Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Vadeli işlemler Volatilitesinde Rekor Düşüş: CBOE

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Vadeli işlemler Volatilitesinde Rekor Düşüş: CBOE
Bitcoin Vadeli işlemler Volatilitesinde Rekor Düşüş: CBOE

2/2


2/2

Kripto paranın baş tacı, son haftalarda kripto piyasalarda alışık olmadığımız şekilde istikrarlı bir görüntü sergiledi. Bitcoin vadeli işlemler piyasasında da volatilitenin fark edilir şekilde düşmesine bağlı olarak tarihi bir kayıp yaşıyor.

Bitcoin Vadeli İşlemler Rekora GidiyorCBOE Global Markets’den öğretim görevlisi Kevin Davitt, Bitcoin’in Ekim ayı boyunca Bitcoin vadeli işlemler (BF) piyasasında aşırı derecede düşük bir volatilite kaydettiğini söyledi. CBOE’nin kripto paraların haftalık performansının değerlendirildiği yayında konuşan Davitt, geçen haftanın BF için volatitilitesi en düşük hafta olduğuna işaret etti.

BF Ekim ayı genelinde % 6,6’lık bir volatilite sergilerken geçen hafta bu oran %3,3’e düştü. Geçen ay içinde BF için kaydedilen en yüksek volatilite ise % 8. En yüksek volatilitenin olduğu ikinci haftada fiyatlar 6630 ile 6105 arasında gidip gelmiş.


Geçen Aralık ayında Chicago Vadeli işlemler Borsasında işlem görmeye başlayan Bitcoin ürünü, haftalık bazda ortalama 15,65’lik volatilite yüzdesine sahip. Bu rakam, BF’nin bu hafta gösterdiği volatilitenin neredeyse iki katına denk geliyor. Bu ortalamadan bile düşüşün ne kadar keskin olduğunu görebiliriz.

Aslında Davitt, daha önceki yaptığı haftalık özetlerinde Bitcoin’in 20 günlük volatilite geçmişinin, Wall Street’’in likiditesi en yüksek hisseleri ile benzerlik gösterdiğini iddia etmişti. O zamanki Bitcoin vadeli işlemler volatilitesi Amazon (NASDAQ:AMZN), Netflix (NASDAQ:NFLX) ve Nvidia’nın epey altında idi. Hatta, dünyanın en değerli şirketlerinden olan Apple’ın volatilite değerine ulaşmasına ramak kalmıştı.


Kripto Para Fiyatlarındaki İstikrar İyiye mi İşaret?Diğer taraftan analistler, kripto piyasasının bu yeni istikrarının olumlu bir işaret olup olmadığı konusunda fikir ayrılığı yaşıyorlar. Wall Street’in en eski ve en tanınmış kripto savunucularından biri olan Tom Lee, stabil giden bitcoin’in bu halinin kendisini şaşırttığını söyledi. Ancak istikrarsız hisse senedi piyasaları ile karşılaştırılınca Bitcoin’in ne kadar stabil bir duruş sergilediği de bu şekilde ortaya çıkmış oldu.

BitMEX CEO’su Arthur Hayes ise son yazısında, volatilite artmadığı sürece bitcoin’in kripto tüccarları ve yatırımcılar tarafından asla kabul görmeyeceğini iddia etti. Hayes’e göre kripto paranın bu kadar rağbet görmesinin başlıca sebeplerinden bir tanesi volatitesinin yükse k olmasıdır. Çünkü volatilite, kripto ekosisteminin değişmez bir parçasıdır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Vadeli işlemler Volatilitesinde Rekor Düşüş: CBOE - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

XRP, MoneyGram İşlemlerinde Kullanılıyor Bank of Canada Başkan Yardımcısı Kripto Para Birimleri İtibari Paralar İle Yan Yana Devam Edebilir Ledger Geliştirici Ekibinden Bir Uyarı Var: Bir Kullanıcı Bug Dolayısıyla 1680 XMR Kaybetti Bitcoin’den sonra: Türkiye’de Ethereum ile futbolcu transferi Lightning Network Kapasitesi 700 Bitcoin’i Aştı Max Keiser: JPM Coin, Bir İşe Yaramayacak

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır