Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin’den Brexit’e, Ripple’daki Boğa Beklentisinden ABD-Çin Ticaret Savaşlarına 2019’a Dair Son Dakika Piyasa Haberleri

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin’den Brexit’e, Ripple’daki Boğa Beklentisinden ABD-Çin Ticaret Savaşlarına 2019’a Dair Son Dakika Piyasa Haberleri
Bitcoin’den Brexit’e, Ripple’daki Boğa Beklentisinden ABD-Çin Ticaret Savaşlarına 2019’a Dair Son Dakika Piyasa Haberleri

3/3


2/3

ABD Federal Merkez Bankası’nın bilançosunu sıkılaştırma kararının, 2018’de Bitcoin ve daha geniş kripto para birimi piyasasına katkı sağlaması mümkün mü? Eğer öyleyse, kripto para yatırımcılarının gelecekte bağımsız bir şekilde işletilen merkez bankasından ne beklemeleri gerekir?

EToro alım satım platformunun üst düzey pazar analisti olan Mati Greenspan, bunları ve diğer soruları Salı günü geniş kapsamlı bir web semineri oturumunda araştırdı.

Fed’in Bilanço İndirimi Bitcoin’i Sarsabilir
Çeşitli varlık sınıflarının nasıl korelasyon gösterebileceği ile ilgili konuşan Greenspan, Fed’in devam eden parasal sıkılaştırma programının Bitcoin fiyatının geçen yıl çok ciddi şekilde düşmesinin değişik sebeplerinden biri olabileceğini belirtiyor.

Fed’in kriz dönemi tahvil alımını tersine çevirme kararının, ABD hisse senetleri, öz kaynaklar ve kripto para varlıkları da dahil olmak üzere, tüm geleneksel ve yeni pazarlarda satış dalgasına yol açtığını vurguluyor. Hazine, borçları için yeni alıcılar aramaya başladığı için alınan kararlar, sistemden para çıkışına neden oluyor. Böylece bu durum yatırımcıları satın alma alışkanlıklarından uzaklaştırıyor.


Greenspan, 2017 yılında, merkez bankası tarafından uygulanan parasal genişleme ve daha sıkı faiz oranları programı kapsamnda Bitcoin fiyatının yükseldiğini vurguluyor. 4 trilyon dolarlık Fed portföyünün düzeltilmesi otomatik pilot modunda kalmaya devam ettiğinden, bu durum Fed’in faiz oranlarını bir çeyrek puan daha yükseltmesine neden olacak. Diğer analistler, sıkı para politikası programının Fed bilançosunun 3.6 ila 3.7 trilyon $’lık bir bölgeye gelinceye kadar uygulanmasını bekliyor. Şu da var ki, bu rakama ne zaman ulaşılacağını da önceden kestirmek çok zor.

Morgan Stanley’deki ekonomistler tahvil satışlarının Eylül ayına kadar devam edeceğini düşünüyor. New York merkezli TD Menkul Değerler, Ekim ayına kadar bir zaman sınırı belirliyor. Barclays (LON:BARC), uygulanan programın bitiş tarihini “2019 ortasının sonuna” yerleştirerek öngörüsünü daha güvenli bir şekilde ortaya koyuyor. UBS, programın özellikle 2020’de 3,5 trilyon $’da sona ereceğini beklerken Deutsche Bank (DE:DBKGn), uygulanan programın 2019 yılının sonuna kadar uzayacağını belirtiyor.

Buraya kadarki bütün bu analizleri bir araya getirirsek, Bitcoin’in ABD dolarına karşı aşağı yönlü bir düzeltmenin içinde olabileceğine işaret ediyor. Aynı zamanda S&P 500, Nasdaq ve Dow Jones da dahil olmak üzere diğer pazarlar için de aynı durum geçerli.

ABD-Çin Ticaret Savaşı İle Başa Çıkmak
ABD hükümetinin kapatılması 19. günü geride bırakırken Greenspan, bu durumun ABD ile Çin arasındaki devam eden ticaret savaşına bir son verilmesi yönünde kaydedilen ilerlemeyi etkilemediğini belirtti.

Analist son tarihin uzatılması ihtimaline değinirken “ABD-Çin ticaret savaşı bugünlerde daha umut verici görünüyor; Birlikte bir anlaşma yapmak için en azından 1 Mart tarihine kadar vakitleri bulunuyor.” ifadesini kullanıyor.


Greenspan ayrıca Çin’den çıkan ve kendisi için “büyük olmayan” bir piyasa verisiyle ilgili olarak da bilgi veriyor. Zaten yüzde 6 seviyesinin altına inmiş olan gayri safi yurtiçi hasılanın düşmesi, Greenspan’ın belirttiği üzere, ABD-Çin ticaret savaşının etkisinde kalmış olabilir. Biraz daha yakından meseleyi ele alırsak, Çindeki iç talebin ABD Başkanı Donald Trump’ın ticaret savaşını sürdürmeden önce bile daha zayıf olduğu görülüyor.

Gelişmekte Olan Piyasalar ve Bitcoin
Venezuela, Türkiye ve İran gibi gelişmekte olan bazı piyasalara karşı ekonomik sıkılaştırma, doları daha da güçlendirebilir. Greenspan, yerel para birimlerinin yaptırımlara, parasal sıkılaştırmaya ve Fed’in faiz oranını Ağustos ayına kadar yükseltmesine muhtemelen daha fazla dayanamayacaklarını öngörüyor. Eğer Fed piyasadan para çekme ve borç alma maliyetini düşürme planlarını yavaşlatmaya karar verirse bu piyasalar belki bir umut ışığı görebilir. Böyle bir tek taraflı karar, gelişmekte olan ve mücadele eden ekonomilerin omuzlarından biraz yük alabilir.

Aynı dönemde kripto paraya inanan kimseler, dolarla işlem yapmayı bir kenara bırakmak isteyen pazarların Bitcoin’i alternatif bir değer deposu olarak seçmeye başlayacağını tahmin etmeye başladı bile. Spekülasyon, 2019’un ortalarına kadar yeterli kurumsal bir kimlik kazandığını göz önünde bulundurarak, piyasaya bir miktar yükseliş hissi katmasına yönelik dijital para birimine olanak sağlayabilir.

Brexit, Piyasa Oynaklığına Neden Olabilir
Brexit, yaklaşmakta olan piyasa eylemleri üzerindeki etkisine de işaret ettiği için politikadan kaçınmak küresel yatırımcılar için zor olabilir. Greenspan, ABD-Çin ticaret savaşı ve Brexit gibi olaylardaki belirsizliğin, yatırımcıların geçici kazanımlarını azaltmak için para kullanilebilecekleri piyasada yeterince oynaklık yaratabileceğine inanıyor. İngilterenin Avrupa’dan ayrılmaya yönelik aldığı karar daha da ertelenirse, parlamenterlerin referandum aleyhinde oy kullanması ve Theresa May’ın da genel seçimler yoluyla bir karar alması halinde, Birleşik Krallık hisse senetleri, tahviller ve sterlin kendi piyasalarında istikrarsız bir dönemi yaşayabilir.

Brexit zamanında olursa, Greenspan, bunun İngiltere iç piyasası için istikrarlı bir dönem anlamına geldiğini belirtiyor.

2019’da Ripple’da (XRP) Boğa Beklentisi
Greenspan, “XRP inanılmaz derecede eşsiz bir dijital varlık ve ben de yükselişe geçeceğini hissediyorum” ifadesini kullanıyor.


Analist, uzun zamandır kripto para birimine olan duyarlılığına rağmen, rezervlerde XRP tokenlerinin çoğunluğunu elinde tutan Ripple Labs ve ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonunun tokenleri nasıl kategorize edeceği ile ilgili “güvenlik ve faydaya” dayanan bazı endişeleri olduğunu belirtiyor. Greenspan, XRP’yi bir güvenlik tokeni olarak adlandırmanın kripto para birimini son derece aşağı yönlü bir harekete maruz bırakabileceğine inanıyor ve tokenin faydaya dayalı işe yarayan bir şey olarak işlev gördüğünü düşünüyor.

Greenspan,Ripple’ın bankacılık sistemini devralması halinde rezervlerdeki bu milyarlık XRP tokeninin çok da önemi olmayacağını da ekliyor.

Son dakika gelişmelerden anında haberdar olmak için bizi Twitter’da takip edin, Facebook (NASDAQ:FB) sayfamızı beğenin ve Telegram kanalımıza katılın!

The post Bitcoin’den Brexit’e, Ripple’daki Boğa Beklentisinden ABD-Çin Ticaret Savaşlarına 2019’a Dair Son Dakika Piyasa Haberleri appeared first on Kriptokoin.com.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin’den Brexit’e, Ripple’daki Boğa Beklentisinden ABD-Çin Ticaret Savaşlarına 2019’a Dair Son Dakika Piyasa Haberleri - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Ripple, Koreli kripto para platformuyla kurduğu iş birliğini genişletiyor Yerli Bitcoin Borsası 5 Kişiyi Beşiktaş-Fenerbahçe Derbisine Gönderiyor Teknik analistler: “Ripple bu seviyeyi kırarsa hızlı yükselebilir.” Mt.Gox eski CEO’su için 10 yıl hapis cezası isteniyor Türk Kripto Para Borsaları Dünyada Ne Durumda? Litecoin hashrate’inde çarpıcı düşüş

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır