Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Detaylı Analiz: Bitcoin 2017 Yılında Kurumsal Yatırımcılar Olmadan 20.000 Doları Buldu, 2019’da Bizi Ne Bekliyor?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Detaylı Analiz: Bitcoin 2017 Yılında Kurumsal Yatırımcılar Olmadan 20.000 Doları Buldu, 2019’da Bizi Ne Bekliyor?
Detaylı Analiz: Bitcoin 2017 Yılında Kurumsal Yatırımcılar Olmadan 20.000 Doları Buldu, 2019’da Bizi Ne Bekliyor?

© Reuters.  © Reuters.

Son dönemlerde Bitcoin’in ve genel olarak kripto para birimlerinin üzerine çökmüş kara bulutların ve fiyat düşüşlerinin aksine, özellikle 2018 yılında çok fazla önemli ve kurumsal gelişmeye şahit olduk. Yapılan gelişmeler 2018 yılı içerisinde gerçekleşmiş olsa da, bunların etkileri önümüzdeki 18 ay içerisinde etkisini göstermeye başlayacak. Yani teknik olarak 2018 yılı biraz kuluçka dönemine benzetilebilir. Kripto para piyasasının fiyat açısından söz konusu gelişmelere tepki göstermeme sebebi de hemen hemen bundan ibaret.

Geçen Sefer Boğa Koşusuydu, Şimdi ise Boğa Maratonu Bekleniyor
Hiç şüphe yok ki 2018 yılı bir çok Bitcoin hayranı için bir git gel yılı yaşattı. Geçtiğimiz 2017 yılının efsanevi boğa piyasası yerini büyük ölçüde karamsarlığa bıraktı ve kripto para alanını sarmalayan düşünce yapısı, şimdiye kadar kripto para piyasasında yer alan kimsenin tahmin edemeyeceği kadar olumsuz bir kalıba büründü.

Yine de, kripto Twitter kullanıcılarından Conan O’Bitcoin, dün attığı bir tweette Bitcoin’in geçtiğimiz sene Aralık ayında neredeyse hiçbir önemli gelişme olmadan 20.000 dolara ulaştığını ve önümüzdeki günlerde bizi çok güzel yükselişlerin beklediğini vurguladı.

Şu an kesinlikle özellikle Bitcoin konusunda ciddi bir beklenti var. Lider kripto para birimi, geleneksel finans endüstrisinin en büyük kurumlarından bir kaç tanesini bölgesine çekmeyi çoktan başardı. Bir zamanlar Bitcoin’i eleştiren kurumlar bile, şimdi BTC ile ilgili yeni ürünler tasarlamaya başladı.

2018 yılı boyunca ve 2019 yılına kadar olan süreçte, sıradaki Boğa İzdihamını yaratabilecek bir sürü sebep sayılabilir.

İlk olarak, dünyanın en büyük borsalarından birisi olan New York Stock Exchange’in üst kurumu ICE‘nin piyasaya süreceği Bakkt platformundan bahsedilebilir. Bakkt yapılan duyuru ile bile piyasaları hareketlendirmeyi başarmıştı. Bakalım ürün gerçekten piyasaya girdiğinde ne gibi bir etki bizi bekliyor? Daha sonra Microsoft (NASDAQ:MSFT) ve Starbucks (NASDAQ:SBUX) da 2018 yılı içerisinde Bitcoin ile haşır neşir olan devler arasında yer almakta. Bakkt’ın BTC’ye olan erişimi hiç olmadığı kadar kolaylaştırması bekleniyor. Tarih ise oldukça yakın. Bakkt Kasım ayında piyasayı etkisi altına almak için gün sayıyor.

Bununla beraber, Goldman Sachs geçtiğimiz günlerde yalan haber olarak ortaya çıkan ”Bitcoin ticari masası planı rafa kaldırıldı” olayına rağmen, hala piyasa için çok önemli olan depolama ve ticari masa olayını yakından izlemekte. Böyle bir isimden gelecek bu iki gelişme, diğer finansal kurumların Bitcoin’in yakında ortadan kaybolmayacağı konusunda ikna olmaları konusunda çok sağlam bir metot olabilir.

İkisine ek olarak, özellikle geçen hafta ortaya çıkan bir haberden yola çıkarsak, Morgan Stanley ve Citigroup da Bitcoin konusunda ellerini ovuşturan dev firmalardan iki tanesi. İki büyük geleneksel finans kurumu da, BTC tabanlı türev ürünlerini piyasaya sürmeyi planlıyor. Bir çok kişi tarafından bu denli bir gelişimin gerçekleşmesi, en çok eleştiri alan piyasa volatilitesi için kesin çözüm niteliği taşımakta. Sonuç olarak BTC’ye olan yatırımlar artacak ve fiyatlar da tavan yapacak.

Özellikle Haziran ile Ağustos ayları arasında en çok konuşulan konulardan bir tanesi, Bitcoin ETF’leri. Geçtiğimiz aylarda bir çok ETF başvurusu reddedilmiş veya ertelenmiş olsa da, SEC komisyonuna yeni ve gelişim yanlısı bir üye katıldı: Elad Roisman. Rosiman SEC  üyesi olarak atanmadan önce bile, kripto para birimlerinin destekçisi olarak üne kavuşmuştu. Görünüşe göre ”kripto anne” olarak tanınan ve ETF yanlısı olduğunu sağır sultana bile duyuran Heister’a yeni bir ortak geldi.

Finansal kurumlardan Bitcoin’e yapılan girişimlerin yanı sıra, ağın kendi içinde de önemli gelişmeler yaşanmakta. Lightning Network her geçen gün daha fazla gelişme göstermeye ve daha fazla ödeme kanalı açmaya devam ediyor. Yapılacak yeni güncellemeler ile, Bitcoin’in sıradaki boğa koşusu başladığında saniyede çok daha fazla işlem yapabilmesini sağlayacak teknolojik alt yapısı hazır hale getirilecek.

2017 piyasa yükselişi sırasında, bir çok kişi fiyatın yükselmesi ile paralel olarak komisyonların da yükselmesi yüzünden bitcoin protokolünü eleştirmeye başlamıştı. Aslında bir çok alt koin piyasasının incelenmeye başlamasının en büyük sebeplerinden birisi de BTC ağındaki tıkanıklık oldu. Kripto para kullanıcılarının bir çoğu, son dönemde artan (2017) BTC işlem ücretleri yüzünden, bunun pratik kullanım için pek de uygun olmadığı düşüncesine kapıldı.

Şu an piyasanın etrafında çok yeni filizler yeşermeye başladı ve bu filizler fiyatları ciddi ve kalıcı anlamda yukarı çıkartacak olayların başlangıcı olabilir. Bütün olaylar bir araya getirildiğinde, sorulacak soru BTC fiyatları yeniden yükselişe geçecek mi yerine, ne zaman yükselişe geçecek olarak kendini yeniletiyor. Olaylar bir kere kopma yaşadıktan ve piyasa açılmaya başladıktan sonra, insanlar Bitcoin ve kripto para birimlerinin potansiyelini çok daha fazla anlamaya başlayacak. Kripto para birimlerinin geleceği kesinlikle hiç olmadığı kadar parlak.

Detaylı Analiz: Bitcoin 2017 Yılında Kurumsal Yatırımcılar Olmadan 20.000 Doları Buldu, 2019’da Bizi Ne Bekliyor? isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Detaylı Analiz: Bitcoin 2017 Yılında Kurumsal Yatırımcılar Olmadan 20.000 Doları Buldu, 2019’da Bizi Ne Bekliyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Araştırma: Blockchain Teknolojisi, Veri Kanununa Uyan Firmalar Tarafından da Kullanılabilir Bitcoin Transferi İnternet Olmasa Bile Yapılabilir Bitcoin yükselirken Bakkt günlük hacminde Yeni ATH’ye ulaşıyor ICO Düşmanı SEC Görevlisi Kritik Görevinden Ayrıldı! Golden cross’u ilk gören Litecoin heyecanını kaybediyor Bitcoin fiyatları, artışın yavaşlamasıyla 10 bin doların altına geriledi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır