Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bol Skandallı Yılından Sonra Facebook’u Bırakan Ünlüler

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bol Skandallı Yılından Sonra Facebook’u Bırakan Ünlüler
Bol Skandallı Yılından Sonra Facebook’u Bırakan Ünlüler

© Reuters.  © Reuters.

Facebook (NASDAQ:FB), 2018’de içlerinde kullanıcı verilerinin tehlikeye atılması veya kötüye kullanılması gibi birçok tartışmalı konuyla sarsıldı.

Bu skandallardan sonra insanlar öfkelerini #DeleteFacebook(Facebook’u sil) hashtag’i ile belirtmeye başladı.

Yani basitçe ifade etmek gerekirse bu yıl Facebook için korkunç, berbat, hiç de iyi olmayan bir yıldı.

#DeleteFacebook hashtag’i, kullanıcılar sürekli artan tartışmalar ve skandallar yüzünden Facebook’a lanet okudukça, trend oldu. Facebook 2018’de, bazı kullanıcıların verilerinin çalındığı hacker saldırısı da dahil olmak üzere, nefret söylemini engellememesi, sahte haberlerin platforma yayılması, ve kullanıcı verisinin yanlış kullanımı ve kötüye kullanılması nedeniyle manşetlerdeydi.

Nisan ayında yapılan bir araştırmaya göre her on Amerikalıdan biri Facebook’u gizlilik kaygısı nedeniyle silmiş –düşünün, bu rakam son skandalları yansıtmıyor bile. Facebook ile yollarını ayıranlar, ya da ayıracaklarını söyleyenler arasında çok sayıda ünlü ve öne çıkan isim var:

Cher (Şarkıcı, Aktris)
Cher, Twitter üzerinden, Facebook’a karşı olan hoşnutsuzluğunu açıkça ortaya koydu. Facebook hesabını Mart ayında sildiğini söyledi ve Aralık’ta onun adına hazırlanmış bir sayfayı da silmeye çalıştığı gösteriliyordu.

Elon Musk (Tesla (NASDAQ:TSLA) ve SpaceX CEO’su)
Tesla, SpaceX, The Boring Company CEO’su Elon Musk, aktif bir Twitter kullanıcısı olarak bilinir, hatta başını derde sokacak kadar. Teknoloji yöneticisi, Twitter’’da takipçileriyle etkileşime girmekten çekinmiyor. Görünüşe göre bu etkileşimlerden bazıları Facebook’a karşı harekete geçmesine neden olmuş.

Takipçileri Mart ayında Musk’a, Tesla’nın ve SpaceX’in Facebook’ta resmi sayfaları olduğunu söyledi. Musk, sayfaları kapattıracağını söyleyerek cevap verdi. İki şirketin resmi sayfaları artık Facebook’ta yok.

Brian Acton (WhatsApp Kurucu Ortağı)

Acton, 2014’te Facebook tarafından 19 milyar dolara satın alınan WhatsApp’in kurucusu. Cambridge Analytica skandalından sonra basit ve kesin bir şekilde #DeleteFacebook hashtag’iyle “Zamanı geldi.” diyerek tweetledi.

Acton, Facebook’u geçen yıl bıraktı, Eylül ayında Forbes’da yayınlanan bir röportajında Mark Zuckerberg ile aşırı soğuk bir ilişkisi olduğunu anlattı.

Kasie Hunt (Gazeteci)
NBC’nin politika gazetecisi Kasie Hunt, Facebook’ta, hesabını sileceğini, çünkü “artık onlara güvenmediğini” söyleyen bir gönderi paylaştı.

Hunt’ın Facebook sayfası silindiğinde orijinal gönderi de silindiğinden, aynısını Twitter’da yayınladı:

Rosie O’Donnell (Aktris ve Komedyen)
Twitter’da Trump’la atışmaya ara verdiği bir zamanda takipçisi tarafından sorulduğunda, Mart ayında Facebook hesabını sildiğini söyledi.

Ertesi gün attığı tweet’te Facebook’a “hain bir şirket” dedi, Facebook hesabını sildiğini onaylıyor gibiydi.

Steve Wozniak (Apple (NASDAQ:AAPL) Kurucu Ortağı)
Steve Wozniak, Nisan’da USA Today’e yaptığı bir açıklamada, platformun kişisel verileri reklam amaçlı kullanması konusunda endişeleri olduğu için Facebook’u silmeyi planladığını söyledi.

Apple kurucu ortağı Wozniak’ın USA Today’e attığı mail’de şöyle ifadeleri vardı: “Kullanıcılar yaşamlarının her detayını Facebook’a veriyorlar… Facebook da bunu reklamcılıkta kullanarak çok para kazanıyor. Kazançların tümü kullanıcı bilgisine dayanıyor, fakat kullanıcılar hiçbir şekilde kazançlarını alamıyorlar.”

Walt Mossberg (Gazeteci ve Teknoloji Yazarı)
Bu ayki bir tweet dizisinde, teknoloji gazetecisi Walt Mossberg yalnızca Facebook’u değil, Facebook’un sahip olduğu Messenger ve Instagram’ı da sileceğini söyledi.

Mossberg, “kendi değerlerim ve Facebook’un politikası, eylemleri o kadar birbirinden farklılaştı ki, artık orada rahat hissetmiyorum. Bu sadece nerede çevrimiçi olmak istediğimle ilgili kişisel bir karar.” dedi.

Jim Carrey (Oyuncu)
Oyuncu Jim Carrey, Facebook’tan ayrılma planlarını Şubat’ta açıklamıştı. Hamlesini #DeleteFacebook’tan daha önce yaptığı için onu hashtag’i #UnfriendFacebook oldu.

Ayrıca Facebook hisselerinden de vazgeçeceğini Twitter’dan duyurdu.

David Heinemeier Hansson
Twitter’da birçok takipçisi olan ve DHH olarak bilinen web programcısı Twitter’ı, Facebook hesaplarını silme konusunda başka insanları da yanına toplamak için kullanmaya başladı.

Hansson ayrıca kendi yazılım şirketi olan Basecamp’in Facebook’u ve Facebook’un sahip olduğu tüm platformları bırakacağını açıkladı. Twitter’da Basecamp’in “%100 Facebook’suz” olacağını ilan etti ve başkalarını da aynısını yapmaya teşvik etti.

Jessica Valenti (Yazar)
Feminist blog Feministing’in kurucu ortağı Valenti, bu ay Facebook hesabını sildiğini ve bunu harika hissettirdiğini söyleyen bir tweet attı.

Farhan Akhtar (Bollywood Oyuncusu)
Yönetmen ve senarist Akhar, Mart ayında Facebook hesabını sildiğini söyleyen bir tweet attı. Fakat resmi fan sayfası hala aktif.

Lisa Helps (Victoria Belediye Başkanı)
Kanada’nın British Columbia eyaletinin başkenti olan Victoria’nın şu anki belediye başkanı olan Helps, Mart’ta, kendi internet sitesinde yayınladığı bir yazıda Facebook’un artık “toksik” bir hale geldiğini, ve bundan dolayı Facebook hesabını sildiğini söyledi.

“Facebook’u siliyorum ve böylece korku ve öfkenin sevinçten bol olduğu bu psikolojik şiddet döngüsüne daha fazla katkıda bulunmuyorum. Daha fazla yüz yüze konuşmayı, daha az dikkat dağınıklığını heyecanla bekliyorum.”

John Edwards
Yeni Zelanda yayını “The Spinoff” için yayınlanan bir gönderide Edwards, Facebook’un ülkenin gizlilik yasalarını nasıl ihlal ettiğini açıkladı ve platformun uygunsuzluğunu eleştirdi.

“Bugün Facebook’un Yeni Zelanda Gizlilik Yasası’na uymadığını belirledik… Mevcut yasaya göre Yeni Zelandalıların Facebook verilerini korumak için yapabilecek pek bir şeyim yok. Bu nedenle Facebook’u sildim (şimdilik). “

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post Bol Skandallı Yılından Sonra Facebook’u Bırakan Ünlüler appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bol Skandallı Yılından Sonra Facebook’u Bırakan Ünlüler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Malezya’nın Maliye Bakanı: Kripto Para Regülasyonları 2019 Yılının İlk Çeyreğinde Uygulanacak Bitcoin’i 14 Dolardan Alan Forbes Muhabiri: Bitcoin’in Fiyat İn Çıklarına Alışın Ripple Kurucusu Üniversiteye 25 Milyon Dolarlık XRP Bağışladı Sıcak Gelişme: Ran Neuner İddia Etti; Coinbase, Borsada Halka Arz Olacak! Bitcoin’de 2016 Sonrası İlk Defa Görüldü! OTC Verileri, Boğa Sezonunun Yakın Olduğunu İşaret Ediyor

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır