Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Coinbase Borsası Eklediği ZRX İle Saygınlığına Gölge mi Düşürdü?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Coinbase Borsası Eklediği ZRX İle Saygınlığına Gölge mi Düşürdü?
Coinbase Borsası Eklediği ZRX İle Saygınlığına Gölge mi Düşürdü?

© Reuters.  © Reuters.

Bu günlerde, Coinbase borsası eklediği ZRX ile ilgili dedikoduların odağı haline geldi. Coinbase’in Ox (ZRX) ve Scalar Capital ile kurulan ortaklıkla ilgili birtakım söylentiler var ve bunların açıklığa kavuşması bekleniyor. ZRX, Coinbase’in saygınlığına gölge mi düşürüyor?

Coinbase Borsası Eklediği ZRX ile Saygınlığını Tehlikeye Atıyor!California, San Francisco merkezli Coinbase, dünya çapında 190 ülkede bitcoin işlemleri ve depolama hizmeti veren bir dijital para borsasıdır. Aynı zamanda, yaklaşık 32 ülkede fiat para birimleri ile Bitcoin, Bitcoin Cash, Ethereum, Ethereum Classic ve Litecoin destekleyen Coinbase’in şu günlerde bir yatırım yönetim şirketi olan Ox ve Scalar Capital ile güçlü bir ortaklık yaptığı konuşuluyor.

Scalar Capital’ın, alt yapı olarak Ethereum akıllı sözleşmelerini kullanan ve 2017 yılında borsalarda işlem görmeye başlayan ZRX’i listelemek için Coinbase ile bağlantı kurduğu düşünülüyor. Bu söylentilere sebep olan, bu şirketler arasında güçlü bağlantılar mevcut. Örneğin, Coinbase eski ürün sorumlusu Linda Xie, Scalar Capital’in yöneticisidir. Xie’nin eşi Will Warren ise, Ox’ın kurucu ortağıdır. Dahası, Coinbase’de eski geliştirme mühendisi olan Jordan Clifford, şu anda Scalar’ın yöneticileri arasında yer alıyor.

Ayrıca, DAF’a göre sadece bir yazılım mühendisi olan Maksim Stepanenko’nun Scalar’da danışman ve Coinbase’de ise mühendis olarak görev yaptığı biliniyor. Bununla birlikte, yeni varlıkları listelemek için Coinbase’in “Dijital Varlık Sistemi” (DAF) belgesini oluşturmada aktif olarak görev aldı. Bu durum ise akıllarda soru işareti bıraktı.

ZRX ile İlgili İnsider Trading mi Yapıldı?Daha önce Coinbase’de, Bitcoin Cash ile ilgili inside trading yapıldığı gündeme gelmişti ve bu konu mahkemeye taşınmıştı. Coinbase borsası eklediği ZRX ile de başını derde sokacak gibi duruyor. İsmini açıklamak istemeyen bir şirket kaynağına göre, Scalar Capital’ın Ox’a yatırım yapıp yapmadığı henüz belli değil. Ancak Scalar’daki bazı üyelerin Coinbase borsasına eklenen ZRX’in ilk yatırımcıları olacağı tahmin ediliyor. Ayrıca, Scalar yönetiminin yatırımcılarına Ox’u tavsiye ettiği söyleniyor. Bu projenin tamamına katkı sağlayan Ox ve Scalar ekibinin de yer aldığı pitch book’taki bilgilerden yatırımcılarına tavsiye edildiği anlaşılıyor.

Tüm bunlara rağmen, Coinbase, Ox’u listeleme kararı üzerinde Scalar Capita’nın herhangi bir etkisi olmadığını iddia ediyor. Ve Scalar Capital ise Coinbase’in Ox (ZRX)’i ne zaman listeleyeceği konusunda herhangi bir fikri olmadığını da söyledi.

Geçmişte içeriden bilgi alıp pozisyon belirleme konusunda Coinbase’e, birçok suçlama yöneltildiğini söylemeye gerek yok. Coinbase ile ilgili daha önceki insider trading (içeriden bilgi alarak alış ve satış pozisyonu belirlemek) suçlamaları hepimizin malumu. Özelikle, 2017 yılının Aralık ayında listelenen Bitcoin Cash’in listeleneceğini önceden bilen şirket çalışanlarının bu bilgiyi sızdırdığı iddia edilmişti. Bu içeriden alınan bilgi neticesinde bazı kişiler pozisyon almıştı ve Bitcoin Cash’in fiyatı rekor kırarak 8.500 dolara ulaşmıştı.

Tüm bunlar olurken, Sanal Piyasalar Bütünlüğü Raporu ile New York Başsavcılığı (OAG), Coinbase de dahil olmak üzere, raporda talep edilen borsalardan hiçbirinin açıklamadı. Hatta, OAG, Gemini ve Bittrex’in aksine, Coinbase’in çalışanlarının işlem geçmişi ve mevcut sanal varlıkları ile ilgili açıklama yapmalarına gerek duyulmadığını belirtti

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Coinbase Borsası Eklediği ZRX İle Saygınlığına Gölge mi Düşürdü? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin’de 6800 Dolar Barajı Geçildi Araştırmacı: Gemini USD Endeksli Stabil Koin’ini İstediği Zaman Dondurabilir İsviçre’deki Bu Banka Müşterilerine ICO Yatırımı Yapma İmkanı Sunuyor Bitcoin Düşüş Yaşadı, İrlanda Para Aklama Karşıtı Tasarı ile Kriptoyu Hedefliyor Litecoin’den dakikalar içinde çift haneli artış: Son 7 ayın zirvesi HTC’nin Blockchain Telefonu Exodus, Ön Satışa Açıldı! Sadece Bitcoin veya Ethereum İle Ödeme Kabul Oluyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır