Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin Madenciliği Dünyanın Sonunu Getirebilir!!!

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin Madenciliği Dünyanın Sonunu Getirebilir!!!
Bitcoin Madenciliği Dünyanın Sonunu Getirebilir!!!


Bitcoin madenciliği dünyanın küresel ısınma karşısında verdiği mücadeleyi başarısızlığa itebilir. Araştırmalara göre, Bitcoin 2034’e kadar kendi başına küresel ısınmayı 2 decenin üzerinde artış yaşanmasına sebep olacak. Bu sonuçlar iklim değişikliğinde tabuta bir çivide Bitcoin çakıyor yorumlarına sebep oldu.

Bitcoin Madenciliği Dünyanın Sonunu Hızlandırabilir!Nature Climate Change dergisinde yayınlanan rapora göre, eğer kripto paraların toplumsal kabulü aynı hızda devam ederse, bu durum dünya için hiç de iyi sonuçlanmayacak.

Hayatımıza giren her teknolojinin hayatı pratikleştirmesi ve daha güzel kılması gibi olumlu yanları olduğu gibi henüz hesaplanamamış olumsuz yanları da çıkabiliyor. Eğer konu ile ilgili değilseniz muhtemelen yukarıdaki tespit sizin için çok afaki gelmiş olabilir.

Bitcoin ve kripto paraların toplumsal kabulü arttıkça madenciliği yapılan paraların madencilik faliyetleri de hız kazanacaktır.

Madencilik faliyetlerine daha çok bilgisayar dahil oldukça madencilik faliyetleri daha da zorlaşacak. Aynı doğrultuda Bitcoin ya da diğer popüler kripto para birimini kazmak için gereken enerji maliyeti gün ve gün yukarı tırmanacaktır.

Uluslararası Enerji Kurumu’na göre, 2040’a kadar dünyadaki toplam elektriğin %55-65’ini kömür, gaz ve petrolden üretmeye devam edilecek. Dünyada günden güne enerji kullanımı konusunda artan bir trend var. Tüm bunlara ekstra Bitcoin ve kripto paralar gibi devasa enerji tüketen teknolojiler de dahil olunca küresel ısınmayı dönüşü olmayan bir yola sokabilir.

Geçen yıl Bitcoin ve diğer kripto madenciliği için kullanılan elektrik miktarı 69 milyon metrik ton korbondioksit salımına sebep oldu. Bu, 15 kömür yakıtlı enerji santralinin oluşturduğu karbondioksit salınımınla aynı değer. Bu devasa bir rakam. Bitcoin daha da popülerlik oldukça enerji miktarı da dramatik olarak daha da artış gösterecek. Bu verilere bakarak, önümüzde 20 yıl içerisinde Bitcoin madenciliği dünyayı 2 derece ısınmasına yol açabilir.

Sadece 1 derecelik küresel ısınma karşısında kutupların eridiğini göz önünde bulundurduğumuzda 2 derecelik küresel ısınmanın sonucunu sizlerin takdirine bırakıyorum.

Karbondioksit Patlamasına Yol Açan Nedir?Bitcoin madenciliği ne yazık ki henüz temiz enerjiye dayalı yapılmıyor. Bu konuda bazı çalışmalar yapılsa da henüz istenilen düzeyde değil. Bitcoin’in bir merkez bankası yok. Uçtan uça merkeziyetsiz bir ağ yapısı var. Bitcoin satın alımı bir veri bloğu oluşturuyor. Bu içerisinde anahtarı olarak karışık matematiği olan bir dosyayı andırıyor. Bitcoin ağına dahil olan madenciler bu anahtarı çözme ve onaylama sürecini yürütüyorlar.

Bu süreç Bitcoin’i sahtecilikten koruyor. Bu onay sürecini yerine getiren madenciler bu süreçten çok cüzzi pay almaktadır. Ancak tam da bu noktada, Bitcoin işlemlerini onaylamak devasa enerji tüketimlerine yol açmaktadır. Haliyle Bitcoin daha geniş kitleler tarafından kabul edilmeye başlandıkça, gereksinim duyulan enerji de aynı oranda artacak. Bu süreçten kâr almak için Bitcoin işlemlerini onaylamak dünya için yıkıcı olabilir.

Toplam çıkarılacak Bitcoin adeti 21 milyon. Şu an 17 milyonu çıkarılmış durumda. Bitcoin yol haritasına göre 21 milyoncu BTC 2140 yılında çıkarılacak. Araştırmaya göre Bitcoin ve diğer kripto madenciliği aynı hızla devam ederse 16 yılda dünyanın 2 derece ısınmasına sebep olacak karbondioksik salımına sebep olacak. Eğer Bitcoin ve diğer kripto madenciliğin 20 yıl içerisinde küresel ısınmayı 2 derece arttırdığı haklı çıkarsa, 2140 yılına kadar dünyanın sonu gelecek!

Ama burada asıl sorun BTC ve diğer kripto paraların madencilik faliyetleri değil, madencilik faliyetlerini yürütürken ihtiyaç duydukları enerjidir. Eğer fosil yakıtlardan temiz enerjiye geçilirse BTC ve diğer kripto paraların günah keçisi olmaktan kurtulur. Bir sonraki yazımızda Bitcoin ve dünya bir arada yaşayabilir mi sorusunun cevabını daha detaylı arıyalım.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin Madenciliği Dünyanın Sonunu Getirebilir!!! - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

eToro CEO’su: 100 Milyon Kullanıcıya Sahip BitTorrent ICO’su Akıllıca, Yatırım Yapabilirim Ripple ağına bir banka daha katıldı Çin, 2009 yılında yeni bir küresel rezerv para birimi yaratıyordu 16.000 dolarlık Bitcoin 4Chan kehanetine 4 gün kaldı: Kehanet gerçekleşebilir mi? ABD’li Bittrex Kullanıcılarının Ticaret Olanakları Kısıtlandı Hangisiyle İşlem Yapmak Daha Ucuz: 30$ Alan Bank of America’ya Karşı Bitcoin

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır