkede aynı hükümet kripto paraların yasaklanması ve sadece devlet tarafından kendilerine ait bir kripto para çıkarılabilecek olduğunu ifade etmişti. Hükümetin bu ifadeleri sonrasında yasal zeminde bazı tartışmalar başlamıştı.

Dünya için risk taşıyor mu?
Kripto paralar henüz bu noktada dünya için büyük bir risk değil ancak yasal olarak korunmaz ve güvenlik önlemleri alınmaz ise büyük bir problem yaşatabilir. Bu problemler, devletlerin kasasından milyarlarca dolarlık paranın boş yere çıkmasına sebep olabilecek olduğundan dolayı Bitcoin ve diğerleri hakkında önlemler almayan devletlerin gelecekte başı ciddi bir şekilde ağrıyabilir.

Kripto paraların ne kadar kullanıldığından çok, kimler tarafından, nasıl kullanıldığını incelemek gerekiyor. Bir suç örgütünün veya terör örgütünün kripto paraları kullanarak dünyanın dört bir bölgesinde serbest ticari işlemler yapabilmesi veya terör örgütünün üyesi teröristlere ödeme yapmak için kripto paraları kullanması asla hiçbir devlet için kabul edilebilecek bir şey olmayacaktır. Maalesef, kripto paralar bazı terör örgütleri tarafından varoldukları sürece hakkında önlemler alınmadığı sürece kullanılmaya ve dünyaya zarar vermeye devam edecektir ancak bu zarar, bankalar aracılığı ile dünyaya verilen zararın çok daha gerisinde olacak bir zarar olacaktır.

Benzer olarak birçok farklı örnek vermek mümkün olabilir. Zira, kripto paralar ”derya deniz” olmasa da önünde belirli bir sınır var ancak bu sınır oldukça fazla açık. Banka aracılığı ile işlem yapmak yerine kripto para ödemesi alan veya kripto para ile ödeme yapan kişilerin artması, bu konuda bilgi edinmeye devam eden insan sayısının sürekli artması sonrasında olası tehditlere karşı mutlaka bazı önlemler almak gerekli olacaktır.

Bu içerik Bitcoinsistemi.com‘da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Dünyada Yeni Risk Olarak Kripto Paralar - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin’de Ani Dump! Ethereum, XRP, TRON, Litecoin Fiyat Görünümü Coinbase’de Brave ile İlgili Videoları İzleyenlere 10 Dolara Varan BAT Ödemesi Yapılacak ABD’deki Yerel Topluluklar Kripto Para Madenciliğinden Hoşnut Değiller ING Bank, Blockchain Odaklı Yeni Sistemini Tanıttı Bitcoin 5% artışla 5.519,4 seviyesinin üzerine çıktı Coinbase CEO’su: Kış Tabiri, Sadece Fiyatlar İçin Geçerli

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır