Bitcoin

Ethereum

Ripple

Litecoin

BitcoinCash

NXT

EthereumClass

Dash

Monero

Zcash

Augur

Bitcoin İngiliz vatandaşlarının yüzde 20’sine göre kaçınılmaz bir olgu

Ana Sayfa » GÜNCEL » Bitcoin İngiliz vatandaşlarının yüzde 20’sine göre kaçınılmaz bir olgu
Bitcoin İngiliz vatandaşlarının yüzde 20’sine göre kaçınılmaz bir olgu

2/2


2/2

Bitcoin İngiliz vatandaşları için ne ifade ediyor? Global veri ve araştırma firması YouGov geçenlerde bunu araştırmak için bir anket düzenledi.


İngiliz’lerin çoğunluğu Bitcoin’i biliyor.‘Bitcoin İngiliz vatandaşları için ne ifade ediyor’sorusunun cevabını anlamak için YouGov tarafından geçen Çarşamba günü gerçekleştirilen bir ankete bakmak önemli. Anket soruları diğer kripto paralardan ziyade Bitcoin üzerine odaklanmıştı. Bitcoin genç yaşına rağmen ankete katılanlarca %93 oranında biliniyor-ki bu astronomik bir rakam. Bu rakamın %4’ü Bitcoin’i çok iyi bildiğini iddia ederken, geri kalanı oldukça iyi bildiğini söyledi. Bitcoin topluluğu ve diğer geniş halk kitlelerinde yürütülen anketlerle birlikte değerlendirildiğinde genç erkeklerin Bitcoin hakkında daha fazla bilgi sahibi ortaya çıkıyor.

Genç İngiliz erkekleri İngiliz kadınlarına göre bu konuda daha fazla bilgili55 yaş üstünde yalnızca 6 kişiden 1’i Bitcoin’i oldukça iyi bildiğini iddia etti. Bitcoin’i çok iyi bildiklerini iddia eden %4, -sanıyoruz onu çoğunlukla çok riskli kabul eden Alman’lara göre- Bitcoin alan birkaç çok cesur kişi arasında yer alıyor.

Katılımcı erkeklerin %6’sı, kadınların da %1’i Bitcoin’e yatırım yaptıklarını söyledi. Bu grubun çoğunluğu 18-24 yaş arasındaydı. Bu anketten çıkarılabilecek bir sonuç, kripto paranın genç yetişkinlerce yatırım aracı olarak kullanıldığı gerçeği. Diğer değerlere yatırım genellikle ileri yaşlarda söz konusu. Örneğin Amerika’da yatırım sahibi kişilerin çoğunluğunun yaş ortalaması 70 üzerinde.

 Bitcoin’in nakit ve kredi kartı ile eşdeğer olacağını düşünen pek çok insan var.Ankette göze çarpan şey Bitcoin’in gelecekte kredi kartları ve nakit gibi yaygın olacağına inananların yüzdesinin %20 gibi oldukça yüksek bir değerde olması. Diğer göze çarpan ise buna inanmayanların ya da emin olmayanların %80 ve kesinlikle negatif bakış açısı olan %43 olması. Ancak teknolojiyi daha iyi tanıyanlar, Lightning network gibi ticaret yapanlar tarafından benimsenebilecek teknolojilerin sahaya henüz girdiğinin farkındalar.

Buna rağmen katılımcıların hayatları boyunca Bitcoin satın alıp almadıkları belirsiz ve yaş gruplarında kadın ve erkeklerin sorulara verdikleri pozitif ve negatif cevaplar kabaca eşit.

Bankasız para konusuna %87 nötr ya da negatif bakışSon soru, katılımcıların merkez bankası kontrolü dışındaki paraya yaklaşımlarıydı. %25 bu konuda nötr olduğunu söylerken %18 bu soruya nasıl cevap vereceğini bilemediğini söyledi. %44’lük bir grup ise bu hususta negatif ya da çok negatif olduğunu söyledi.


Bu tür sayıları gözden geçirince blockchainin Bitcoin demek olmadığı akla geliyor. Blockchain’in yönetim ve kontrol versiyonunu tercih edenler için sayısız çözümler var. Fakat buna cevap verebileceklerin perspektifinden bakılınca devrimsel blockchain kavramının herhangi bir zeminde oturmadığı görünüyor. İngilizlerle 2014’te yapılan bir anket Bitcoin’in fiziksel blokları yıkarak tüccarlarca kullanımının kolaylaştırılmasına ihtiyaç duyulduğu ortaya çıkmıştı.

İngiltere’nin Bitcoin konusunda gördüğü 3 ana boşluk, tüüccarlarca kullanımındaki zorluk(%45), tüketicilerce kullanımındaki yetersizlik(40) ve Bitcoin’in çalışma prensibi hakkındaki genel anlaşılamama problemi(38).

Yine de çıkan sonuç eğitimin şart olduğu gerçeği. Bitcoin hakkında pozitif düşünen insanların çoğunluğu ya da ekonomideki yerinin kaçınılmaz olduğunu düşünenler iyi eğitilmiş kimseler. Bitcoin evangelizmi arkasındaki pazar grafikleriyle birlikte televizyon ekranlarından olamaz. Kişiler arası iletişim, sosyal medya, okullar,iş molaları ya da başka bir yerlerde olabilir. Bu bir akranlar arası para ve bu çalışma gösteriyor ki gelecekte sorulara olumlu cevapları arttıran, akranlar arasındaki yayılım  olacak.

Ekleyen :Celal YıldırımTüm Yazıları İçin Tıklayınız

Bitcoin İngiliz vatandaşlarının yüzde 20’sine göre kaçınılmaz bir olgu - Yorumlar

YORUMLARINIZI PAYLAŞIN

 

Yapılan Yorumlar

SOSYAL MEDYADA BİZSitemizin sosyal medya hesapları

RASTGELE İÇERİKLER

“Milyon Dolarlık Bitcoin Bahsine Kimse Yanaşmıyor” Microsoft Azure Blockchain Hizmetini Duyurdu 2019’un Yıldızları: Bu 5 Güçlü Altcoin %42 – %152 Arası Büyüdü! Huobi, Cebelitarık ile İş Birliği Yapıyor Litecoin’i Öne Çıkaran Fiyat Tahmini, Litecoin Halving Olayı ve Tüm LTC Gelişmeleri Bitmain CEO’sundan Yeni Bir Proje

FACEBOOK'TA BİZ

Kripto Para

Kripto Para | Bitcoin ve Altcoin Dijital Para Portalı (Blockchain) - Tüm Hakları Saklıdır