Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Craig Wright kripto para ekosistemini yok etmek için kullanılan bir hükümet piyonu mu?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Craig Wright kripto para ekosistemini yok etmek için kullanılan bir hükümet piyonu mu?
Craig Wright kripto para ekosistemini yok etmek için kullanılan bir hükümet piyonu mu?

© Reuters.  © Reuters.

Craig Wright kripto para dünyasını sarsmaya devam ediyor. Kripto para piyasasının dün yaşadığı ani değer kaybını Bitcoin Cash hash savaşlarına bağlayanlar bile var.

Craig Wright Kripto Para Dünyasının Celladı Mı?Bitcoin 24 saatte %15 düştü. Kardeşi Bitcoin Cash ise %20 değer kaybetti. Şok etkisi dalga dalga tüm piyasaya yayıldı. 4 ay süren sakin stabilite dönemi sert bir düşüş ile yerini hareketli günlere bıraktı. Bitcoin özellikle bu tarz beklenmedik fiyat hareketlerini artık geride bıraktığı bir olgunluk dönemine girmiş gibiydi. Neydi bu kartalı birden bire kanatlarını içeri çekip dalışa geçiren?

Bitcoin Cash Ağustos 2017’de bir dizi anlaşmazlıkların sonucu olarak hard forkla hayatına başladı. Eğer piyasayı yakından takip eden birisi değilseniz hard forkun ne olduğunu bilemeyebilirsiniz. Hard fork kısaca bir blockchain kopyalanıp yeni bir zincir oluşturacak şekilde çatallanmasıdır. Zincir hattının ayrılmasına sebep olan etmen ise bazı gelişticilerin bir takım değişiklikler yapılarak daha iyi sonuca ulaşılacağına olan inancıdır. Yani aslında hard forklar ihtiyaçtan doğar.

Hard fork yapacak kripto parayı elinde bulunduranlar blockchain hattı ikiye ayrıldıktan sonra her iki zincirdeki paraya da sahip olurlar. Bazı hard forklar coin sahipleri için yeni değer yaratırken birçoğu ilave değer kazandırmaz. Bununla birlikte hard forkların, kullanıcı topluluğunu bölerek ve bağlı geliştiricileri tartışmalı rakiplere dönüştürerek sahip oldukları ağa zarar verme potansiyeli de vardır.

Aşağıdaki sözler Gibraltar Blockchain Exchange CEO’su Nick Cowan’a ait:

Hard forklar doğaları gereği kripto para dünyasına derinden bağlı insanları ayrı kamplara ayırıyor. Bitcoin Cash topluluğundaki üyelerin geliştirmelerin getireceği karışıklıklara fazlasıyla hazırlıklı olduğu görülüyor.

Segwit ve Bitcoin Cash AyrışmasıBitcoin Cash, Bitcoin topluluğundan -ölçeklenme sorununa yardımcı olması amacıyla- kısaca Segwit adı verilen değişikliğin yapılması tartışmalarıyla kopmuştu. (Segwit=segregated witness yani ayrıştırılmış/ayrık tanık) Topluluğun bazı üyeleri Segwit’in Bitcoin’deki güvenlik seviyesini düşüreceğini ve bunun kabul edilemeyeceğini söyleyerek Bitcoin Cash’i yarattılar. Segwit’e karşı olanların başında Roger Ver, Jihan Wu, Deadal Nix ve Craig Wright geliyordu. İşin madencilere bakan yönü ise hem Segwit hem de tartışılan Lightning Network eklentisinin ölçeklemeyi büyütürken gelirde daralmaya sebebiyet vermesi. Bitcoin Cash cenahı ise bu iki gelişmeyi reddederek kendilerini Satoshi’nin gerçek vizyonunun temsilcileri olarak görüyordu.

Hard fork olayına mantıksal açıdan yaklaştığımızda görünen şu: Bugün yaşanan forkun hiçbir mantıklı açıklaması yok. Bitcoin Cash’in Bitcoin’den ayrılışı ve oluşturduğu daha büyük boyutlu blok oluşturma fikri ve Segwit ayrılığı forku gerekli hale getirmişti. Bunu gemi metaforu ile açıklayabiliriz.

Hard forktan önce Bitcoin artık fazla dolmuş, aşırı yüklenmiş biri gemi gibiydi. O yüzden yanına bir de Bitcoin Cash yatı yaratılması gerekiyordu ve bu başarıldı. Peki bu yeni botu neden bölmeye çalışıyoruz? Fazla doluluktan mı? Hayır. Bu yatın daha yarısı bile dolmuş değil. Craig Wright’ın yattan böldüğü BSV boş bir yolcu gemisine benzeyecek.

Bitcoin Cash’in yılmaz savunucularından Craig Wright hatta kendini Satoshi Nakamoto olarak ilan etmişti. Bu konuda yeterli kanıtı sunamayan ve bu yüzden de dalga geçilen Wright’ın adı Faketoshi=sahte Satoshi’ye bile çıktı. İşte bu garip adam dün twitter üzerinden Bitcoin fiyatlarını çökertme tehdidinde bulundu. Peki neden? Bugünkü Bitcoin Cash forkuyla ortaya çıkan ve kendisinin önderlik ettiği Bitcoin Satoshi’s Vision’ın (BSV) madenciler tarafından desteklenmesi durumunda bunu yapacağını iddia etti. İşte o tweet:

Bu tweet doğrudan bir piyasa manipülasyon hareketidir. Doğrudan! Bakalım bu sahte kabadayının söylemleri piyasa tarafından nasıl satın alınacak. Karakteri ile bugüne kadar birçok alengirli olaya bulaşmış olan Wright’ın kripto para ekonomisini yok etmek için kullanılan bir hükümet piyonu olduğu bile konuşulmaya başlandı. Detaylarını şu linkten de okuyabileceğiniz gibi Wright gerçekten karanlık bir karakter

Erkan Öz’in Wright hakkındaki tweeti herşeyi özetliyor sanırım:

Bitcoin Cash hakkında daha fazlası için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Craig Wright kripto para ekosistemini yok etmek için kullanılan bir hükümet piyonu mu? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Altın tutkunundan Bitcoin ve altın için ilginç anket… Telekomünikasyon Devinden Blockchain’li Su Arıtma Cihazı Geliyor CBOE ve CME’nin Bitcoin Vadelilerinin Hacmi, Kurulduğu Günden Bugüne En Düşük Seviyelere Geriledi Bitcoin’in ”Deneysel Projesi”, Resmen İran Sınırlarına Giriş Yaptı! Sahte Satoshi yeni bir iddia ile tekrar gündemde Ethereum Fiyatı 350 Doları Geçecek mi?

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır