Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Tarihindeki En Sert Düşüşler ve Yükselişler

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Tarihindeki En Sert Düşüşler ve Yükselişler
Bitcoin Tarihindeki En Sert Düşüşler ve YükselişlerLider kripto para birimi Bitcoin, özellikle Kasım ve Aralık ayı süresince inanılmaz dalgalı bir seyir çizerek, bir çok acemi kripto para yatırımcısının paniğe kapılmasına, tecrübeli isimlerin ise bu dalgalanmadan faydalanarak kazanç elde etmesine neden olmakta. Piyasanın eski günlerini hatırlayan tecrübeli isimler yaşanan düşüşün ve yükselişlerin kripto para piyasasının doğasında olduğunu bilerek, her zaman doğru anı kollamayı amaçlamakta ve zaman zaman bunda başarı da elde etmekte.

2018 yılının başından beri yaşanan düşüş trendi ve ayı piyasası, bir çok kişiyi bunun Bitcoin tarihinin en büyük düşüşü olduğuna ikna etse de, BTC aslında mevcut durumdan daha büyük düşüşler de yaşadı. Biz de, Bitcoin’in tarihinde yaşadığı en büyük birkaç yükselişi ve düşüşü sizlerle paylaşıp, sektörün aslında sanıldığından çok daha ‘dalgalı günlere’ tanıklık ettiğini göstermek istedik.

1) Kasım 2011
Hala ilk günlerinde yıllarında olan Bitcoin’in Kasım 2011 tarihinde yaşadığı düşüş, kesinlikle piyasayı ve ilk yatırımcıları derinden sarsmıştı. Bitcoin fiyatı 2011 yılının Haziran ayında yaklaşık 32 dolara çıksa da, daha sonra beş aylık bir süre içerisinde 2 dolara kadar gerilemiş ve oransal açıdan %94 civarında bir düşüşe yol açmıştı.

O tarihlerde kripto para piyasasına ciddi bir şüphe ile yaklaşan yatırımcılar da, yaşanan düşüş sonrası zararlarını telafi etmeden Bitcoin ile olan bütün bağını kesmek için piyasadan çıkmaya karar verdi. Ancak gelin görün ki, 2 dolardan Bitcoin’lerini satmayıp hodl yapabilen insanlar, 2017 yılının Aralık ayında milyoner hatta milyarder bile olabilirlerdi.

2) Kasım 2013
Belki de Bitcoin’in tarihindeki ‘en ünlü’ düşüş olarak bilinen bu olay, 2013 yılının sonuna doğru, Bitcoin fiyatı 1.200 dolara ulaşmaya çok yakınken gerçekleşmişti. Günümüzün koşullarına göre 1.200 dolar oldukça düşük gibi gözükse de, o tarihlere göre bu olay belki de dönemin en büyük kilometre taşlarından birisi olarak görülmekteydi.

Düşüşten önce gerçekleşen ABD Senatosu duruşmaları ve duruşmadan alınan ”Bitcoin büyük bir potansiyele sahip” sonucu ve Çin Merkez Bankasının kripto para birimlerine olan temkinli yaklaşımı ve araştırmaları, sektöre ciddi anlamda destek sağlıyordu.

Ancak söz konusu gelişmeler çok sürmedi ve Çin araştırmalar sonucunda Bitcoin’in bir para birimi olmadığına karar verdi ve kısıtlamalar yolunu seçti. Daha sonra 2014 yılında yaşanan Mt. Gox olayı ile, sirkülasyondaki Bitcoin’lerin toplamının %7’si bir anda ortadan kayboldu.  İlk olarak 2013 yılının 19 Kasım tarihinde kendini gösteren uyarılar, Bitcoin’in tek bir günde değerinin yarısını kaybetmesine ve 755 dolardan 378 dolara gerilmesine yol açmıştı. Daha sonra yine hafif bir yükseliş yaşayan BTC, 2015 yılının Ocak ayında tekrardan 150 dolara düşerek, 411 günlük süre içerisinde %87 düşüş istatistiği ile son buldu.

3) Nisan 2013
Yüzdesel anlamda Bitcoin’in tarihindeki önemli düşüşlerden birisi olarak görülen Nisan 2013 içerisindeki olay, Bitcoin’in ortaya çıkan yeni kripto para borsaları ve sektöre katılan yeni kripto para traderları ile BTC fiyatının 260 dolara kadar yükselmesi ile başladı. Daha sonra sadece iki gün içerisinde 45 dolara gerileyen BTC fiyatı, bu kadar kısa sürede %83’lük bir düşüş ile, piyasadaki bir çok yatırımcıyı paniğe sürüklemişti.

4) Aralık 2017
Bitcoin’in rekor seviyede düşüşleri olduğu gibi, rekor seviyede yükselişleri de var.

974 dolar ile giriş yaptığı 2017 yılında, 20.000 dolara kadar yükselmeyi başaran Bitcoin, rekor bir yüzdesel yükseliş elde edip, tamı tamına %1,950 ivme yakalamıştı. Kripto para yatırımcılarının bugüne kadarki en mutlu tarihlerinden birisi sayılabilecek olan Aralık 2017, aslında sadece Bitcoin’in değil, BTC ile beraber bir çok kripto para biriminin rekor kırmasına neden olmuştu.

Ancak söz konusu tarih gelmeden bir ay önce bile, önde gelen yatırımcılardan Jim Rogers, Bitcoin’in balon olduğun iddia etmiş ve değerin inanılmaz bir düşüş yaşayabileceği konusunda yatırımcıları uyarmıştı. Balon konusunda doğru olmasa da, Rogers’ın ciddi bir düşüş konusunda haklı çıktığını söylemek mümkün.

Kripto ara piyasası 2017 yılının Aralık ayından beri tabir-i caizse bir daha belini doğrultamadı ve tarihin yeni büyük düşüşüne neden oldu.

5) Kasım 2018
Kasım ayları adeta kripto para piyasasının düşmanı gibi işlemekte ve neredeyse her kasım ayında kripto para birimleri ciddi bir düşüş yaşamakta.

Bitcoin 2018 yılı boyunca inanılmaz bir düşüş yaşadı ve tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 20.000 dolardan, %83 ve üzerinde bir gerilemeye ev sahipliği yaptı. Nasdaq’ın, dot-com balonu patladığında ettiği zarardan bile daha fazla olan yüzdesel düşüş, diğer kripto para birimleri için de felaket derecede kötü bir piyasa yarattı ve kripto para birimlerinin toplam piyasa hacmi milyarlarca dolarlık zarara uğradı.

Bir zamanlar 1.400 dolara ulaşmış olan Ethereum bile, basın saatine göre 127 dolara kadar geriledi ve insanlar bu sefer gerçekten sektörün sonunun geldiğine ikna oldu. 2017 yılının Eylül ayından beri 4.000 dolar altına düşmeyen Bitcoin, yaşanan son düşüşte 3.100 dolara indi ve bir çok uzman 2.000 doların bile masadaki seçeneklerden birisi olduğun konusunda hem fikirdi. Yaşanan düşüş şüphesiz kripto para sektörünün tarihine geçecek düşüşlerden birisi olurken, 2018 yılı genel olarak alt yapısal açıdan belki de en verimli geçen yıllardan birisi oldu.

Önümüzde uzun bir 2019 yılı var ve Bakkt, Fidelity, Nasdaq gibi devasa finansal kurumların sektöre girecek olması, yeni yıla yeni umutlarla girmemize vesile olabilir.

Bitcoin Tarihindeki En Sert Düşüşler ve Yükselişler isimli makale Ali Emre KONAKÇI tarafından hazırlanmış ve koinbulteni.comda yayınlanmıştır.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Tarihindeki En Sert Düşüşler ve Yükselişler - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

Bitcoin 10 Bin Doların Altında! İşte Analistlere Göre Bitcoin’in Sıradaki Adımı Ripple, XRP adaptasyonunu artırmak için Kripto cüzdanı BRD ile birlikte çalışacak Ripple (XRP) ve Stellar (XLM) fiyat analizi: Ayıların öfkesi dinmeyecek mi? Cambridge Araştırması: Kripto Para Sektöründeki Terim Karmaşası Çözülmeli Ripple tahvil kararı tüm piyasayı çökertebilir! Elon Musk’tan Dogecoin Yorumu!

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır