Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Chainalysis Raporu Bitcoin Balinaları Volatilite Üzerinde Hiç Bir Zaman Etkili Olmadı

Ana Sayfa » GÜNCEL » Chainalysis Raporu Bitcoin Balinaları Volatilite Üzerinde Hiç Bir Zaman Etkili Olmadı
Chainalysis Raporu Bitcoin Balinaları Volatilite Üzerinde Hiç Bir Zaman Etkili Olmadı

© Reuters.  © Reuters.

Chainalysis raporu Bitcoin balinaları hakkında ne diyor? Bitcoin (BTC), 2018 yılı boyunca kademeli bir düşüş yaşarken, yatırımcılar ve ilgili gruplar, genellikle balinalar olarak bilinen kötü şöhretli piyasa manipülatörlerinin olmasından şikayet etmişlerdir. Geleneksel tahvil borsalarının toplam ticaret hacmine ve düzenlemelerine sahip olmayan kripto para borsalarında, çok miktarda BTC ve dolar sahibi büyük oyuncuların, alım satım faaliyetleri ile piyasa fiyatları üzerinde etkili oldukları düşünülmektedir.

Chainalysis Raporu Bitcoin Balinaları EtkisizChainalysis Raporu Bitcoin balinaları hakkında bildiklerimizin yanlış olduğunu söylüyor. Chainalsysis analitik firmasının yeni araştırması, Bitcoin ve tüm kripto para piyasasındaki fiyatların, balinaların faaliyetlerinden etkilenmediğini iddia ediyor. Çalışma, en büyük 32 Bitcoin cüzdanının işlemlerini takip ederek hazırlanmış. Bu 32 cüzdanda toplam piyası değeri yaklaşık 6.3 milyar dolar karşılığı 1 milyon BTC bulunuyor. Bu cüzdanlardaki BTC miktarı tüm Bitcoin sermayesinin %6’sını oluşturuyor.

Cointelegraph, Bitcoin balinalarının tipik olarak büyük miktarda kripto paraya sahip olan veya piyasadaki dalgalanma üzerinde etkisi olduğu söylenen bireyler veya tüzel kişiler olarak sınıflandırıldığını bildiriyor. Bitcoin de dahil olmak üzere neredeyse tüm kripto para yatırımcıları, market fiyatlarını etkileyen balina hesapların ve büyük sermayeli yatırımcıların faaliyetlerinden dolayı şikayet ediyorlar. Ancak, Chainalysis‘in yaptığı araştırma, Bitcoin fiyatının, büyük hesaplar tarafından etkilendiği görüşünü reddediyor. Bunun yerine, veriler, Bitcoin balinalarının çok çeşitli bir yatırım grubu oluşturduğunu gösteriyor. Ayrıca raporda bu grubun, BTC‘yi normal seyrinde hareket ettiren büyük BTC hesaplarına sahip aktif yatırımcıların sadece küçük bir kısmını oluşturduğu bildiriliyor.

“Balinaların sadece yaklaşık üçte birinin aktif yatırımcı. Bu aktif balinalar, kuşkusuz piyasayı hareket ettirecek kadar büyük olan işlemleri yürütme kabiliyetine sahip. Fakat, fiyat düştüğünde BTC alan büyük bir gruba karşı işlem yapıyorlar.”

Çalışmada incelenen 32 cüzdanda milyarlarca dolar değerinde Bitcoin bulunuyor, Bu hesapların yalnızca üçte birinin düzenli olarak veya tipik olarak balina davranışıyla ilişkilendirilecek şekilde işlem yaptığı görülmüştür. Büyük hesapların küçük bir kısmı sık sık işlem yapıyor. Bu grup 2 milyar dolar değerinde olan ve toplam Bitcoin sermayesinin %2’sine karşı gelen Bitcoin sermayesine hükmediyor. Bununla birlikte, Chainalsysis verileri, bu grubun eylemlerinin ve ticaret hacminin, Bitcoin fiyatındaki dalgalanmaya herhangi bir doğrudan etki yaratmaya yetmediği sonucuna varmaktadır.

Kayıp Bitcoinlerİlginç bir şekilde, çalışma, farklı şekilde faaliyet gösteren çeşitli büyük hesap sahiplerini kapsamaktadır. Bu faaliyetler, suç teşkil eden faaliyetlerden donanımsal nedenlerle ya da şifrenin kaybedilmesi nedeni ile erişilemeyen cüzdanlara kadar çeşitli faaliyetleri içerir. İkinci durumdaki cüzdanlara erişilememesi nedeni ile yaklaşık 1.3 milyar dolar değerindeki 212,000 adet BTC sonsuza kadar kayıp olacaktır.

Araştırmadan elde edilen sonuca göre, Bitcoin balinaları, toplam BTC miktarının büyük bir kısmına sahipken, balina hesaplarının bireysel veya topluca market üzerinde herhangi bir anlamlı etkisinin olmadığı ortaya çıkmıştır. Yatırımcılar Bitcoin pazarındaki balina faaliyetlerinden şikayet ederken, Chainalsysis’in araştırması böyle bir iddiayı reddediyor.

“Bu çalışma, BTC balinalarının büyük miktarda Bitcoin satmadığını, daha ziyade 2016 ve 2017 yıllarının sonlarında borsalardan Bitcoin aldıklarını gösteriyor. Bu rapor, Bitcoin balinalarının, düşüş sırasında alım yaptıklarını gösteriyor. Böylece markette manipülasyona değil marketin dengeli olmasını sağlıyorlar.”

Diğer Bitcoin haberleri için tıklayınız.

Günlük Bitcoin analizlari için YouTube kanalımızı ziyaret ediniz.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Chainalysis Raporu Bitcoin Balinaları Volatilite Üzerinde Hiç Bir Zaman Etkili Olmadı - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Dev ortaklık: Ripple (XRP), Avrupa’nın en büyük ödeme sistemi Mollie’ye eklenebilir Ripple’dan biyometrik siber güvenlik girişimine destek “ABD hükümeti, Libra’yı Bitcoin’den daha büyük bir tehdit olarak görüyor” Yeni Zelanda Kripto Para Dolandırıcıların Yeni Adresi Oldu Araştırma: DLT Teknolojisi, ABD Hisse Senedi Piyasalarında İş Yapabilecek Kapasitede Bitcoin fiyatında yeni 2019 zirvesi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır