Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

BitTorrent yaratıcısı Bitcoin’i yeşil coin Chia ile yıkmayı planlıyor

Ana Sayfa » GÜNCEL » BitTorrent yaratıcısı Bitcoin’i yeşil coin Chia ile yıkmayı planlıyor
BitTorrent yaratıcısı Bitcoin’i yeşil coin Chia ile yıkmayı planlıyor


Bitcoin’i yeşil coin Chia ile yıkmak mı? Daha adını bile duymadığımız bir kripto para için fazla iddialı sözler. Lakin bu sözlerin sahibi P2P teknolojisini yüzmilyonlarca insanla buluşturmayı başaran Bram Cohen. Ne dediğine biraz kulak kabartmakta fayda var.

Yeşil Coin ChiaCohen Dünya üzerinde yüzmilyonlarca indirmeye ulaşan torrent servisini Tron’a sattıktan sonra başka bir proje için kolları sıvadı. Blockchain teknolojinin ene felsefesi olan P2P alanında zaten yeterince deneyimli olan Cohen bu sefer yeşil coin Chia adını verdiği kripto para ile arz-ı endam etti. Bitcoin’in en büyük sorunu madencilik sırasında büyük enerji sarfiyatına yol açması. Chia ise enerji dostu bir kripto para.


Peki Chia hangi konsensüsü kullanıyor? Chia Bitcoin gibi Proof-of-Work kullanmıyor. Chia’nın konsensüs modeli Proof-of-Space diğer adıyla Proof-of-Capacity. Bu doğrulama sisteminde uygulamalar merkeziyetsizleştirilmiş hard disklerin kapasitelerini kullanır.

Breaker dergisine konuşan Cohen bilgisayar hard disklerinin her daim kullanıma hazır ve düşük randımanda kullanıldığından bahsetti:

“Bu fikir bilgisayarların belki de yıllarca hiç kullanılmayan fazla hard disk kapasaitlerini umuma açmayı ve etkin bir şekilde kullanımını kapsıyor. Bu aslında bir nevi hard disk çiftçiliği.”

Daha GüvenliElektrik kullanımını minimalize etmesinin yanında Cohen’e göre sistem Bitcoin’den daha güvenli. Cohen her ne kadar Bitcoin blockchainine başarılı bir saldırı yapmanın hesaplanan maliyeti çok büyük olsa da (şu ana kadar başaralı bir saldırı gerçekleştirilemedi) bu olasılığın Chia’a sıfıra yakın olduğunu belirtiyor.

“Chia’ya saldırı yapabilmek için Chia ağındaki kaynaklardan daha büyük bir kaynağa ihtiyacınız var. Binlerce kişinin hard diskinden müteşekkil devasa bir ağ düşünün. Bu ağa ancak daha büyük bir disk alanı ile saldırmanız gerekir. Bu da Bitcoin’e saldırmak için birleştirmeniz gereken ASIC’lerden kat kat büyük maliyet demek. Ki ben bu olasılığı sıfıra yakın olarak nitelendiriyorum.”

Proof-of-Space konsensüsü her ne kadar kağıt üzerinde daha güvenli görünse de onun da zayıf yönleri mevcut. Genesis yani başlangıç bloğuna yapılacak bir saldırı re-mining denilen çifte madencilik olasılığını aktive edebiliyor. Bitcoin’i yeşil coin Chia ile yıkma söylemleri şahsi fanteziden ve ilgi çekmek için yapılmış açıklamalardan fazlası olmasa da sektöre rekabet ve dinamizm getirmesi açısından olumlu buluyoruz.

Chia resmi sitesi için Tıklayın

Chia resmi sitelerinde kendilerini şu şekilde tanımlıyor:

Chia Network kripto para altyapısını geliştirmeye odaklı olarak kurulmuş San Francisco merkezli bir firmadır. CEO’muz, Bram Cohen, “merkezi olmayan ilk modern network protokolü” BitTorrent’in mucidi olmakla meşhur ve BitTorrent protokolünün ilham kaynaklarından biridir. Kurucu ekibimiz Tradehill, CryptoCorp ve Lightning Labs firmalarından gelmektedir ve kripto-para ve finans sektöründe deneyime sahiptir.

Kriptoparalar hakkında daha fazlası için Tıklayın

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

BitTorrent yaratıcısı Bitcoin’i yeşil coin Chia ile yıkmayı planlıyor - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Kripto Pazarı Her Zamankinden Daha Dinamik! QuadrigaCX CEO’su Ölümünden 12 Gün Önce Vasiyetini Yazmış İran’da Madencilik Artık Yasal CME Group CEO’su: Kripto Paraların Önündeki Engel Düzenlemeler Teknoloji Devi Sony, Dijital İçerik Haklarını Korumak Adına Blockchain Üzerine Yoğunlaşmakta Ünlü Bitcoin Borsasına Denetleme Devi Deloitte’den Güvenoyu

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır