Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

CME Bitcoin Vadelileri 28 Aralık’ta Sona Eriyor, Fiyat Nasıl Etkilenecek?

Ana Sayfa » GÜNCEL » CME Bitcoin Vadelileri 28 Aralık’ta Sona Eriyor, Fiyat Nasıl Etkilenecek?
CME Bitcoin Vadelileri 28 Aralık’ta Sona Eriyor, Fiyat Nasıl Etkilenecek?

3/3


2/3

Gelecek hafta Chicago Ticaret Borsası (CME)’nda, Bitcoin vadeli işlemlerinin sona erdiği bir tur göreceksiniz. CME Bitcoin Vadeli İşlemleri nakit olarak ödense de Bitcoin’in gerçek spot fiyatını etkileyebilir.

CME vadeli işlemlerinin sona erme tarihi ve Bitcoin üzerindeki etkileri
CME’nin bir sonraki altı aylık Bitcoin vadeli işlemleri 28 Aralık 2018 tarihinde sona erecek ve 3 Ocak 2019 tarihinde bir uzlaşma ile sonlanacak. Bu vadeli işlem sözleşmeleri bu yılın 2 Temmuz’unda işlem görmeye başladı.


Kaynak: CME Group (NASDAQ:CME).com

CryptoPotato’nun CME Group’tan aldığı bilgilere göre, önceki altı aylık Bitcoin vadeli işlem sözleşmeleri 2 Ocak 2018’de başladı ve 29 Haziran’da sona erdi. Aşağıdaki grafik Bitcoin fiyatı ile CME Bitcoin vadeli işlemlerinin 29 Haziran’da sona erme tarihi ile ilişkili olduğunu gösteriyor. Bununla birlikte, bu etki diğer kripto para piyasası faktörlerine çok iyi bir şekilde bağlanabilir.


Tradingview.com’dan görüntü

Bitcoin, mevcut altı aylık sözleşmelerin başlamasından çok daha düşük bir seviyede fiyatlandırılıyor
Altı aylık CME Bitcoin vadeli işlemlerinin bir başka turu Nisan ayından Eylül sonuna kadar sürdü. Ancak grafikler, Bitcoin fiyatı ile CME Bitcoin vadeli işlemlerinin Eylül ayında sona ermesi ile çakışan küçük bir fiyat hareketini gösteriyor.

Bitcoin (BTC) şu anda mevcut altı aylık sözleşmelerin başlamasından çok daha düşük bir seviyede fiyatlandırılıyor. Bitcoin fiyatı, 2 Temmuz’da 6 bin dolar civarında işlem görürken ay ortalarına doğru dalgalanma gösterdi. Bitcoin fiyatı yazım sırasında yüzde 5 oranında artışla 4.232 dolar seviyesinden işlem görüyor. Lider kripto para birimi şu anda 73,8 milyar dolarlık bir piyasa değerine sahip. Bitcoin şu anda 7 milyar dolarlık bir 24 saatlik işlem hacmini yönetiyor.


Neden ve sonuç ilişkisi
CME ve Chicago Board Options Exchange (CBOE) Bitcoin vadeli işlemleri, BitMEX gibi kripto para borsalarının aksine nakit olarak hesaplanır, yani işlem sırasında spot Bitcoin’in taşınması, satın alınması veya satılması anlamına gelmez. Ancak, bu yaygın vadeli işlem sözleşmeleri, Bitcoin’in fiyatı alınan her bir vadeli işlem pozisyonu ile doğrudan etkilenmese de kripto para birimi sektöründe sıcak bir konu olarak görünüyor.

CME Bitcoin vadeli işlemleri, Bitcoin piyasasını nasıl etkileyecek?
Birinci olasılık
CME ve CBOE vadeli işlemlerinin Bitcoin’in spot fiyatı üzerindeki etkisi kendi kendine yeten bir kehanet olabilir. Kripto para birimi alanındaki spekülatörler, bu CME veya CBOE Bitcoin vadeli işlemlerinin sona erme tarihi ve yerleşimlerin piyasayı bir şekilde hareket ettireceğini düşünebilir. Daha sonra bu spekülasyonlara dayanarak alım satım kararları alabilirler veya spot Bitcoin satın alıp satabilirler. Yeterli sayıda kripto para birimi yatırımcısı bu spekülasyonlara katılırsa, Bitcoin’in spot fiyatını elbette ki değiştirebilirler.

İkinci olasılık
Başka bir olasılık, işlemcilerin CME veya CBOE vadeli işlem pozisyonlarını koruma altına aldığını, örneğin CME veya CBOE üzerindeki Bitcoin vadeli işlemlerini kısaltırken spot Bitcoin satın aldığını görebilir. CME veya CBOE vadeli işlem pozisyonlarının 28 Aralık 2018 veya 3 Ocak 2019 tarihlerinde Bitcoin’in spot fiyatı üzerinde herhangi bir etkisi olup olmadığını yalnızca zaman gösterecek.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

Burada yazılanlar yatırım tavsiyesi olarak görülmemeli, kripto para yatırımlarının yüksek risk içerdiği ve piyasanın 2018 yılında yüzde 80’in üzerinde değer kaybı yaşadığı gerçekleri bir sonraki adımlarınızda göz önünde bulundurulmalıdır.

The post CME Bitcoin Vadelileri 28 Aralık’ta Sona Eriyor, Fiyat Nasıl Etkilenecek? appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

CME Bitcoin Vadelileri 28 Aralık’ta Sona Eriyor, Fiyat Nasıl Etkilenecek? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin’i 1 sene önceden tahmin eden analistten Ripple için “ölüm kalım anı” uyarısı Roger Ver ve Craig Wright Arasındaki Kavga Yeniden Alevlendi İşte Analistlere Göre Yükselmeye Hazır 3 Altcoin Bitcoin Madenciliği Yenilenebilir Enerji ile Devir Atlıyor Coinbase Earn programına Türkiye de dahil edildi Bitcoin zorluğu bu sene olağan dışı davranıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır