Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Charlie Lee, Bitcoin’in (BTC) 21 Milyonluk Tedariğini Tartışmaya Açtı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Charlie Lee, Bitcoin’in (BTC) 21 Milyonluk Tedariğini Tartışmaya Açtı
Charlie Lee, Bitcoin’in (BTC) 21 Milyonluk Tedariğini Tartışmaya Açtı

© Reuters.  © Reuters.

Dünya Kripto Konferansı’na konuşmacı olarak katılan Charlie Lee, Bitcoin’in (BTC) 21 milyonluk tedarik konusu ve süreci ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Lee: Bitcoin, Çağın Dijital Altını !Charlie Lee, katıldığı konferansta Bitcoin ve diğer kripto paralar hakkındaki düşüncelerini dinleyiciler ile paylaştı. Lee, tarihin ilk zamanlarında tavuk ve inekleri kullanarak yapılan ticaretten, günümüzde kağıt para ve altın ile yapılan ticarete geçildiğini söyledi.

Lee, altının şu andaki değerinin görünüşünün güzel olmasından değil, doğada az bulunan ve fiziksel bir mülkiyet olmasından kaynaklandığını söyledi. Lee Bitcoin’i, altının sahip olduğu özelliklere sahip olmayan, hatta tamamıyla soyut bir kavram olarak niteledi. Çünkü sadece Blockchain sisteminde kayıtlı olan bu kavramın alışverişini her insan adına tanımlanmış cüzdanlar ile zorluk çekmeden yapabiliyor.

Bu durumun bütün kriptolar için aynı olduğunu yineleyen Lee, Bitcoin’e değerini veren şeyin, insanlar tarafından para özelliği barındıran bir meta olarak görülmesi olduğunu iddia etti. Bu yüzden de Bitcoin’i, dijital altın olarak değerlendirdiğini sözlerine ekledi.

Charlie Lee, Bitcoin’e değerini veren bir kaç temel özelliği açıkladı. Şimdi bu özellikleri sırasıyla kısaca inceleyelim.

Merkezsiz Olması Nedeniyle Hükumetlerin Kontrol Edememesi Fiat para, hükümet istediği gibi yön verdiği ve onunla istediklerini yapabildiği için merkezileştirilmiştir. Bitcoin’de ise dünyanın herhangi bir yerinde herkese para göndermek mümkün. Bitcoin’in merkezi olmadığı için hükümetler bunu kontrol edemiyor veya bloke edemiyorlar. Zaten tam da bu yüzden birçok kriptoya karşı mesafeli.

İşlemler Değiştirilemiyor. PoW ve Madencilik Süreçlerinin Önemi Ne?Bitcoin’in blockchain’de gerçekleşen işlemlerin sonradan değiştirilemez veya tersine çevrilemez. Hükumetler veya bankalar ise fiat para işlemlerini istediği gibi iptal edebilir veya hükmünü değiştirebilir.

Bunun yanında Proof of work süreçleri ve rekabetçi madencilik Bitcoin üretiminin ayrılmaz parçalarıdır. Dolayısıyla Bitcoin’in bir maddi değeri var. Zaten yapılan iş karşılığında herhangi bir para olmasaydı kripto paraların bir değeri olmazdı.

Lee’ye göre, hükumetler her ne derse desin fiat paranın değeri son yıllarda katlanarak azaldı. Devalüasyona, parasal genişleme adı ile yeni bir kılıf bulduklarını söyleyen Lee, bastıkları yeni paralar ile vatandaşın elindeki paranın değerini azaltmaktan başka bir şey yapmadıklarını söyledi.

Bitcoin’in (BTC) 21 Milyonluk Tedarik Sayısı Son NoktaBu durumun Bitcoin için mümkün olmayacağını açıklayan Lee, sebebini ise şu cümleleri ile açıkladı:

“Önümüz günlerde 21 milyona ulaşacağımız. Bitcoin tedarikinin bundan daha fazla bir sayıya ulaşması mümkün değil. Öyle olsa bile konsensüs olmadan bu durum değiştirilemez. Bu yüzden Bitcoin’de devalüasyon diye bir şey söz konusu olmayacak.”.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Charlie Lee, Bitcoin’in (BTC) 21 Milyonluk Tedariğini Tartışmaya Açtı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Craig Wright: Bitcoin Ağında Sansür Çok Fazla Bitcoin’de Son Durum Ne? – Bitcoin Yükselişe Geçecek Mi? – Fiyatlar Neden Stabil? Günün Çift Haneli Kazanç Getiren Kripto Para Birimleri: Holo, VeChain, ChainLink ve Tron Bitfinex, Aynı Binance Gibi Token Satın Alıp Sonra Yakacak ABD’li Dev Yatırımcı, AT&T’ye Karşı Zafer Kazandı Grafikle gösterildi: “Bitcoin’de gerçek FOMO, 10,000 dolardan sonra başlayacak”

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır