Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Çin Mahkemesi, Blockchain’i Delil Olarak Kabul Edecek!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Çin Mahkemesi, Blockchain’i Delil Olarak Kabul Edecek!
Çin Mahkemesi, Blockchain’i Delil Olarak Kabul Edecek!

© Reuters.  © Reuters.

Çin mahkemeleri internet temelli davaların çözümünde Blockchain sistemi aracılığı ile depo edilmiş, kullanılmış ya da transferleri gerçekleştirilmiş verilerin hukuki konjüktürde birer kanıt olarak gösterilebileceğini belirtti.

Yapılan açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

”İnternet ile ilgili mahkemeler, ilgili tarafların Blockchain ile depoladığı, transfer ettiği ya da kullandığı veriyi birer kanıt olarak görmelidir. Tabii ki aynı zamanda, zaman parametreleri doğru olmalı, hashler doğrulanmalı ve karşı taraf bunu Blockchain ile yaptığını ibraz edebilmediir. Bu durumda, Blockchain teknolojisinin kullanılmış olduğu veriler, birer kanıta dönüşür.”

Dünyada belki de ilk olacak şekilde 2017 yılının Ağustos ayında Hangzhou şehrinde, internet ile alakalı sorunların çözümlenmesi amacıyla yeni bir mahkeme açan Çin’de, mahkemenin baktığı ilk dava da Blockchain ile alakalı bir olay ile ilgili olmuştu.

Çeşitli otoritelerin de altını sıklıkla çizdiği gibi, Blockchain teknolojisi, diğer birçok sektörde olduğu gibi,  hukuk alanında da devrimsel özelliklere sahip. Dijital imzalar ile saklanmış, her biri benzersiz olan verilerin, Çin’in yaptığı gibi çeşitli kurallar çerçevesinde değerlendirilmesi ile birlikte, hukuk anlamında oldukça efektif bir şekilde fonksiyon gösterebileceği belirtiliyor.

Çin bu konuda şu aşamada öncü olurken, aynı zamanda İngiltere Hukuk Komisyonu da, bu konuya özen gösteren çalışmalar yapıyor. Kurum, akıllı kontrat kullanımı ve Blockchain teknolojisi ile ilgili ülkenin geride kalmaması adına, teknolojik gelişmelere paralellik göstermesi amacıyla yasal çalışmaların startını geçtiğimiz günlerde vermişti.

Çin Mahkemesi, Blockchain’i Delil Olarak Kabul Edecek! isimli makale Nihat Emre KOCAASLAN tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Çin Mahkemesi, Blockchain’i Delil Olarak Kabul Edecek! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Neteller’den Kripto Para Hamlesi! Sıcak Gelişme: FED Faiz İndirdi! Bitcoin ve Dolar/TL’de Son Durum Lightning Network’de Ölçeklendirme Çalışmaları Sürüyor McAfee: Bitcoin’in yaratıcısı hâlâ hayatta Bitcoin tahminleri tutan ünlü uzmandan korkunç altcoin tahmini Üç Fransız Bankası Blockchain’e Geçiş Yapıyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır