Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Blockchain Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirebilir?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Blockchain Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirebilir?
Blockchain Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirebilir?

© Reuters.  © Reuters.

Blockchain teknolojisinin hayatımızdaki yerinin nasıl olacağını gelecekte geliştirilecek olan yeni teknolojiler belirleyecek. Akıllı telefonlardan sağlık sektörüne kadar her alanda kullanılabilecek potansiyelde olan Blockchain teknolojisinin 2018 yılında henüz basit olarak bazı sektörlerde kullanılıyor olmasından daha çok gelecekte sık sık karşımıza çıkabilecek bir teknoloji olacağı kesin. Blockchain teknolojisinin kullanım alanlarının nereler olacağı ve ne kadar çok alanda kullanılabilecek olduğu konusunu belirleyecek olan ise gelecekteki güvenlik, maliyet ve hız olarak neler yapabilecek olduğuna bağlı. Bazı alanlarda kullanılması ile güvenlik sorunları ile hız sorunlarını çözecek olduğuna inanılan Blockchain teknolojisi ile insanların hayatlarında bir takım düzenlemelerde olacak.

Sigorta, sağlık ve finans sektöründe en fazla kullanılabilecek olan teknolojilerden birisi olması beklenen Blockchain ile ilgili olarak finans sektöründe kullanılması durumunda kayıtların daha sıkı ve daha kolay tutulabilir olması, insanların bilgilerinin güvenilir dijital bloklar ile saklanabilecek olmasına bağlı olarak yaşanacak siber saldırıların önlenmesi ve kayıpların en aza indirilmesi konularında öneminin büyük olması bekleniyor.

Finans alanında sigortacılık sektöründe çok fazla kullanılabilecek Blockchain, sigorta süresince yaşanan kazalar, maddi ve manevi kayıpların takibi ile tüm kayıtların takibinin çok kolay tutulmasına yardımcı olacak. Sigortacılık sektöründeki dakikalık bilgi problemlerinin giderilmesi konusunda da yararlı olması beklenen bu teknolojinin sigorta dolandırıcılıklarının önlenmesi konusunda çok yardımcı olabileceği, sigortaların ve vatandaşların dolandırılması konusunda önleyici etkiye sahip olacak olduğu bekleniyor. Yasal olarak sigorta şirketlerinin dolandırıcılık vakaları ile karşı karşıya olması ve bu teknoloji sayesinde bu ve benzer dolandırıcılık olaylarının engellenecek olmasının Blockchain teknolojisinin sigortacılık sektöründeki tüm şirketlerin en fazla kullandığı teknolojilerden bir tanesi olmasını beraberinde getirebilecek olduğuna inanılmakta

Sigorta şirketleri tarafından çok fazla kullanılabilecek ve yapay zekalı teknolojilerden daha fazla üstün verim sağlayabilecek olan Blockchain teknolojisinin sigortalanmış olan ürünün hasar görmesi durumunda nasıl ve nerede hasar gördüğü, saat kaçta hasar aldığı ve hasar veren neden veya kişilerin kim olduğu, o dakikalara ait kamera kayıtlarının tek blok halinde tutulabilmesi ve buna benzer tüm bilgileri sigorta şirketinin yetkilisine tek yerden ulaşmasını sağlayabilecek olması olası kayıpların önlenmesi konusunda çok etkili ve çok kolay ulaşım sağlayabilecek teknolojilerden birisi olacak.

Sağlık sektörü
Sağlık sektörü ise sigortacılık sektöründen çok daha fazla önemli bir sektör. İnsanların hayatının değeri paranın değerinden çok fazla olduğundan sağlık sektöründe hasta bilgilerinden, organ nakil bilgilerine tüm verilere tek yerden ulaşılabilecek olması ve yetkililer dışında kimsenin Blockchain teknolojisindeki bu bilgileri göremeyecek olması hastaların kayıtlarının önemli ve güvenli olarak saklanmasını kolaylaştıracak.

Sağlık sektöründeki tek sorun ise her birim için ayrı Blockchain teknolojisi yönetimleri kurulması gerekliliği. Hastane bilgi sistemi kapsamında tüm katlardaki hemşire ve doktorlara aynı Blockchain teknolojisi sunulursa hemşireler bile hastanın bilgilerini görebilir ve hangi ameliyatın yapıldığından, sadece doktor ve hastası arasında kalması gereken önemli bilgilerin tüm yetki sahibi kişilerce görülmesine sebep olabilir. Veya ameliyat kayıtlarına özel bir Blockchain yazılımı geliştirilmez ise doktorlar dışındaki tüm hastane sistemine erişebilecek olan herkes ameliyat ile ilgili bilgileri görebilir ve bu bilgiler gizli kalması gereken bilgiler olmasından dolayı ayrı bir Blockchain teknolojisi yazılımı geliştirilmesi gerekir.

Sağlık alanında yeni teknolojilerin test edildiği ve Blockchain teknolojisinin test edilen teknolojilerden birisi olduğu 2018’de hastane çalışanlarının hayatını kolaylaştırabilecek ve hastaların tüm bilgilerinin kayıtlı kalmasını, kolay ulaşılmasını ve olası hataların önlenmesini sağlayabilecek en iyi teknoloji olarak Blockchain teknolojisi görülüyor. Bu teknoloji ile birlikte hastalara ait olan kan, şeker, tansiyon ve diğer tüm bilgiler oluşturulacak yazılımda hemşireler tarafından girilebilir ve bloklar halinde kontrol edilebilecek olan bu bilgiler doktorların sadece dakikalar içerisinde hastaların tüm bilgilerinin internete bağlı cihazından yetkisi ile giriş yaparak bu bilgileri görmesine imkan sunabilir.

Mevcut sistemde hastanın bilgilerinin hem sayfalar dolusu kağıt, hem onlarca sayfa dijital veri ile kayıt altında ve ayrı ayrı dosyalar olmasından dolayı kontrol edilmesi çok uzun sürebiliyor. Bu bilgilerin bloklar halinde kayıt edilmesi ve tüm yetkililer tarafından görülerek üzerine ekleme yapılması ile 1 dakikadan az sürede karşı tarafın eklenenleri görebilecek olması hastalar üzerindeki bilgi eksikliği dolayısı ile yapılmayan veya yanlış yapılan hataların önlenmesinde önleyici rol oynayacak. Yasal olarak bu teknolojinin kullanılması için Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmesinin ardından tüm hastanelerde kullanılabilecek olması ve özel hastaneler tarafından Sağlık Bakanlığı onayı ile birlikte kullanılmasından önce onay almadan bazı bilgileri Blockchain ile saklayabilecek olmaları hastanelerin hızlanmasında etkin rol oynayacak.

Bankacılık ve finans sektörü
Bankacılık ve finans sektöründe Blockchain kullanımı ise bankalar büyük rol oynayacaklar. Bankalar sadece müşteri bilgileri değil, kendilerine ait tüm bilgilerin kayıt edilmesi ve bu bilgilerin banka içerisinde sadece yetkili kişiler tarafından yetki dahilinde kontrol edilebilecek olmasından emin olacakları yazılımları Blockchain ile güçlendirebilir ve güçlendirilecek olan yeni yazılımlar ile kendilerini daha çok güvende hissedebilirler.

Bankalar müşterilerine ait bilgileri de Blockchain ile saklayabilir. Müşterilerin kredi notunun, geçmişte kredi ve kredi kartı ödemelerinin ay bazında nasıl yaptıkları ve ne kadar borç gecikmesi olduğu hakkında tüm bilgileri sadece yetkililerin görebileceği bir sistem geliştirerek çok kolay ve hızlı olarak görebilirler.

Sektörün en büyük problemlerinden birisi olan ATM sorunları ve diğer sorunların çözülmesinin gecikmesi ve bilgilerin kontrol edilmesinde yaşanan aksaklık problemlerinin giderilmemesi konusunda mevcut yazılımların yetersiz kalması, ATM sorunlarının kontrol altında tutulması ile ilgili bilgilerde Blockchain ile kontrol altına alınabilecek. Bankanın mevcut ne kadar parasının bulunduğu, ne kadar borçlanma gücü olduğu ve diğer tüm kayıtları tek yerden tutabilecek olması bankanın yöneticilerinin işlerini oldukça kolay ve çok hızlı olarak görebilmelerine imkan verecektir.

Blockchain teknolojisinin bazı güvenlik hataları olabilir
Blockchain teknolojisinde bazı güvenlik hataları olabilir. Bu güvenlik hataları ise banka, sigortacılık ve diğer sağlık sektörü gibi sektörlerde kritik problemler yaratabilir. Bu konu üzerinde çalışan yüzlerce Blockchain startup şirketinin bulunması ve devletler tarafından bu konunun kontrol ve güvenlik tehdidi olmadan kullanılabilecek hale gelmeden önce sunulmasının önüne geçilmesi, sağlık ve finans sektöründe bu teknolojinin kullanımına bankalar ve hastaneler tarafından dikkatli olarak kontrol edilmesi olası problemlerin önüne geçiyor.

İngiltere’de yapılan ve Çin’de yapılan araştırmalarda kripto paralar dışında Blockchain teknolojisinin nasıl kullanılabilecek olduğu, güvenlik ile ilgili olarak alınabilecek önlemlerin neler olabileceği ve güvenliğinin dışında maliyet ile ilgili nasıl çözümler sunabilecek olduğuna bağlı olarak gelecekte devletler tarafından kullanılmasının önünü açacak.

Türkiye, ABD, İtalya ve Malta dahil birçok farklı ülke bu konuda çalışmalar yapıyor ve yaptıkları çalışmalarda henüz yeterince yol katedemediler. ABD’nin yapmış olduğu çalışmalar ve İngiltere tarafından yapılan çalışmaların boyutuna göre gelecekte kullanılabilecek iyi teknolojiler arasında görülebilecek Blockchain’in ne kadar fazla kullanılacağını ve maliyetinin yüksek olup olmayacak olduğuna bağlı olarak kullanım oranlarının marketlere kadar yaygın olabilmesine yönelik araştırmalar yapılıyor. Blockchain kayıt masraflarının fiyatı KB olarak fiyat ve işlem görüyor.

Bitcoinsistemi.com için özel hazırlanmış olan bu içerik izinsiz olarak kullanılması yasaktır.

Bu içerik bitcoinsistemi.com’da yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Blockchain Teknolojisi Hayatımızda Neleri Değiştirebilir? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin SV işlem sayısı istikrarlı büyüyor, ama kim gerçekten kullanıyor? Erkan Öz Bitcoin’deki Fiyat Artışınının Tetikleyicilerini Açıkladı Yatırım Yönetimi Şirketi CEO’su: 2019 Boğa Döngüsünde Bitcoin Fiyatı 30.000 Dolara Yükselecek EOS Sıçrama Yaptı – Bitcoin Yeniden 4.000 Dolar Üzerini Gördü! Bitfinex dolandırıcılığı haberi ardından Bitcoin neden düştü? Bilmek isteyecekleriniz Hindistan Hükümetinin Yayınladığı Ölüm Belgesi, QuadrigaCX CEO’sunun Öldüğünü Kanıtladı!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır