Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitfinex Bitcoin Fiyatını Manipüle mi Ediyor?

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitfinex Bitcoin Fiyatını Manipüle mi Ediyor?
Bitfinex Bitcoin Fiyatını Manipüle mi Ediyor?

© Reuters.  © Reuters.

Bitfinex Bitcoin fiyatını manipüle etmiş olabilir mi? Bugün Bitcoin (BTC) fiyatındakiani sıçrama ile güne başlayan kripto para dünyasında yükselişin arkasında Tether satışının olduğu anlaşıldı.

Bitcoin Fiyatlarında Tether FırtınasıBitcoin tam anlamıyla Tether ve Bitfinex fırtınasının ortasında kaldı. Dev kripto para borsası Bitfinex yeni bir açıklamayla 24 saat içinde fiat para yüklemelerinin tekrar aktif hale getirileceğini duyurdu.

11 Ekim’de Bitfinex Euro, ABD doları, Japon yeni ve İngiliz poundu için fiat para yükleme işlemlerinin geçici olarak durdurma kararı almıştı. Bitfinex bu kararı işlemlerde meydana gelen karışıklık nedeniyle sadece belirli müşteriler için alındığını belirtti. Ancak bu gerekçe karar alınmadan önce yayılan Bitfinex ve onun sabit coini Tether’in iflas edeceği söylentilerinin iyice güçlenmesine ve yayılmasına engel olamadı.

Bitfinex “Medium’da yayınlanan makaleler bu konuda çok hevesli olsalar da Bitfinex iflas etmiyor” şeklinde açıklama yaparak bu söylentilerin asılsız olduğunu belirtti.

Bitfinex Bitcoin Fiyatını Manipüle Etmek için FUD Mu Oluşturdu?Bitfinex ve Tether’in iflas edeceği söylentisi varken üzerine bir de böyle bir karar alınması elbette FUD (Belirsizlik ve buna bağlı oluşan korku dalgası) etkisi oluşturdu. Nitekim Binance CEO’su CZ (Changpeng Zhao) attığı tweette piyasada çok fazla FUD olduğunu ifade etti.

Piyasadaki FUD etkisiyle Tether aşırı satıldı ve yatırımcılar Bitcoin (BTC)’e yöneldi. Bu hareketlilik Bitcoin fiyatının 6,300 dolar seviyelerinden hızla yükselerek kısa bir sürede 7,700 doları görmesine neden oldu.

Tabi Bitfinex ve Binance borsalarında Tether satışının nedenlerinden birisi de bu coin hakkında yatırımcılarda FUD etkisi oluşturan şüpheler. Tether regüle edilmemiş bir stabil coin. Bu nedenle yatırımcılar regüle edilmemiş bir stabil coinden, regüle edilmiş bir stabil coine kaynak aktarıyor.

Tam da bu Tether fırtınasının ortasında Bitfinex resmi Twitter hesabından fiat para yüklemelerinin 24 saat içinde yeniden aktif hale geleceğini duyurdu. Aynı zamanda medium.com da yapılan açıklamada şu ifadeler yer aldı:

  • Kriptopara ve fiat para çekim işlemleri pürüzsüz bir şekilde devam ediyor.
  • Bütün fiat paralarınız için çekme işlemleri hiç durdurulmadan devam ediyor.
  • Fiat para yükleme işlemleri belirli müşteri grupları için sadece geçici olarak durduruldu.

Yeni ve daha iyi çalışan bir fiat para yükleme sistemini 24 saat içinde 16 Ekim Salı günü aktif hale getirilecek. O zamana kadar bu durumdan ötürü özür diliyoruz.

Bitfinex’in bu açıklamayı yatırımcıların FUD etkisiyle Tether satmalarının, dolayısıyla Bitcoin almalarının önüne geçtiği için yaptığını bir tek ben düşünmüyorum.

Altana Digital Currency Fund kurucu CIO’su Alistair Milne tarafından “Nur içinde yat FUD” notuyla paylaşıldı.

Bitfinex Bitcoin fiyatını manipüle mi ediyor sorusunu ben sorarak düşüncelerimi size aktardım. Siz de bu konuyla ilgili düşünceleriniz yorum kısmında bizimle paylaşabilirsiniz.

Ayrıca bakınız: Bitcoin fiyatı neden ani çıkış yaptı?

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitfinex Bitcoin Fiyatını Manipüle mi Ediyor? - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Avustralya Borsası Blockchain Teknolojisiyle Yeni Adımlar Atıyor Stellar Nasıl Satın Alınır? 4 Adımda XLM Satın Alma Rehberi Stellar 2% düşüşle 0,07387 seviyesinin altına geriledi Bitcoin yatırımı vaadiyle 1000’den fazla yatırımcıyı dolandırdılar Louis Vuitton ve Christian Dior’dan Ethereum Adımı Ethereum 10,61% oranında yükseldi

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır